Konec pracovní smlouvy a těhotenství

Dobrý den,

chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou.

V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu.

Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na nemocenskou, nebo pracovní úřad?

Mám odpracovaných 22 měsíců v kuse, měla bych tedy nárok na pobírání mateřské?

Děkuji za vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Adéla, 18.04.2018 05:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.04.2018 02:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám na konci června končí pracovní poměr na dobu určitou, pak opravdu máte asi jenom dvě možnosti (pokud s vámi zaměstnavatel nebude chtít pracovní smlouvu prodloužit, což vzhledem k tomu, jak to obvykle funguje ve školství, nepředpokládám):

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila ještě během trvání pracovní smlouvy na dobu určitou, nebo nejpozději do 7 dní od jejího skončení, tak máte nárok na placenou nemocenskou.

Optimální pro vás je, pokud byste do pracovní neschopnosti nastoupila 14 dní před skončením pracovního poměru. A to z toho důvodu, že za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostáváte nic (první 3 dny jsou neplacené), za 4 až 14 den vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy, a od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky.

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila třeba až v poslední den (30. 6. 2018), pak byste za prvních 14 dní nedostávala nic – zaměstnavatel by již neměl povinnost vám vyplácet náhradu mzdy (nebyla byste již zaměstnanec).

To, jestli je pro vás výhodnější podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky, si můžete sama spočítat v některé z online kalkulaček. Pravděpodobně budete mít vyšší podporu v nezaměstnanosti, alespoň tedy určitě za první měsíce, kdy dostáváte 65% z průměrné mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Celkově ale záleží na výši vaší mzdy (nemocenská je 60% z redukovaného vyměřovacího základu, podpora je 65% první dva měsíce, 50% druhé dva měsíce, 45% zbytek doby z průměrné mzdy – jsou to tedy dvě různá čísla, která se počítají z jiného příjmu (nemocenská = hrubá mzda za posledních 12 měsíců x podpora = čistá mzda za poslední ukončené čtvrtletí), nedá se to tedy jednoduše srovnat, co je/není výhodnější)).

U nemocenské jste omezena tím, že musíte dodržovat režim vycházek (maximálně 6 hodin denně). Při podpoře v nezaměstnanosti zase musíte čas od času chodit na Úřad práce, ale nemyslím si, že by po vás vyžadovali nějaké aktivní hledání zaměstnání.

Nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) byste ale měla mít v obou případech. Vzhledem k odpracované době, vám po skončení smlouvy na dobu určitou „běží“ ochranná doba, která je až 180 dní. Vzhledem k termínu porodu (na konci listopadu), byste mateřskou měla zahajovat někdy na začátku října (6 – 8 týdnů před termínem porodu), což je bezpečně v rámci ochranné lhůty.

Ani podpora v nezaměstnanosti, ani nemocenské dávky nemají vliv na výpočet výše PPM. Výše mateřské se odvíjí od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Takže ve vztahu k PPM je jedno, jestli budete nezaměstnaná na ÚP nebo na neschopence.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď