Podpora v nezaměstnanosti a dluh na sociálním a zdravotním pojištění

Dobrý den,

je možné se zaevidovat na úřad práce a žádat o podporu i v případě, že má dotyčný uchazeč dluhy na sociálním a zdravotním pojištění?

Předem děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie G., 7.06.2017 07:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

I když to ve vašem dotazu přímo není uvedeno, předpokládám, že dluh na sociálním a zdravotním pojištění, vznikl během podnikání jako OSVČ? Pokud nyní zvažujete podporou v nezaměstnanosti, pak předpokládám, že výkon SVČ byl ukončen, pozastaven, nebo se tomu tak v blízké budoucnosti má stát?

Jednou z hlavních podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti je to, že máte v posledních dvou letech nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, nebo že je vám případně započítána nějaká náhradní doba. U zaměstnanců je sociální pojištění (důchodové pojištění) strháváno ze mzdy. OSVČ zase mají povinnost hradit si sociální pojištění samy.

Pokud byste po skončení/přerušení SVČ chtěla jít na úřad práce, pak budete potřebovat příslušné dokumenty z ČSSZ.

Po splnění oznamovací povinnosti o ukončení činnosti vůči příslušné správě sociálního zabezpečení, dostanete „Potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období“. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné, který je rozhodný pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti. Toto potvrzení se předkládá úřadu práce.

Pokud máte nějaké dluhy na sociálním pojištění, pak to je určitě problém. Jaksi to vyplývá z logiky, že pokud si neoplatíte sociální pojištění (které je navíc povinné ze zákona), pak vám nemůže vznikat účast na důchodovém pojištění.  Nejdete tedy na jednu stranu neplatit povinné odvody a současně od státu požadovat podporu.

Pokud tedy na Úřadu práce nedoložíte výpisem z ČSSZ (resp. řešíte s místní OSSZ, okresní správou sociálního zabezpečení), že nedlužíte na sociálním pojištění, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti určitě nevznikne.

Se zdravotním pojištěním by to mělo být jiné, tam by dluh až tak zásadně nevadil. I když dlužíte na zdravotním pojištění, stále máte nárok na bezplatné ošetření například v nemocnici nebo u lékaře.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď