Nízká PPM a „dorovnání“ do výše rodičovského příspěvku

Dobrý den,

prosím Vás o radu týkající se výše PPM.

Do 31. 12. 2016 jsem byla zaměstnancem. Od 1. 1. 2017 podnikám (OSVČ), od 5. 1. 2017 si hradím nemocenské pojištění (v minimální výši), sociální pojištění hradím samozřejmě také (ale opět v minimální výši). V květnu 2017 jsem otěhotněla, předpokládaný termín porodu je na začátku února 2018.

Pokud bych byla až do porodu evidována jako OSVČ, PPM bude opravdu nízká. Dočetla jsem se, že pokud mi vznikl nárok na čerpání PPM, který je ale nižší než rodičovský příspěvek, vyplácí se ihned rodičovský příspěvek a nikoliv mateřská. Je to skutečně tak? Budu pak mít možnost zvolit si dobu čerpání rodičovského příspěvku?

Můj další dotaz je ryze praktický – není pro mě v této fázi výhodnější nechat se opět zaměstnat? Tu možnost mám, ale je to pro mě až nejzazší krok.

Velmi Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra J., 20.06.2017 07:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud si hradíte nemocenské pojištění v minimální výši, pak je i výsledná PPM opravdu velmi nízká. Při tom nejnižším nemocenském pojištění (115 Kč měsíčně) vychází PPM na 116 Kč denně, tedy 3480 Kč za měsíc (resp. za 30 kalendářních dní). Pro srovnání – zaměstnanec s minimální mzdou (11000 Kč), by měl PPM zhruba dvojnásobnou (254 Kč/den, resp. 7620 Kč/30 dní).

Pokud máte nárok na PPM, která je nízká, pak existuje možnost pobírání rodičovského příspěvku. Není to ale tak, že by se vám rodičovský příspěvek vyplácel „ihned“. Na PPM vám vzniká nárok již v době před porodem - tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. V této době máte ale nárok pouze na PPM. Na rodičovský příspěvek zatím ne, protože se ještě dítě nenarodilo.

Po narození dítěte už může vznikat nárok i na rodičovský příspěvek. Pokud je PPM nižší, než rodičovský příspěvek, na který byste měla nárok, pak vám může být vyplácen. Ne ale v plné výši. V případě, že máte současně PPM a rodičovský příspěvek, pak se RP vyplácí jen v rozdílu mezi výší PPM a výší RP (na který máte nárok). Pokud byste měla PPM 3480 Kč a nárok na RP v maximální výši např. 7600 Kč, pak byste po dobu čerpání PPM dostávala rozdíl, tedy 4120 Kč.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30b:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5

Jinak také máte pravdu v tom, že zaměstnanci mají poněkud „výhodnější“ podmínky vyplácení nemocenských dávek. Tedy nejenom PPM, ale obecně všech nemocenských dávek.

Je na zvážení, co je pro vás výhodnější. Mimo jiné musíte vzít do úvahy i to, že v době, kdy byste dostávala PPM, nesmíte osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (obdoba toho že zaměstnanec v době čerpání PPM také nemůže chodit do zaměstnání a pracovat). Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006, paragraf 16:

§16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď