Dlouhodobá nemocenská, vrácení daní a přivýdělek na DPP

Dobrý den,

prosím o radu, nevím, zda mám nějaký nárok na vrácení daní za minulý rok 2015.

V lednu jsem byla hlášená na Úřadu práce (stejně tak celý rok 2014).

V únoru 2015 jsem nastoupila do zaměstnání. Tam jsem byla zaměstnaná do konce června s tím, že od půlky března jsem musela jít na nemocenskou. Na té jsem zůstala až do konce roku.

Můžete mi prosím poradit, zda podávat daňové přiznání a co vše do něho uvést?

O práci jsem bohužel přišla, byla jsem ještě ve zkušební době, takže mi přiznání nemá kdo udělat.

Dále se chci zeptat, pokud pobírám nemocenskou, zda mohu mít uzavřenou DPP jako přivýdělek na 3500,- čistého/měsíc? Jedná se o úklid bytového domu, na 2 hodiny týdně. V současné době jsem na nemocenské s psychickými problémy, ale nemocenskou jsem nastoupila z důvodu rizikového těhotenství, pak jsem potratila, v době trvání těhotenství práci za mě vykonával přítel. Po zlepšení fyzického stavu jsem opět začala úklid vykonávat sama.

Je to takto všechno v pořádku? Nemůžu mít z toho nějaké problémy?

Děkuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana K., 05.02.2016 11:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 09:24 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové přiznání musí v roce 2016 (za zdaňovací období roku 2015), podat všechny fyzické osoby, které jsou daňovými rezidenty (mají na území ČR trvalé bydliště nebo se zde obvykle zdržují) a mají za rok 2015 hrubé příjmy (bez odpočtu výdajů) ve výši alespoň 15 tis. Kč, které jsou předmětem daně z příjmů FO.

Mezi zdanitelné příjmy například nepatří nemocenské dávky nebo podpora v nezaměstnanosti, ale příjem z platu zaměstnance už ano. Nevím, jaké byly vaše příjmy, takže vám jednoznačně neodpovím.

Váš poslední zaměstnavatel by vám měl vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech. Pokud tak neučinil, tak jej o to požádejte písmně.

S kompletním vyplněním DP Vám takto jednoduše neporadím, je tam příliš mnoho různých možností a variant.

Co se dále týká možnosti práce na DPP během nemocenské. Opět obecně to není zakázáno. Nesmíte pouze pracovat pro stejného zaměstnavatele, na základě kterého máte nárok na nemocenské dávky, a dále je rozhodující léčebný režim stanovený lékařem.

Pokud máte povoleny vycházky, a v jejich době budete vykonávat tuto činnost, pak je to v pořádku. Na druhou stranu, pokud by vám lékař současně zakázal vykonávat náročnější fyzickou práci, tak provádění úklidu by již mohlo narušovat léčebný režim.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daňové přiznání:

Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď. Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem? Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020. Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus a ošetřovné – daňové přiznání

-

Dobrý den, budu podávat daňové přiznání za rok 2020. Chtěl jsem se zeptat, zda se do toho musí i dokládat kompenzační bonus a ošetřovné, které jsem pobíral na jaře z důvodu poklesu zakázek. Děkuji

Zobrazit odpověď

Daňová vratka – vrácení daňového bonusu za dítě?

-

Dobrý den, manžel je od 12. 2. 2020 na nemocenské, čerpá nemocenské dávky (výdělek za leden byl  18.000 Kč hrubého). Může v ročním zúčtování daně uplatňovat slevu na dítě, případně daňový bonus, když od února čerpal nemocenské dávky Děkuji

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď