Kdy nahlásit těhotenství na sociálce

Dobrý den,

jsem samoživitelka v evidenci na ÚP a pobírám sociální dávky, na bydlení, přídavky na děti a hmotnou nouzi na živobytí, nyní jsem v 13týdnu těhotenství a nevím, kdy to mám na těchto úřadech nahlásit.

Zda musím uvést přítele i když spolu nebydlíme a zda to nějak ovlivní můj nynější příjem.

Bojím se, že mi seberou dávky a já nebudu mít ani na nájem a přijdeme s dětma o střechu nad hlavou.

Dotaz poslal/a: Klára K., 13.06.2017 16:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:51 napsal/a:

Dobrý den,

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, stejně mě nenapadá žádný důvod, proč byste měla současné těhotenství nyní někde hlásit. To, že jste těhotná zatím, nemá vliv na žádnou z dávek, které případně pobíráte. To se změní až v souvislosti s narozením dítěte.

Pokud budete v době před porodem nezaměstnaná, pak vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti porodem.

Po narození dítěte ale budete mít nárok na rodičovský příspěvek. V letošním roce byste (jako nezaměstnaná) měla automaticky variantu na 4 roky bez možnosti volby – tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby do 4 roků pak 3800 Kč. Pokud by bylo možné stanovit u vašeho přítele (otce dítěte) vyměřovací základ, pak byste případně mohla zvolit jinou výši rodičovského příspěvku.

Od začátku příštího roku, tj. od 1. 1. 2018 se budou trochu měnit podmínky pro rodičovský příspěvek, a pak byste si i jako nezaměstnaná, mohla zvolit variantu RP, kdy po celou dobu vyplácení dostáváte 7600 Kč (necelé 3 roky).

Po narození dítěte si můžete požádat o porodné (pokud se jedná o vaše první nebo druhé dítě). U porodného by se případně dokládal příjem otce dítěte.

Jakmile dostanete rodičovský příspěvek (a případně porodné), tak to ovlivní další dávky. Buď byste přišla úplně o příspěvek na živobytí, nebo by vám byl snížen. Reálně to ale pro vás nebude znamenat, že byste měla méně peněz. To, o co přijdete na příspěvku na živobytí, budete mít z rodičovského příspěvku.

Současně budete dostávat dalších 500 Kč jako přídavek na nejmladší dítě, nárok na přídavky na ostatní děti to nijak neovlivní (resp. tam se případná změna v posuzování projeví až cca za rok).

U přídavků na bydlení se změna projeví v tom, že po narození dítěte bude příspěvek počítán pro vyšší počet osob, což by případně mohlo vést i k jeho mírnému zvýšení.

Nemyslím si, že by narozením dítěte mělo dojít ke snížení vašeho „příjmu“ ze sociálních dávek, spíše naopak.

To, že se vám narodilo dítě, byste pak měla do 8 dní nahlásit na ÚP. Stejně si tam pak půjdete vyřizovat rodičovský příspěvek a případně porodné, takže to můžete vyřídit všechno při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení? Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají? Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď