Druhý porod po skončení rodičovské dovolené na první dítě

Dobrý den,

v červnu 2018 bude mít můj chlapeček 3 roky, a já bych se měla vrátit do práce (smlouva na dobu neurčitou, která stále běží). Ale právě jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. V den nástupu do práce budu ve 4. měsíci těhotenství.

Rodičovský příspěvek mi běží ještě do září 2018 a já bych preferovala zůstat doma s prvním dítětem, jelikož jsme nesehnali školku a já nemám jiné hlídání.

Jaký je postup? Musím se vrátit do práce, i když nemáme školku? Nebo mohu zůstat na neplaceném volnu a pobírat zbytek rodičovské, než mi naběhne nová mateřská ve výši té původní?

Velmi Vám děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Maminka, 13.03.2018 23:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2018 18:28 napsal/a:

Dobrý den,

rodičovská dovolená, kterou vám poskytuje zaměstnavatel, je možná maximálně na dobu 3 roků. To znamená, že ano, jakmile uplyne doba rodičovské dovolené, měla byste se vrátit do zaměstnání.

Můžete se pochopitelně zkusit domluvit se svým zaměstnavatelem, že by vám poskytl neplacené volno. Třeba až do doby, kdy byste zahajovala mateřskou dovolenou na druhé dítě. Nutno ale říci, že poskytnutí takového neplaceného volna, je plně na rozhodnutí zaměstnavatele. Je to na jeho dobré vůli, jestli by vám neplacené volno poskytl, nebo ne. Není zde žádný zákonný nárok neplacené volno po zaměstnavateli vyžadovat.

Jinou alternativou je pokusit se dohodnou se svým gynekologem, že by vás po skončení rodičovské dovolené poslal na neschopenku (třeba z důvodu rizikového těhotenství). Pak byste mohla být až do zahájení mateřské na druhé dítě v pracovní neschopnosti. Dělá to tak řada žen.

Zde jen pozor, že pokud byste byla v pracovní neschopnosti, tak byste byla omezena v tom, že byste měla povoleny vycházky jen na 6 hodin denně. I když byste byla fakticky zcela zdravá, lékař vám nemůže povolit delší vycházky než na 6 hodin v době mezi 7 – 19 hodin.

Je zde také otázka, jestli zaměstnavatel vůbec stojí o to, abyste se vracela do zaměstnání. Je poměrně běžné, že po skončení rodičovské již původní zaměstnavatel nemá zájem o to, aby se žena vracela (třeba proto, že původní místo již obsadil někým jiným, byť má povinnost vám ho „podržet“). V takovém případě je poměrně běžné, že vám zaměstnavatel nabídne nějakou formu dohody, včetně vyplacení odstupného.

Těch možností, kterým mohou nastat, je více.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď