Dávky hmotné nouze pro nezaměstnané na Úřadu práce

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti a zároveň hmotnou nouzi nebo jiný příspěvek.

Momentálně jsem na UP, kde pobírám podporu kolem 5 tis. (Tento měsíc necelých 4500 Kč). A zároveň příspěvek na bydlení, který se většinou pohybuje kolem 3 tis. nebo méně.

Náklady na bydlení mám celkem 8344 Kč. Když dám dohromady podporu s příspěvek na bydlení, tak mi to ani zcela nepokryje náklady a nezbyde nic na živobytí apod.

Mam nárok na nějaký příspěvek, abych mela kompletně pokryté veškeré náklady a ještě mi zbylo životní minimum? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: MB, 15.02.2016 22:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.02.2016 07:42 napsal/a:

Dobrý den,

Na Váš dotaz, zda je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti a zároveň některou z dávek hmotné nouze, mohu odpovědět, že ano. To, že dostáváte podporu v nezaměstnanosti, nijak nevylučuje, abyste případně měla nárok i na další sociální dávky.

To ale, jestli skutečně budete mít nárok na některou z dávek hmotné nouze (tedy příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení), je už úplně jiná otázka, na kterou se nedá jednoduše odpovědět.

Obecně platí, že u dávek hmotné nouze se posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. Jde zde mimo jiné i o to, jestli žijete sama a jste tedy z pohledu sociálních dávek posuzovaná sama jako jednotlivec, nebo jestli s vámi ve společné domácnosti žijí i další lidé. Pak by se u dávek hmotné nouze zohledňoval i jejich příjem.

Zohledňuje se i to jestli si snažíte zvýšit příjem, jestli nemáte případně nějaké úspory, nebo jiný majetek atd. Těch věcí, které se posuzují, je více.

Pokud byste byla posuzována jako jednotlivec, pak životní minimum jednotlivce je 3410 Kč měsíčně.

Ve Vašem případě doporučuji, abyste se obrátila na místní Úřad práce a zde se zeptala, jestli případně máte nárok na některou z dávek hmotné nouze.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď