Doplatek na bydlení v nezkolaudovaném domě

Dobry večer touto cestou jsem se chtěla zeptat. Žiju v najmu ze smlouvou v byte o v 2+kk sama s trvalým pobytem. Beru hmotnou a na bydlení doplatek mě nebyl přiznán z důvodu ze tu žiji další nájemnici kteří mají také smlouvu na pronájem žiji v byte nade mnou o velikosti 3+1 bez trvalého pobytu. Chtěla bych vědět, zda na dávku mam nárok a zda můžu zadat zpětně.

PS: Dům není zkolaudován, proto mě dávka byla zamítnuta.

Dotaz poslal/a: Monika M., 14.10.2014 18:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.10.2014 06:32 napsal/a:

Dobrý den Moniko,

Základní podmínkou pro nárok na přídavky na bydlení je to, že žadatel:

A, má v bytě nájemní smlouvu nebo se jedná o jeho byt v osobním nebo družstevním vlastnictví

B, má v daném bytě vedené trvalé bydliště

Vy ale uvádíte, že bydlíte v domě, který není zkolaudovaný. Nejsem si jistá, jestli tím myslíte, že není zkolaudovaný celý dům, nebo jestli v daném domě nejsou zkolaudovány dvě samostatné bytové jednotky.

V případě, že by nebyl zkolaudovaný celý dům, tak o dávku na bydlená můžete žádat po tom, co bude provedena kolaudace objektu. Při posuzování žádosti o dávky na bydlení si úředníci ověřují informace z nájemní smlouvy v katastru nemovitostí.

Pokud by ale byl problém v tom, že v daném domě nejsou zkolaudovány dvě samostatné bytové jednotky, pak by to bylo tak, že byste v případě žádosti o dávku byla posuzována společně se všemi dalšími osobami, které mají v daném domě trvalý pobyt (bralo by se to tak, jako že bydlíte všichni v jednom bytě (bytové jednotce).

Co se týká případné zpětné žádosti o dávky na bydlení – běžně to je tak, že při žádosti o dávku dokládáte příjmy a náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce. Kromě toho je možné o tuto dávku žádat zpětně i za předchozí čtvrtletí – tj. další 3 měsíce. Dál zpětně již o dávku žádat nelze.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď