Neschopenka – chybně uvedený zaměstnavatel

Dobrý den,

chci se zeptat dneska sem dostal od doktora neschopenku, ale neuvědomil sem si, že sem zadal jako zaměstnavatele firmu nikoliv soukromníka, se kterým mám podepsanou smlouvu je to problém nebo je možnost to ještě zpětně změnit?

Díky za odpověď

Dotaz poslal/a: Aleš K., 02.03.2016 10:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2016 17:56 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, to že jste v údajích pro neschopenku uvedl jiného zaměstnavatele, než pro kterého pracujete, může být problém. Může to být bráno jako pokus o podvod.

Změnu by určitě mělo být možné provést – buď přímo u Vašeho ošetřujícího lékaře, požádat o provedení opravy, nebo je možné obrátit se přímo na místní pobočku ČSSZ (tedy OSSZ).

Mezi Vaše povinnosti patří mimo jiné:

§ 103

(1) Pojištěnec, který žádá o dávku nebo kterému se dávka vyplácí, je povinen

a) osvědčovat skutečnosti, na kterých závisí účast na pojištění a rozhodování o dávce, předkládat stanovené doklady, podávat orgánu nemocenského pojištění, služebnímu útvaru, věznici nebo ústavu pro výkon zabezpečovací detence požadovaná vysvětlení a údaje,

a na to pak navazuje:

§ 128

(1) Pojištěnec nebo příjemce dávky, který není pojištěncem, se dopustí přestupku tím, že

a) neosvědčí skutečnosti rozhodné pro jeho účast na pojištění a rozhodování o nároku na dávku podle § 103 odst. 1 písm. a) nebo je neosvědčí ve lhůtě stanovené v § 103 odst. 2, nebo

b) neohlásí orgánu nemocenského pojištění skutečnosti rozhodné pro nárok na dávku a její výplatu podle § 103 odst. 1 písm. b)

A z toho pak vyplývá že:

(3) Za přestupek podle odstavců 1 a 2 lze uložit pokutu do 20 000 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den. Dne 6 října mi skončila podpůrčí doba pracovní neschopnosti. Měsíc před tímto datem, jsem žádal o prodloužení neschopenky. Lékařské zprávy od praktického lékaře někde ztratily na úřadě. Byli zaslaný s dodáním listem. Proto se vše zdrželo. Nakonec mi teď žádost zamítli a mám žádat o invalidní důchod. Jenže už jsem 14 dnů po […]

Zobrazit odpověď

Ukončení podpory v nezaměstnanosti a co dál

-

Dobrý den, jsem v evidenci Úřadu práce, je mi vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Po 2 měsících v evidenci jsem si zlomila ruku, stále rehabilituji a půjdu znovu s rukou na operaci. Do zaměstnání mně nikde nechtějí přijmout, jelikož není v současné chvíli možno stanovit, kdy bude další operace a jak dlouho bude trvat nová rehabilitace, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď