Mám nárok na porodné?

Dobrý den

Mam otázku ohledně porodného. Termín mám teď v listopadu. Takže budu dokládat příjmy za čtvrtletí červenec-září?

Pokud ano. V červenci jsme měli příjem s přítelem 18500, v srpnu též, ale v září se mi zaměstnavatel proplácel dovolenou, takže příjem je 23000.

Budeme mít nárok na Porodné?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza S., 05.11.2016 07:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 04:01 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „porodné“ máte nárok při narození prvního nebo druhého dítěte v případě, že příjmy „rodiny“ (zpravidla tedy matka dítěte, otec dítěte a samotné děti) nepřesahují v rozhodném období částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím (za které se posuzují příjmy), je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se vám tedy dítě narodí v listopadu, jak sama píšete, pak by rozhodným obdobím bylo 3 čtvrtletí. Tedy červenec, srpen a září.

Neuvádíte, jestli se jedná o Vaše první nebo druhé dítě. Budu tedy předpokládat, že se jedná o první dítě.

V takovém případě je hranice příjmu pro nárok na porodné ve výši 20 817 Kč (rodina = otec dítěte + matka dítěte + 1 narozené dítě).

Pokud tedy Váš (společný) průměrný měsíční příjem za období červenec až září, je nižší než oněch 20 817 Kč, pak nárok mít budete.

Tedy, pokud by Vaše společné příjmy byly 18500 Kč + 18500 Kč + 23000 Kč, pak průměrný měsíční příjem je 20 tisíc korun měsíčně. Podmínku tedy splňujete. Zde jen doplním, že se počítá čistý příjem (tedy čistá mzda), a dále se pak případně započítávají i různé další příjmy. Třeba kdybyste v daném období pobírala mateřskou (PPM), tak se to počítá také jaké příjem. Nebo třeba nemocenské dávky nebo i různé další příjmy.

Jinak o porodné se žádá po narození dítěte (dokládá se rodný list) na místním Úřadu práce. Lhůta pro vyřízení porodného je maximálně jeden rok od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď