Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

Dobrý den.

Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko.

Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na stěhování, nebo skončím na ulici, nebo nemám jíst.

Můžu poprosit vysvětlit, přece vláda pořád tvrdí, že příspěvek na bydlení naopak teď zvýšila nebo zvýší, prosím, co teda vlastně zvýšila, nebo zvýší a kdy?

Nerozumím tomu.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Patrik, 06.04.2022 20:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2022 8:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na kompenzaci vysokých nákladů na bydlení, jsou poskytovány dvě různé sociální dávky, které se liší, a mají jiné podmínky:

  • Sociální dávka příspěvek na bydlení
  • Dávka hmotné nouze doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení, je „základní“ sociální dávka pro domácnosti, kde jsou vysoké náklady na bydlení (v Praze musí být náklady na bydlení vyšší, než 35% příjmu) a současně jsou nízké příjmy (35% z příjmu není více než normativní náklady na bydlení).

Na příspěvek na bydlení je nárok při bydlení v bytě/domě v osobním vlastnictví, při bydlení v nájmu, nebo od začátku roku 2022 i při bydlení v podnájmu (pokud je to podnájem celého bytu, a ne jenom jeho části).

Právě příspěvek na bydlení je ta sociální dávka, o jejímž zvýšení se nejvíce mluvilo. Na konci ledna 2022, bylo schváleno mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (čím je nepřímo ovlivněna i výše dávky).

Se zpětnou platností od 1. 1. 2022, se normativní náklady na bydlení v Praze v nájmu zvýšily o 1120  - 1974 Kč (podle počtu osob).

Aktuálně jsou tedy v Praze, při bydlení v nájmu, normativní náklady na bydlení ve výši:

  • 10 121 Kč – jedna osoba
  • 13 629 Kč – dvě osoby
  • 18 312 Kč – tři osoby
  • 22 495 Kč – čtyři a více osob

Normativní náklady se pak používají při výpočtu výše dávky. Příspěvek na bydlení není pro všechny stejný – záleží na tom, kolik jsou vaše příjmy, a jaké jsou skutečně doložené náklady na bydlení, kolik osob v bytě bydlí, atd.

Pokud by skutečně zaplacené náklady byly vyšší, než normativní náklady, pak maximální výše příspěvku na bydlení je daná právě těmito normativními náklady.

Ke zvýšení příspěvku na bydlení (resp. normativních nákladů na bydlení), tedy již došlo. A není příliš pravděpodobné, že by se v roce 2022, ještě něco měnilo. Další případné zvýšení, bude zřejmě až od 1. 1. 2023.

Něco jiného je dávka hmotné nouze – doplatek na bydlení. Na doplatek na bydlení je nárok i tam, kde není nárok na příspěvek na bydlení (tj. i při bydlení na ubytovně, nebo v podnájmu, v nebytovém prostoru, apod.).

Doplatek na bydlení se poskytuje v případě, že po zaplacení nákladů na bydlení (včetně příspěvku na bydlení), nezůstává rodině (či jednotlivci) ani částka na živobytí. Pak je poskytnut doplatek, který „dorovná“ příjem tak, aby po zaplacení nákladů na bydlení zůstávala alespoň částka na živobytí.

Částka na živobytí, se odvíjí od toho, kolik je životní a existenční minimum. To se od 1. 4. 2022 zvyšovalo o 10%.

U doplatku na bydlení platí omezení, že u bydlení na ubytovně apod. se uznává maximálně 80% ze stanovených normativních nákladů na bydlení. Při bydlení chatě (rekreační stavby) je to maximálně 90%. Celkové uznatelné odůvodněné náklady na bydlení jsou max. ve výši v místě obvyklé. Tuto výši v příslušné obci zjišťuje příslušná krajská pobočka Úřadu práce ČR.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď