Mám nárok na porodné?

Dobrý den

Mam otázku ohledně porodného. Termín mám teď v listopadu. Takže budu dokládat příjmy za čtvrtletí červenec-září?

Pokud ano. V červenci jsme měli příjem s přítelem 18500, v srpnu též, ale v září se mi zaměstnavatel proplácel dovolenou, takže příjem je 23000.

Budeme mít nárok na Porodné?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza S., 05.11.2016 07:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 04:01 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „porodné“ máte nárok při narození prvního nebo druhého dítěte v případě, že příjmy „rodiny“ (zpravidla tedy matka dítěte, otec dítěte a samotné děti) nepřesahují v rozhodném období částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím (za které se posuzují příjmy), je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se vám tedy dítě narodí v listopadu, jak sama píšete, pak by rozhodným obdobím bylo 3 čtvrtletí. Tedy červenec, srpen a září.

Neuvádíte, jestli se jedná o Vaše první nebo druhé dítě. Budu tedy předpokládat, že se jedná o první dítě.

V takovém případě je hranice příjmu pro nárok na porodné ve výši 20 817 Kč (rodina = otec dítěte + matka dítěte + 1 narozené dítě).

Pokud tedy Váš (společný) průměrný měsíční příjem za období červenec až září, je nižší než oněch 20 817 Kč, pak nárok mít budete.

Tedy, pokud by Vaše společné příjmy byly 18500 Kč + 18500 Kč + 23000 Kč, pak průměrný měsíční příjem je 20 tisíc korun měsíčně. Podmínku tedy splňujete. Zde jen doplním, že se počítá čistý příjem (tedy čistá mzda), a dále se pak případně započítávají i různé další příjmy. Třeba kdybyste v daném období pobírala mateřskou (PPM), tak se to počítá také jaké příjem. Nebo třeba nemocenské dávky nebo i různé další příjmy.

Jinak o porodné se žádá po narození dítěte (dokládá se rodný list) na místním Úřadu práce. Lhůta pro vyřízení porodného je maximálně jeden rok od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď