Kdy nahlásit těhotenství na sociálce

Dobrý den,

jsem samoživitelka v evidenci na ÚP a pobírám sociální dávky, na bydlení, přídavky na děti a hmotnou nouzi na živobytí, nyní jsem v 13týdnu těhotenství a nevím, kdy to mám na těchto úřadech nahlásit.

Zda musím uvést přítele i když spolu nebydlíme a zda to nějak ovlivní můj nynější příjem.

Bojím se, že mi seberou dávky a já nebudu mít ani na nájem a přijdeme s dětma o střechu nad hlavou.

Dotaz poslal/a: Klára K., 13.06.2017 16:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:51 napsal/a:

Dobrý den,

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, stejně mě nenapadá žádný důvod, proč byste měla současné těhotenství nyní někde hlásit. To, že jste těhotná zatím, nemá vliv na žádnou z dávek, které případně pobíráte. To se změní až v souvislosti s narozením dítěte.

Pokud budete v době před porodem nezaměstnaná, pak vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti porodem.

Po narození dítěte ale budete mít nárok na rodičovský příspěvek. V letošním roce byste (jako nezaměstnaná) měla automaticky variantu na 4 roky bez možnosti volby – tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby do 4 roků pak 3800 Kč. Pokud by bylo možné stanovit u vašeho přítele (otce dítěte) vyměřovací základ, pak byste případně mohla zvolit jinou výši rodičovského příspěvku.

Od začátku příštího roku, tj. od 1. 1. 2018 se budou trochu měnit podmínky pro rodičovský příspěvek, a pak byste si i jako nezaměstnaná, mohla zvolit variantu RP, kdy po celou dobu vyplácení dostáváte 7600 Kč (necelé 3 roky).

Po narození dítěte si můžete požádat o porodné (pokud se jedná o vaše první nebo druhé dítě). U porodného by se případně dokládal příjem otce dítěte.

Jakmile dostanete rodičovský příspěvek (a případně porodné), tak to ovlivní další dávky. Buď byste přišla úplně o příspěvek na živobytí, nebo by vám byl snížen. Reálně to ale pro vás nebude znamenat, že byste měla méně peněz. To, o co přijdete na příspěvku na živobytí, budete mít z rodičovského příspěvku.

Současně budete dostávat dalších 500 Kč jako přídavek na nejmladší dítě, nárok na přídavky na ostatní děti to nijak neovlivní (resp. tam se případná změna v posuzování projeví až cca za rok).

U přídavků na bydlení se změna projeví v tom, že po narození dítěte bude příspěvek počítán pro vyšší počet osob, což by případně mohlo vést i k jeho mírnému zvýšení.

Nemyslím si, že by narozením dítěte mělo dojít ke snížení vašeho „příjmu“ ze sociálních dávek, spíše naopak.

To, že se vám narodilo dítě, byste pak měla do 8 dní nahlásit na ÚP. Stejně si tam pak půjdete vyřizovat rodičovský příspěvek a případně porodné, takže to můžete vyřídit všechno při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď