Období, kdy skončila rodičovská dovolená, ale stále pobírám rodičovský příspěvek

Dobrý den,

12. 5. 2024 mi končí rodičovská dovolená. Do práce nenastoupím, dávám tam výpověď. Bydlíme hodně daleko a potřebuji ještě zůstat se synem doma.

Poslední rodičovský příspěvek dostanu v říjnu 2024. Osobou pečující o dítě do 7 let se tedy můžu stát až v listopadu.

Chtěla bych se zeptat, jak vyřešit situaci od 13. 5. 2024 do října. Můžu se stát OBZP, i když budu stále pobírat rodičovský příspěvek?

Nebo můžu se přihlásit po tuto dobu na úřad práce a být nezaměstnaná?

A je vůbec možné po OBZP nebo nezaměstnanosti na Úřadu práce v listopadu se stát Osobou pečující o dítě?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva H., 04.03.2024 20:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2024 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Od následujícího pracovního dne, byste měla jít zpět do práce, nebo se v zaměstnání domluvit na jiném řešení.

Máte v zásadě dvě možnosti – ukončení zaměstnání (výpovědí nebo dohodou) a následná evidence na Úřadu práce. Nebo ukončit zaměstnání a zůstat doma, a dále dobírat rodičovský příspěvek.

Ukončení zaměstnání je možné dohodou (pak je možné ukončení kdykoliv, na kdy se domluvíte), nebo výpovědí.

Při výpovědi je standardní výpovědní doba 2 měsíce, která začíná od následujícího kalendářního měsíce, po doručení písemné výpovědi (výpověď případně ale můžete dát i během rodičovské dovolené).

Na odstupné je nárok, pouze pokud by to byla výpověď ze strany zaměstnavatele. Pak je nárok na odstupné ve výši 3 měsíčních platů.

Po skončení zaměstnání máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Předchozí rodičovská dovolená se vám počítá jako „odpracovaná doba“. Podpora by se vypočítala z průměrného (nebo pravděpodobného) výdělku.

Předpokladem, pro nárok na podporu, je ale zařazení do evidence na ÚP, jako uchazeč o zaměstnání. A s tím jsou pak spojeny povinnosti, jako aktivní hledání nového zaměstnání, chození na pravidelné schůzky, atd. Na ÚP můžete být evidovaná i v době, kdy ještě pobíráte rodičovský příspěvek.

Pokud byste si zatím nechtěla hledat nové zaměstnání, pak nemusíte chodit na ÚP. Po dobu, kdy budete mít ještě nárok na rodičovský příspěvek, za vás i nadále bude platit zdravotní pojištění stát:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

c) příjemce rodičovského příspěvku;

Sociální pojištění za vás nikdo neplatí. Péče o dítě (až do jeho 4 roků) se vám ale započítá do doby účasti na důchodovém pojištění (započítá se do odpracovaných roků).

Viz zákon o důchodovém pojištění, zákon číslo 155/1995 Sb., paragraf 5, odstavec 2, písmeno c:

(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále

c) osoby pečující osobně o dítě ve věku do 4 let,

Poté, co vám skončí nárok na rodičovský příspěvek, a vy budete doma a bez příjmu, pak byste si musela začít platit zdravotní pojištění sama, nebo se evidovat na Úřadu práce (a máte pak nárok na podporu, která by se už ale počítala jenom z průměrné mzdy a je dosti nízká).

Nebo můžete své zdravotní pojišťovně nahlásit, že jste osobou pečující o dítě do 7 roků, a pak za vás bude dále platit zdravotní pojištění stát.

Status OBZP, se vás bude týkat případně až po skončení rodičovského příspěvku (pokud nebudete osobu pečující o dítě do 7 roků).

Po skončení rodičovské dovolené, můžete být vedená jako nezaměstnaná a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Z ÚP se můžete kdykoliv odhlásit a přihlásit se u své pojišťovny jako osoba pečující o dítě. Do skončení rodičovského příspěvku za vás platí ZP stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď