Insolvence a uzavření manželství

Dobrý den, mám dotaz.

Manžel má od prosince 2015 vyřízenou insolvenci. Měl dluh cca 1 150 000. Má splácet po dobu 5ti let minimálně 37 procent z platu.

Vydělává okolo 22 000 čistého měsíčně. Z každé výplaty mu nechávají 9100 korun. V květnu 2016 jsme se vzali.

Slyšela jsem, že by se mu částka měla zvýšit na cca 11200. Poslali jsme insolvenčnímu správci ofocený oddací list a stále nic. Ještě mám 9 ti letou dceru a 18 ti letou dceru školou povinnou.

Obě mám svěřené do péče. Mohl by nahlásit i je a mít na ně nějakou vyživovací povinnost ohledně insolvence? A pokud ano (pro obojí) jak mám postupovat?

A pokud by se měla částka navýšit lze zažádat o doplatek zpětně? Když máme platit, platíme ale, když má platit druhá strana neděje se nic

Tak to v tomto státě bohužel chodí.

Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka R., 08.06.2017 19:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 16:37 napsal/a:

Dobrý den,

V případě insolvence a srážek ze mzdy se postupuje obdobně, jako při exekuci na mzdu z důvodu přednostní pohledávky. Za provádění srážek odpovídá plátce mzdy – zaměstnavatel. Takže to, že se změnili nějaké skutečnosti rozhodné pro výpočet výše nezabavitelné částky, by měl váš manžel určitě sdělit svému zaměstnavateli, resp. mzdové účetní, která srážky provádí.

V případě, že jste uzavřeli manželství, pak by se základní nezabavitelná částka měla navýšit o částku 1538,67 Kč.

Aktuálně je to tak, že základní nezabavitelná částka za vašeho manžela je 6154,67 Kč, a dále mu zůstává jedna třetina z 9232 Kč. Pokud by čistá mzda byla přesně 22 000 Kč, pak je zbytek mzdy po provedení srážek 9233 Kč.

Pokud byste byla započítána i vy (nezabavitelná částka za manželku), pak se základní nezabavitelná částka zvyšuje na 7693,34 Kč. Při čist mzdě přesně 22000 Kč by mu zůstávalo 10772 Kč.

Co se týká případného navýšení nezabavitelné částky za děti – tam hraje roli to, zda váš manžel má vyživovací povinnost vůči těmto dětem nebo ne. Mám za to, že uzavřením manželství s vámi, vašemu manželovi nevzniká vyživovací povinnost vůči vašim dětem. Aby tomu tak bylo, muselo by proběhnout osvojení dítěte.

Mám za to, že v jiném případě není možné za tyto děti navýšit nezabavitelnou částku. Manžel by nyní ani neměl jak doložit svůj vztah k daným dětem – není uveden v rodném listu, nemá žádnou vyživovací povinnost stanovenou soudem, ani nic jiného, na základě čeho by mohl doložit oprávněnost započítání nezabavitelné částky i za tyto děti.

Pokud by do výpočtu srážek byly zahrnuty i děti, pak by nezabavitelná částka byla 10 770 Kč, po provedení srážek by pak zůstávalo 13 849 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď