Na co vše má nárok studentka VŠ

Dobrý den přeji.

Přítelkyně právě úspěšně odmaturovala a chystá se na VŠ do Prahy. Jelikož život tam je poměrně nákladný, chtěl jsem se zeptat, na co vše by měla mít nárok.

Jako první mě napadne přídavek na dítě. Jelikož bydlí u babičky (maminka je v osobním bankrotu a bydlí jinde, táta je také v osobním bankrotu a platí výživné), kdy neproběhlo žádné opatrovnické řízení, tak si myslím, že by mohla mít nárok na nějaký přídavek. Momentálně dostává 3200,- výživné a sem tam nějaká brigáda.

Další mně napadlo příspěvek na bydlení. Jelikož bude v Praze bydlet se spolubydlícím na bytě, kde na ni bude napsána nájemní smlouva, už od července, kdy by si nejdříve mohla zažádat o přídavek na bydlení?

Mockrát děkuji za odpověď. Snad je můj dotaz pochopitelný.

S přáním hezkého dne,

Dotaz poslal/a: Lukas B., 30.05.2017 09:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 16:43 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká přídavku na dítě, tak pokud jej vaše přítelkyně pobírala již v době studia na střední škole, tak zahájením studia na VŠ se pro ni nic nemění. Na začátku školního roku doloží potvrzení o studiu na příslušné VŠ, a dále pak potvrzení o příjmu, tak jako se to dokládá u této sociální dávky opakovaně každý rok.

Co se pak týká příspěvku na bydlení – zde záleží na více faktorech. Obecně platí, že si o tuto sociální dávku může požádat kdokoliv, kdo splňuje podmínky stanovené zákonem. To, jestli je žadatel student, zaměstnanec, nezaměstnaný nebo třeba důchodce, nehraje roli.

Hlavní dvě podmínky, pro nárok na příspěvek na bydlení jsou -  mít uzavřenu platnou nájemní smlouvu. Musí se opravdu jednat o nájemní smlouvu, pokud by se jednalo o podnájem tak nárok na příspěvek na bydlení není.

Druhou podmínkou pak je to, že žadatel (vaše přítelkyně), musí mít v tomto bytě trvalé bydliště. Takže nejprve musí uzavřít nájemní smlouvu, následně pak může zajít na příslušný městský úřad a zde provést změnu trvalého bydliště. K ní v zásadě není potřeba souhlas majitele bytu, stačí osobní doklady a originál platné nájemní smlouvy (nebo úředně ověřená kopie).

U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí. Pokud by tedy vaše přítelkyně měla pronajatý byt třeba od 1. října 2017, tak by měla doložit příjmy a náklady na bydlení (v daném bytě) za červenec – září 2017. Protože by v té době v bytě nebydlela a tudíž neměla ani žádné doložitelné náklady, nárok na příspěvek by nevznikl.

Následně pak, v lednu 2018, by už dokládala náklady na bydlení za říjen – prosinec 2017. Podle výše nákladů by jí mohl vzniknout nárok na dávku.

U příspěvku na bydlení rozhoduje výše doloženého příjmu, výše skutečně zaplacených nákladů na bydlení, počet osob, které mají v bytě trvalé bydliště a velikost města (v tomto případě Praha).

Pozor také na to že u nájemního bydlení bývá často požadováno zaplacení kauce ve výši 1 – 2 nájmy. Takto zaplacená kauce se ale nedá započítat mezi náklady na bydlení. Tam se počítá jen zaplacený nájem a platby třeba za vodu, elektřinu, plyn apod. Třeba ani platby za připojení na internet nebo kabelovou televizi nespadají do nákladů na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď