Můžu dostat příspěvek na bydlení jako nezaměstnaná?

Dobrý den,

Momentálně jsem vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná a dostávám životní minimum 3.410 Kč. Žádné jiné příjmy nemám.

Žiju sama v pronajaté chalupě, mám tu přihlášené trvalé bydliště a nikdo jiný ho tu hlášené nemá. Nájemní smlouvu platnou mám a nájem platím díky známosti minimální, a to 1.600 Kč plus služby v přibližně stejné výši, takže můj měsíční výdej na bydlení přesáhne 3.000 Kč a to je na mne v tuto chvíli díky mé nynější nezaměstnanosti moc, proto se chci zeptat, zda-li bych s těmito poměry mohla dostat příspěvek na bydlení?

Na úřadu mi bylo řečeno (nevím, jestli jsem to jen špatně nepochopila), že aby mi byl příspěvek uznán, tak nesmím být nezaměstnaná. Známá v jiném kraji ale příspěvek dostala, i když nepracuje, tak jsem z toho zmatená. Je možné, že to mají v každém kraji jinak?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina L., 22.09.2016 13:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.09.2016 04:51 napsal/a:

Dobrý den,

V rámci státní sociální podpory jsou poskytovány dvě různé dávky na bydlení. Jedná se nejprve o příspěvek na bydlení. A dále je to doplatek na bydlení, na který vzniká nárok osobám ve hmotné nouzi.

Mezi hlavní podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení je především to, že se jedná o byt/dům v osobním vlastnictví, družstevní byt či je uzavřena platná nájemní smlouva. Podle toho co píšete, že máte uzavřenou nájemní smlouvu, toto splňujete.

U této sociální dávky se posuzují jako společně posuzované všechny osoby, které v daném bytě/domě mají vedené trvalé bydliště. Podle nich se pak počítá výše nákladů na bydlení a také se zohledňuje i jejich příjem.

Pozor také na to že u této sociální dávky jsou hrazeny pouze skutečné náklady na bydlení. Tedy, i když by mohly být vypočítány vyšší tzv. „normativní“ náklady na bydlení, dávka by Vám byla vyplacena pouze do výše skutečných, doložených nákladů – tedy nájemné (které jak sama uvádíte je poměrně nízké), a případně i další platby jako je například voda, plyn apod.

Druhá zmíněná sociální dávka, tedy doplatek na bydlení je poskytována osobám ve hmotné nouzi. Zmiňujete, že pobíráte „životní“ minimum 3410 Kč (jedná se tedy zřejmě o sociální dávku „příspěvek na živobytí). Podle toho tedy zřejmě jste posuzována jako osoba ve hmotné nouzi.

Pravidla pro přiznání nároku na doplatek na bydlení jsou trošku složitější. U této sociální dávky se posuzuje mimo jiné i celková majetková a sociální situace žadatele. Hodnotí se i to, zda žadatel aktivně usiluje o zvýšení svého příjmu a řada dalších faktorů. Bez dalších informací si nijak netroufám posoudit, zda na tuto dávku eventuálně máte nárok.

Obecně platí, že pravidla pro výplatu sociálních dávek (ať už by se jednalo o příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení) jsou určeny zákonem a jsou tedy obecně platné pro celou ČR. Podmínky se tedy nijak neliší v jednotlivých krajích nebo městech (to co se eventuálně liší je výpočet výše dávky, který je navázaný na velikost města kde žadatel žije, resp. má trvalé bydliště).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď