Dotaz na hmotnou nouzi – doplatek na bydlení

Dobrý den,

mám nárok na doplatek na bydlení? Pokud ano, do jaké výše mi úřad může přispět.

Jsem studentkou vysoké školy, v bytě mám nájemní smlouvu, trvalé bydliště, bydlím sama.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Viktorie G, 03.07.2017 08:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.07.2017 19:38 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávka hmotné nouze – doplatek na bydlení, je vyplácená osobám ve hmotné nouzi, kterým byl přiznán nárok na příspěvek na živobytí (jiná dávka v rámci hmotné nouze), a kterým na pokrytí nákladů na bydlení nedostačuje sociální dávka příspěvek na bydlení (nebo pro tuto sociální dávku nesplňují podmínky). Nejsem si tedy jistá, zda váš dotaz nesměřuje spíše na možnost získání dávky příspěvek na bydlení?

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok, i když jste studentka VŠ. To v zásadě nehraje roli. Podstatné je to, že máte v daném bytě uzavřenu platnou nájemní smlouvu. A dále to, že máte v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud bydlíte sama (mezi společně posuzované osoby u příspěvku na bydlení se započítávají všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště), pak budete dokládat svoje příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A současně i náklady na bydlení.

Příjmy a náklady na bydlení se dokládají opakovaně, vždy jednou za čtvrt roku, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (tedy v červenci 2017), by se dokládal příjem a náklady za duben až červen 2017.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, kolik osob v daném bytě bydlí (má trvalé bydliště), od velikosti města a také od toho, jaké jsou doloženy průměrné měsíční náklady na bydlení (dávka se poskytuje maximálně do výše skutečně zaplacených nákladů).

Jen pro orientační představu. Při bydlení v nájemním bytě v Praze, pokud je posuzována jedna osoba, jsou normativní náklady na bydlení ve výši 7720 Kč.  Ve městě které má více než 100 tisíc obyvatel je to 6114 Kč, ve městě 50000 – 99999 obyvatel je to 5822 Kč, ve městě 10000 – 49999 obyvatel je to 4950 Kč a ve městě do 9999 obyvatel je to 4763 Kč.

Výše příspěvku na bydlení pak odpovídá buď skutečně zaplaceným nákladům (pokud jsou ty skutečně zaplacené náklady nižší než normativní náklady). Nebo je maximální výše této sociální dávky rovna normativním nákladům (to, že by skutečně zaplacené náklady na bydlení, byly vyšší, se pak nezohlední – maximum jsou normativní náklady).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď