Kdy nahlásit těhotenství na sociálce

Dobrý den,

jsem samoživitelka v evidenci na ÚP a pobírám sociální dávky, na bydlení, přídavky na děti a hmotnou nouzi na živobytí, nyní jsem v 13týdnu těhotenství a nevím, kdy to mám na těchto úřadech nahlásit.

Zda musím uvést přítele i když spolu nebydlíme a zda to nějak ovlivní můj nynější příjem.

Bojím se, že mi seberou dávky a já nebudu mít ani na nájem a přijdeme s dětma o střechu nad hlavou.

Dotaz poslal/a: Klára K., 13.06.2017 16:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:51 napsal/a:

Dobrý den,

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, stejně mě nenapadá žádný důvod, proč byste měla současné těhotenství nyní někde hlásit. To, že jste těhotná zatím, nemá vliv na žádnou z dávek, které případně pobíráte. To se změní až v souvislosti s narozením dítěte.

Pokud budete v době před porodem nezaměstnaná, pak vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti porodem.

Po narození dítěte ale budete mít nárok na rodičovský příspěvek. V letošním roce byste (jako nezaměstnaná) měla automaticky variantu na 4 roky bez možnosti volby – tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby do 4 roků pak 3800 Kč. Pokud by bylo možné stanovit u vašeho přítele (otce dítěte) vyměřovací základ, pak byste případně mohla zvolit jinou výši rodičovského příspěvku.

Od začátku příštího roku, tj. od 1. 1. 2018 se budou trochu měnit podmínky pro rodičovský příspěvek, a pak byste si i jako nezaměstnaná, mohla zvolit variantu RP, kdy po celou dobu vyplácení dostáváte 7600 Kč (necelé 3 roky).

Po narození dítěte si můžete požádat o porodné (pokud se jedná o vaše první nebo druhé dítě). U porodného by se případně dokládal příjem otce dítěte.

Jakmile dostanete rodičovský příspěvek (a případně porodné), tak to ovlivní další dávky. Buď byste přišla úplně o příspěvek na živobytí, nebo by vám byl snížen. Reálně to ale pro vás nebude znamenat, že byste měla méně peněz. To, o co přijdete na příspěvku na živobytí, budete mít z rodičovského příspěvku.

Současně budete dostávat dalších 500 Kč jako přídavek na nejmladší dítě, nárok na přídavky na ostatní děti to nijak neovlivní (resp. tam se případná změna v posuzování projeví až cca za rok).

U přídavků na bydlení se změna projeví v tom, že po narození dítěte bude příspěvek počítán pro vyšší počet osob, což by případně mohlo vést i k jeho mírnému zvýšení.

Nemyslím si, že by narozením dítěte mělo dojít ke snížení vašeho „příjmu“ ze sociálních dávek, spíše naopak.

To, že se vám narodilo dítě, byste pak měla do 8 dní nahlásit na ÚP. Stejně si tam pak půjdete vyřizovat rodičovský příspěvek a případně porodné, takže to můžete vyřídit všechno při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď