Kdy nahlásit těhotenství na sociálce

Dobrý den,

jsem samoživitelka v evidenci na ÚP a pobírám sociální dávky, na bydlení, přídavky na děti a hmotnou nouzi na živobytí, nyní jsem v 13týdnu těhotenství a nevím, kdy to mám na těchto úřadech nahlásit.

Zda musím uvést přítele i když spolu nebydlíme a zda to nějak ovlivní můj nynější příjem.

Bojím se, že mi seberou dávky a já nebudu mít ani na nájem a přijdeme s dětma o střechu nad hlavou.

Dotaz poslal/a: Klára K., 13.06.2017 16:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:51 napsal/a:

Dobrý den,

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, stejně mě nenapadá žádný důvod, proč byste měla současné těhotenství nyní někde hlásit. To, že jste těhotná zatím, nemá vliv na žádnou z dávek, které případně pobíráte. To se změní až v souvislosti s narozením dítěte.

Pokud budete v době před porodem nezaměstnaná, pak vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti porodem.

Po narození dítěte ale budete mít nárok na rodičovský příspěvek. V letošním roce byste (jako nezaměstnaná) měla automaticky variantu na 4 roky bez možnosti volby – tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby do 4 roků pak 3800 Kč. Pokud by bylo možné stanovit u vašeho přítele (otce dítěte) vyměřovací základ, pak byste případně mohla zvolit jinou výši rodičovského příspěvku.

Od začátku příštího roku, tj. od 1. 1. 2018 se budou trochu měnit podmínky pro rodičovský příspěvek, a pak byste si i jako nezaměstnaná, mohla zvolit variantu RP, kdy po celou dobu vyplácení dostáváte 7600 Kč (necelé 3 roky).

Po narození dítěte si můžete požádat o porodné (pokud se jedná o vaše první nebo druhé dítě). U porodného by se případně dokládal příjem otce dítěte.

Jakmile dostanete rodičovský příspěvek (a případně porodné), tak to ovlivní další dávky. Buď byste přišla úplně o příspěvek na živobytí, nebo by vám byl snížen. Reálně to ale pro vás nebude znamenat, že byste měla méně peněz. To, o co přijdete na příspěvku na živobytí, budete mít z rodičovského příspěvku.

Současně budete dostávat dalších 500 Kč jako přídavek na nejmladší dítě, nárok na přídavky na ostatní děti to nijak neovlivní (resp. tam se případná změna v posuzování projeví až cca za rok).

U přídavků na bydlení se změna projeví v tom, že po narození dítěte bude příspěvek počítán pro vyšší počet osob, což by případně mohlo vést i k jeho mírnému zvýšení.

Nemyslím si, že by narozením dítěte mělo dojít ke snížení vašeho „příjmu“ ze sociálních dávek, spíše naopak.

To, že se vám narodilo dítě, byste pak měla do 8 dní nahlásit na ÚP. Stejně si tam pak půjdete vyřizovat rodičovský příspěvek a případně porodné, takže to můžete vyřídit všechno při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Rodina a 5 dětí – máme nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda by mi někdo poradil, jestli máme nárok na nějaké dávky. Máme 5 dětí (od 4 do 12let) bydlíme ve vlastním domě. Já i manželka pracujeme. Já mám cca 38000Kč hrubého a manželka cca 28000Kč hrubého. Děkuji za radu – případné další info rád doplním.

Zobrazit odpověď

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď