Konec rodičovské dovolené

Dobrý den,

kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč?

Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin?

Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 16.03.2016 08:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.03.2016 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou to dvě různé věci, jedna je rodičovská dovolená a druhá je pak rodičovský příspěvek.

Pokud jste zaměstnaná, pak nyní čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta Vám pak končí ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 3 roků (pokud jste si tedy se svým zaměstnavatelem nesjednala jinou dobu) – viz zákoník práce:

§ 196

Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Pokud Vaše zaměstnání ale během „rodičovské“ zaniklo (třeba pokud by to byl pracovní poměr na dobu určitou), nebo pokud jste byla třeba před narozením dítěte nezaměstnaná, pak je rozhodujícím právě onen rodičovský příspěvek – viz zákon o zdravotním pojištění:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

a) nezaopatřené děti; nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře;7)

b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;

c) příjemce rodičovského příspěvku

Záleží tedy na tom, jestli jste nyní zaměstnaná a „jenom“ čerpáte rodičovskou dovolenou. Pak by se povinnost hradit ZP vztahovala právě k termínu narození dítěte (pokud jste si náhodou nedomluvila v zaměstnání RD třeba na 4 roky), resp. k datu narození dítěte byste měla nastoupit zpět do zaměstnání.

Pokud nejste zaměstnaná a „jenom“ pobíráte RP, pak je za Vás plátcem ZP stát jenom v době, kdy máte na tuto dávku nárok, tedy jenom do skončení jejího vyplácení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď

Přechod z RD na PPM nebo rovnou na RD u pozastavené OSVČ?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s přechodem z RD na PPM případně rovnou na další RD, když jsem poslední dva roky OSVČ s pozastavenou živností na RD a čekám druhé dítě. Jako OSVČ jsem si platila před prvním dítětem dobrovolné nemocenské pojištění a splnila jsem podmínku 270 dnů a měla jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené

-

Dobrý večer, skončila mi RD a nemám práci, chci se zeptat, zda se mohu registrovat na ÚP a žádat o podporu v nezaměstnanosti, když současně pečuji o otce ve 4. stupni závislosti, kde jsme pečující osoby dvě…. Pokud by mi bylo nabídnuto vhodné místo na zkrácený úvazek, ráda bych jej přijala…. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené – návrat do zaměstnání vs. neplacené volno

-

Dobrý den potřebuji poradit: jsem na rodičovské dovolené a můj syn se narodil 9. 3. 2018, tak bych měla nastoupit do práce 9. 3. 2021, že říkám to správně? A ještě se chci zeptat, mám rodičovskou až do konce srpna 2021, můžu teda nastoupit do práce stejně v březnu 9. 3. 2021, i když budu […]

Zobrazit odpověď