Ošetřovné pro OSVČ říjen 2020

Dobrý den, mám prosím dotaz.

Dceři je dnes 21.10.2020 10 let. Máme nárok jako OSVČ na ošetřovné při zavřené škole?

Je to 400,-/den od 14. 10. do 2.11 2020 nebo jen 14.10. – 21. 10. 2020?

předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Roman Š., 21.10.2020 10:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2020 20:13 napsal/a:

Dobrý den,

Přesné podmínky, za kterých bude poskytováno ošetřovné pro OSVČ zatím nebyly zveřejněny. Ošetřovné pro OSVČ bude -  podobně jako na jaře -  řešeno zvláštní dotací poskytovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Podmínky pro ošetřovné pro OSVČ vychází z podmínek pro ošetřovné pro zaměstnance (podle zákona o nemocenském pojištění), ale jsou lehce odlišné.

Budu-li vycházet z toho, co platilo na jaře, tak byste měl mít nárok na ošetřovné jen do data narozenin dcery.

U běžného ošetřovného pro zaměstnance sice platí, že stačí, že dítě splňuje podmínky pro ošetřovné na začátku. Pak nevadí, že má desáté narozeniny v průběhu čerpání dávky, a nárok na ošetřovné je po celou dobu.

U ošetřovného pro OSVČ to ale během jarních měsíců fungovalo tak, že bylo možné žádat ošetřovné jen za dny do 13 narozenin. Tj. analogicky to na podzim může fungovat tak, že bude možné žádat jen o dny do 10 narozenin.

Jak jsem psala, zatím vláda zveřejnila jenom obecné informace o tom, že ošetřovné pro OSVČ bude.

Přesné podmínky, za kterých bude nárok, nyní musí zveřejnit Ministerstvo průmyslu a obchodu. Což proběhne zřejmě až koncem října (v následujících dnech).

Výzva by pak měla být zveřejněna na webu mpo.cz, takže si tam můžete ověřit jak to doopravdy je.

Pokud byste náhodou měl nárok na ošetřovné i po 10 narozeninách dcery (což si nemyslím), tak o něj každopádně půjde žádat jen za období od 14. 10. 2020. do 28. 10. 2020. Od 29.  a 30. 10. 2020 jsou podzimní prázdniny a až do konce října na ošetřovné nárok není (ani pro OSVČ, ani pro zaměstnance).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď