Konec pracovní smlouvy a těhotenství

Dobrý den,

chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou.

V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu.

Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na nemocenskou, nebo pracovní úřad?

Mám odpracovaných 22 měsíců v kuse, měla bych tedy nárok na pobírání mateřské?

Děkuji za vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Adéla, 18.04.2018 05:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.04.2018 02:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám na konci června končí pracovní poměr na dobu určitou, pak opravdu máte asi jenom dvě možnosti (pokud s vámi zaměstnavatel nebude chtít pracovní smlouvu prodloužit, což vzhledem k tomu, jak to obvykle funguje ve školství, nepředpokládám):

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila ještě během trvání pracovní smlouvy na dobu určitou, nebo nejpozději do 7 dní od jejího skončení, tak máte nárok na placenou nemocenskou.

Optimální pro vás je, pokud byste do pracovní neschopnosti nastoupila 14 dní před skončením pracovního poměru. A to z toho důvodu, že za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostáváte nic (první 3 dny jsou neplacené), za 4 až 14 den vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy, a od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky.

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila třeba až v poslední den (30. 6. 2018), pak byste za prvních 14 dní nedostávala nic – zaměstnavatel by již neměl povinnost vám vyplácet náhradu mzdy (nebyla byste již zaměstnanec).

To, jestli je pro vás výhodnější podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky, si můžete sama spočítat v některé z online kalkulaček. Pravděpodobně budete mít vyšší podporu v nezaměstnanosti, alespoň tedy určitě za první měsíce, kdy dostáváte 65% z průměrné mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Celkově ale záleží na výši vaší mzdy (nemocenská je 60% z redukovaného vyměřovacího základu, podpora je 65% první dva měsíce, 50% druhé dva měsíce, 45% zbytek doby z průměrné mzdy – jsou to tedy dvě různá čísla, která se počítají z jiného příjmu (nemocenská = hrubá mzda za posledních 12 měsíců x podpora = čistá mzda za poslední ukončené čtvrtletí), nedá se to tedy jednoduše srovnat, co je/není výhodnější)).

U nemocenské jste omezena tím, že musíte dodržovat režim vycházek (maximálně 6 hodin denně). Při podpoře v nezaměstnanosti zase musíte čas od času chodit na Úřad práce, ale nemyslím si, že by po vás vyžadovali nějaké aktivní hledání zaměstnání.

Nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) byste ale měla mít v obou případech. Vzhledem k odpracované době, vám po skončení smlouvy na dobu určitou „běží“ ochranná doba, která je až 180 dní. Vzhledem k termínu porodu (na konci listopadu), byste mateřskou měla zahajovat někdy na začátku října (6 – 8 týdnů před termínem porodu), což je bezpečně v rámci ochranné lhůty.

Ani podpora v nezaměstnanosti, ani nemocenské dávky nemají vliv na výpočet výše PPM. Výše mateřské se odvíjí od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Takže ve vztahu k PPM je jedno, jestli budete nezaměstnaná na ÚP nebo na neschopence.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď