Mohu bezplatně pomáhat osobě blízké v podnikání, když jsem na podpoře?

Dobrý den,

rád bych zjistil, jestli mohu bezplatně a z vlastní vůle, pomáhat osobě blízké při podnikání. Třeba roznos letáků, když chodím po pohovorech, pomoc při prodejní akci (doplnění materiálu nebo jeho zabalení), ústní rady jeho klientům atd.

Nejedná se o práci, ale vyplnění časových prostor, kdy nemám co dělat a doma bych se zbláznil.

Zároveň jsem veden na ÚP a pobírám podporu.

Je tedy možné pomáhat, nic z toho nemít? Jak vše mám případně prokázat kontrole?

Je to vůbec možné?

Jak případně mohu beztrestně pomáhat, když z toho nic nemám? Nechci přijít do křížku s kontrolou a následně o podporu. Stejně tak nechci uvést do problému osobu blízkou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karel R., 24.05.2017 15:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedený v evidenci úřadu práce, a současně pobíráte podporu v nezaměstnanosti, tak nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost. Pokud byste ji vykonával, tak to musíte neprodleně oznámit na ÚP a je ukončena/pozastavena výplata podpory.

Po ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti, pokud jste i nadále vedený v evidenci úřadu práce, již můžete pracovat a mít příjem. Například formou DPP (dohoda o provedení práce), pokud tento příjem nepřesáhne jednu polovinu minimální mzdy. To je aktuálně 5500 Kč měsíčně.

Co se týká bezplatné pomoci nějaké blízké osobě, tak to je poněkud složitější. Na jednu stranu vám žádný zákon nezakazuje, abyste si se svým časem nakládal podle svého uvážení. Na druhou stranu, pokud by podobnou dobrovolnou pomoc s podnikáním měl řešit úřad na základě kontroly u daného zaměstnavatele, nebo na základě oznámení („udání“), pak je otázka, zda by taková dobrovolná výpomoc nebyla hodnocena jako nelegální zaměstnání a práce „načerno“.

Podobné záležitosti se již mnohokrát řešili u soudu. I když je každý podobný případ do značné míry individuální, dá se to trochu zobecnit.

Aby podobná dobrovolná činnost nebyla považována za nelegální zaměstnání, pak se nesmí jednat o nějakou pravidelnou činnost. Pokud je to nějaká jednorázová výpomoc, pak je vše v pořádku. Pokud se naopak jedná soustavnou práci, pak se již jedná o nelegální zaměstnání. O práci načerno jde tehdy, pokud člověk osobně a soustavně vykonává práci jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů, přičemž se vůči zaměstnavateli nachází v podřízeném vztahu.

„Bezplatnou“ práci příbuzných nebo známých u živnostníků nebo firem tak lze podle výkladů Nejvyššího správního soudu trestat v případě, kdy tito lidé sice nemají smlouvu, ale vystupují stejně jako klasičtí zaměstnanci – tedy plní příkazy nadřízených a nejde jenom o náhodnou, jednorázovou výpomoc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď