Mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021?

Dobrý den, mám dotaz, zda mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021.

Jezdíme na farmářské trhy v období březen až listopad. Přes zimní měsíce nevykazujeme žádnou tržbu. Živnost nebyla nikdy přerušena.

Jelikož nemáme žádný jiný příjem, za zimní měsíce, které se nyní uvádí do žádosti, je tedy tržba nulová.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta, 03.03.2021 16:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.03.2021 8:18 napsal/a:

Dobrý den,

Základním předpokladem pro nárok na kompenzační bonus je to, že u vás došlo k nějakému významnému omezení podnikatelské činnosti v souvislosti s epidemií.

Podle toho co popisujete ve svém dotazu, ale na vaše podnikání momentálně epidemie nemá žádný bezprostřední negativní dopad.

Důvodem pro nárok na kompenzační bonus, může být například práce pokles poptávky o nabízených službách nebo výrobcích. Důvodem může být nutnost uzavření provozovny. Nebo omezení dodávky služeb/jiných vstupů, potřebných pro výkon podnikatelské činnosti. Nebo třeba i nutnost pečovat o dítě.

Ve všech těchto případech, je ale předpokladem „významné omezení“, které se posuzuje právě podle poklesu tržeb (pokud je pokles tržeb alespoň o 50%, má se za to, že podnikatelská činnost byla významně omezena).

U kompenzace za únor 2021 se posuzují tržby za leden 2021, oproti průměrné výši tržby v listopadu 2018 až lednu 2019 nebo listopadu 2018 až lednu 2020.

U kompenzace za březen 2021 se posuzují tržby za únor 2021, oproti průměrné výši tržby v prosinci 2018 až únoru 2019 nebo prosinci 2019 až lednu 2020.

Pokud jste v daném srovnávacím období měli nulové tržby, tak nárok na kompenzační bonus za únor nebo březen 2021 nevzniká.

Můžete mít ale případně nárok na kompenzační bonus za další měsíce.

Aktuální zákon (zákon číslo 95/2021 Sb.) je nastaven tak, že pokud budou pokračovat omezení spojená s epidemií koronaviru COVID, pak může vláda postupně vyhlašovat kompenzace za další kalendářní měsíce v roce 2021 (případně až do konce roku).

Posuzované období se vždy o měsíc posouvá. V dubnu se tedy budou hodnotit příjmy za březen 2021 oproti období leden 2019 až březen 2019 nebo leden 2020 až březen 2020, a tak dále. Vždy o jeden měsíc posunuto.

Jediným důvodem pro nárok na kompenzační bonus, kdy není potřeba dokládat pokles tržeb, je nařízená karanténa/izolace. Pak je „automaticky“ nárok na kompenzační bonus 500 Kč za jeden den, po dobu nařízené karantény (tj. nyní je to po dobu 14 dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď