Na ÚP nebo starost o dítě po rodičovské? Mám žádost o příspěvek na péči

Dobrý den,

dnešním dnem mi byla vyplacena poslední dávka do 220000,-. Končí mi tedy rodičovská dovolená, pokud jsem byla předtím nezaměstnaná?

Kdy se nahlásit na ÚP nebo zdravotní pojišťovnu, abych neměla nikde dluhy?

Mám tři nemocné děti a mám podanou žádost o příspěvek na péči, ale zatím není rozhodnuto. Nevím kam se vrtnout!

Na ÚP mě neporadí, jen upozorňují, že mi budou dávat umístěnky, byť jsem bez družiny i školky, muž je řidič MHD a nemám hlídání.

Moc děkuji!

Dotaz poslal/a: s f, 07.12.2016 16:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2016 15:33 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem případě (pokud jste byla nezaměstnaná), se nedá hovořit o skončení „rodičovské dovolené“ v pravém slova smyslu. Ve vašem případě došlo k ukončení pobírání rodičovského příspěvku. Fakticky to ale má pro vás stejný důsledek (resp. pokud byste byla zaměstnána, pak byste mohla být na rodičovské dovolené i po ukončení výplaty RP, takto už jste nyní „jenom“ nezaměstnaná).

V době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo kdy „jenom“ dostáváte rodičovský příspěvek je plátcem zdravotního pojištění stát. K datu, kdy vám skončil rodičovský příspěvek, pak za vás už zdravotní pojištění nikdo neplatí.

Placení zdravotního pojištění je povinné ze zákona. V době, kdy nejste zaměstnána, nebo kdy nespadáte do některé ze skupin, za které zdravotní pojištění platí stát (typicky třeba za studenty nebo právě za ženy na rodičovské dovolené nebo ženy které dostávají rodičovský příspěvek), pak si musíte zdravotní pojištění platit sama.

Ve vašem případě jsou tedy dvě možnosti. Buď byste měla do 3 dnů zajít na úřad práce a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát a současně byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Bez ohledu na to, jestli jste před „rodičovskou“ pracovala nebo ne, po jejím skončení máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba péče o dítě (rodičovská dovolená a/nebo doba kdy pobíráte rodičovský příspěvek) se počítá jako tzv. „náhradní“ doba. Po skončení rodičovské dovolené tedy splňujete podmínku „minimální odpracované doby“ (12 měsíců za poslední dva roky).

Výše podpory se v tomto případě ale odvíjí od průměrné mzdy v ČR (tedy pokud jste během rodičovské nepracovala a neměla jiný příjem než rodičovský příspěvek). V takovém případě je podpora jen poměrně hodně nízká – za první dva měsíce je to cca 3800 Kč, a následně klesá.

Pokud ale budete vedená v evidenci úřadu práce pak ano, úřad práce se vám bude snažit zajistit nové zaměstnání, což zahrnuje pravidelné návštěvy na úřadu a současně chodit na pohovory do vytipovaných firem. Pokud byste toto nedělala, pak vám bude odejmuta podpora v nezaměstnanosti a budete vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

Druhou možností je pak to, že se u své zdravotní pojišťovny nahlásíte jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát. Na jiné dávky tím ale nárok nevzniká.

Pokud vám tedy jde čistě jen o vyřešení zdravotního pojištění, pak vám stačí nahlásit pojišťovně, že zůstáváte doma s dítětem (písemně, přes jejich webové stránky nebo zajít na pobočku, není pro to potřeba žádné speciální potvrzení). V tomto případě platí několik omezení typu, že dítě nesmí chodit do školky na více než 46 hodin v měsíci, nebo nesmíte mít příjem ze zaměstnání (je ale možný příjem formou DPČ  nebo DPP – který nesmí překročit povolenou výši příjmu).

Pokud vám jde o to, abyste po skončení RP měla i nějaký jiný příjem, který by vám nahradil ukončený RP, pak musíte jít na Úřad práce a požádat si zde o podporu v nezaměstnanosti a řídit se pokyny ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď