Insolvence a uzavření manželství

Dobrý den, mám dotaz.

Manžel má od prosince 2015 vyřízenou insolvenci. Měl dluh cca 1 150 000. Má splácet po dobu 5ti let minimálně 37 procent z platu.

Vydělává okolo 22 000 čistého měsíčně. Z každé výplaty mu nechávají 9100 korun. V květnu 2016 jsme se vzali.

Slyšela jsem, že by se mu částka měla zvýšit na cca 11200. Poslali jsme insolvenčnímu správci ofocený oddací list a stále nic. Ještě mám 9 ti letou dceru a 18 ti letou dceru školou povinnou.

Obě mám svěřené do péče. Mohl by nahlásit i je a mít na ně nějakou vyživovací povinnost ohledně insolvence? A pokud ano (pro obojí) jak mám postupovat?

A pokud by se měla částka navýšit lze zažádat o doplatek zpětně? Když máme platit, platíme ale, když má platit druhá strana neděje se nic

Tak to v tomto státě bohužel chodí.

Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka R., 08.06.2017 19:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 16:37 napsal/a:

Dobrý den,

V případě insolvence a srážek ze mzdy se postupuje obdobně, jako při exekuci na mzdu z důvodu přednostní pohledávky. Za provádění srážek odpovídá plátce mzdy – zaměstnavatel. Takže to, že se změnili nějaké skutečnosti rozhodné pro výpočet výše nezabavitelné částky, by měl váš manžel určitě sdělit svému zaměstnavateli, resp. mzdové účetní, která srážky provádí.

V případě, že jste uzavřeli manželství, pak by se základní nezabavitelná částka měla navýšit o částku 1538,67 Kč.

Aktuálně je to tak, že základní nezabavitelná částka za vašeho manžela je 6154,67 Kč, a dále mu zůstává jedna třetina z 9232 Kč. Pokud by čistá mzda byla přesně 22 000 Kč, pak je zbytek mzdy po provedení srážek 9233 Kč.

Pokud byste byla započítána i vy (nezabavitelná částka za manželku), pak se základní nezabavitelná částka zvyšuje na 7693,34 Kč. Při čist mzdě přesně 22000 Kč by mu zůstávalo 10772 Kč.

Co se týká případného navýšení nezabavitelné částky za děti – tam hraje roli to, zda váš manžel má vyživovací povinnost vůči těmto dětem nebo ne. Mám za to, že uzavřením manželství s vámi, vašemu manželovi nevzniká vyživovací povinnost vůči vašim dětem. Aby tomu tak bylo, muselo by proběhnout osvojení dítěte.

Mám za to, že v jiném případě není možné za tyto děti navýšit nezabavitelnou částku. Manžel by nyní ani neměl jak doložit svůj vztah k daným dětem – není uveden v rodném listu, nemá žádnou vyživovací povinnost stanovenou soudem, ani nic jiného, na základě čeho by mohl doložit oprávněnost započítání nezabavitelné částky i za tyto děti.

Pokud by do výpočtu srážek byly zahrnuty i děti, pak by nezabavitelná částka byla 10 770 Kč, po provedení srážek by pak zůstávalo 13 849 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď