Konec rodičovské dovolené

Dobrý den,

kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč?

Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin?

Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 16.03.2016 08:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.03.2016 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou to dvě různé věci, jedna je rodičovská dovolená a druhá je pak rodičovský příspěvek.

Pokud jste zaměstnaná, pak nyní čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta Vám pak končí ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 3 roků (pokud jste si tedy se svým zaměstnavatelem nesjednala jinou dobu) – viz zákoník práce:

§ 196

Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Pokud Vaše zaměstnání ale během „rodičovské“ zaniklo (třeba pokud by to byl pracovní poměr na dobu určitou), nebo pokud jste byla třeba před narozením dítěte nezaměstnaná, pak je rozhodujícím právě onen rodičovský příspěvek – viz zákon o zdravotním pojištění:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

a) nezaopatřené děti; nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře;7)

b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;

c) příjemce rodičovského příspěvku

Záleží tedy na tom, jestli jste nyní zaměstnaná a „jenom“ čerpáte rodičovskou dovolenou. Pak by se povinnost hradit ZP vztahovala právě k termínu narození dítěte (pokud jste si náhodou nedomluvila v zaměstnání RD třeba na 4 roky), resp. k datu narození dítěte byste měla nastoupit zpět do zaměstnání.

Pokud nejste zaměstnaná a „jenom“ pobíráte RP, pak je za Vás plátcem ZP stát jenom v době, kdy máte na tuto dávku nárok, tedy jenom do skončení jejího vyplácení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď