Ošetřovné pro OSVČ říjen 2020

Dobrý den, mám prosím dotaz.

Dceři je dnes 21.10.2020 10 let. Máme nárok jako OSVČ na ošetřovné při zavřené škole?

Je to 400,-/den od 14. 10. do 2.11 2020 nebo jen 14.10. – 21. 10. 2020?

předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Roman Š., 21.10.2020 10:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2020 20:13 napsal/a:

Dobrý den,

Přesné podmínky, za kterých bude poskytováno ošetřovné pro OSVČ zatím nebyly zveřejněny. Ošetřovné pro OSVČ bude -  podobně jako na jaře -  řešeno zvláštní dotací poskytovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Podmínky pro ošetřovné pro OSVČ vychází z podmínek pro ošetřovné pro zaměstnance (podle zákona o nemocenském pojištění), ale jsou lehce odlišné.

Budu-li vycházet z toho, co platilo na jaře, tak byste měl mít nárok na ošetřovné jen do data narozenin dcery.

U běžného ošetřovného pro zaměstnance sice platí, že stačí, že dítě splňuje podmínky pro ošetřovné na začátku. Pak nevadí, že má desáté narozeniny v průběhu čerpání dávky, a nárok na ošetřovné je po celou dobu.

U ošetřovného pro OSVČ to ale během jarních měsíců fungovalo tak, že bylo možné žádat ošetřovné jen za dny do 13 narozenin. Tj. analogicky to na podzim může fungovat tak, že bude možné žádat jen o dny do 10 narozenin.

Jak jsem psala, zatím vláda zveřejnila jenom obecné informace o tom, že ošetřovné pro OSVČ bude.

Přesné podmínky, za kterých bude nárok, nyní musí zveřejnit Ministerstvo průmyslu a obchodu. Což proběhne zřejmě až koncem října (v následujících dnech).

Výzva by pak měla být zveřejněna na webu mpo.cz, takže si tam můžete ověřit jak to doopravdy je.

Pokud byste náhodou měl nárok na ošetřovné i po 10 narozeninách dcery (což si nemyslím), tak o něj každopádně půjde žádat jen za období od 14. 10. 2020. do 28. 10. 2020. Od 29.  a 30. 10. 2020 jsou podzimní prázdniny a až do konce října na ošetřovné nárok není (ani pro OSVČ, ani pro zaměstnance).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď