Ošetřovné pro OSVČ říjen 2020

Dobrý den, mám prosím dotaz.

Dceři je dnes 21.10.2020 10 let. Máme nárok jako OSVČ na ošetřovné při zavřené škole?

Je to 400,-/den od 14. 10. do 2.11 2020 nebo jen 14.10. – 21. 10. 2020?

předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Roman Š., 21.10.2020 10:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2020 20:13 napsal/a:

Dobrý den,

Přesné podmínky, za kterých bude poskytováno ošetřovné pro OSVČ zatím nebyly zveřejněny. Ošetřovné pro OSVČ bude -  podobně jako na jaře -  řešeno zvláštní dotací poskytovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Podmínky pro ošetřovné pro OSVČ vychází z podmínek pro ošetřovné pro zaměstnance (podle zákona o nemocenském pojištění), ale jsou lehce odlišné.

Budu-li vycházet z toho, co platilo na jaře, tak byste měl mít nárok na ošetřovné jen do data narozenin dcery.

U běžného ošetřovného pro zaměstnance sice platí, že stačí, že dítě splňuje podmínky pro ošetřovné na začátku. Pak nevadí, že má desáté narozeniny v průběhu čerpání dávky, a nárok na ošetřovné je po celou dobu.

U ošetřovného pro OSVČ to ale během jarních měsíců fungovalo tak, že bylo možné žádat ošetřovné jen za dny do 13 narozenin. Tj. analogicky to na podzim může fungovat tak, že bude možné žádat jen o dny do 10 narozenin.

Jak jsem psala, zatím vláda zveřejnila jenom obecné informace o tom, že ošetřovné pro OSVČ bude.

Přesné podmínky, za kterých bude nárok, nyní musí zveřejnit Ministerstvo průmyslu a obchodu. Což proběhne zřejmě až koncem října (v následujících dnech).

Výzva by pak měla být zveřejněna na webu mpo.cz, takže si tam můžete ověřit jak to doopravdy je.

Pokud byste náhodou měl nárok na ošetřovné i po 10 narozeninách dcery (což si nemyslím), tak o něj každopádně půjde žádat jen za období od 14. 10. 2020. do 28. 10. 2020. Od 29.  a 30. 10. 2020 jsou podzimní prázdniny a až do konce října na ošetřovné nárok není (ani pro OSVČ, ani pro zaměstnance).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď