Peněžitá pomoc na kauci na bydlení

Dobrý den,

Chtěla bych požádat o radu. Mám dvouletou dceru a mateřskou na 4 roky, kterou si nemohu zkrátit. Otec mého dítěte, se kterým jsem do teď žila, se pokusil o sebevraždu a já ho opouštím. Stehuji se do jiného města. Mám příjem 3800kč RP a 2000kč alimenty.

Chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na peněžitou pomoc na kauci, příspěvek na bydlení a na co vše ještě bych měla mít nárok jako matka samoživitelka. Na sociálním úřadě jsem se byla ptát, ale řekly mi, že si to mám zjistit sama a proto se obracím pro radu na vás.

Moc vám děkuji za vaší radu a přeji krásný den.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Terezie K., 22.02.2016 08:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2016 15:18 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi líto, ale bohužel žádná sociální dávka typu „peněžitá pomoc na kauci“ neexistuje. Jsou pochopitelně sociální dávky na bydlení (především příspěvek na bydlení), ale ten je určen na pokrytí přímých nákladů s bydlením. Kauce, kterou platíte při pronájmu bytu, se z pohledu těchto dávek nepovažuje za „výdaj na bydlení“.

U příspěvku na bydlení to „funguje“ tak, že musíte mít uzavřenou nájemní smlouvu a mít v daném bytě trvalé bydliště.

Pak je možné o dávku požádat, s tím, že se dokládají příjmy a náklady na bydlení (nájemné, elektřina, voda, plyn apod.). Tyto příjmy a náklady se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy aktuálně (nyní v únoru), by se dokládaly náklady příjmy za říjen 2015 – prosinec 2015.

Takže by to v praxi znamenalo najít si nějaké bydlení, tam nějakou dobu bydlet, a teprve pak vám může vzniknout nárok na dávku.

Další sociální dávky, které by případně přicházely do úvahy, jsou navázány na životní minimum. Pokud byste žila jen sama s dítětem, pak je životní minimum 4880 Kč. Pokud výše příjmu v rozhodném období (nyní to bude kalendářní rok 2014) byly nižší než 11 712 Kč měsíčně, pak byste měla mít nárok na přídavek na dítě, což je 500 Kč měsíčně.

Pak jsou zde ještě dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a případně pak doplatek na bydlení. U nich je posuzování poněkud složitější. Kromě výše příjmu se hodnotí více kritérií, ale je možné, že byste na příspěvek na živobytí nárok mít mohla.

Můžete tedy zajít na úřad práce a zde zkusit požádat jak o příspěvek na dítě, tak i o dávky hmotné nouze. Budete určitě potřebovat osobní doklady (občanský průkaz a rodný list dítěte), a dále pak potvrzení o příjmech – pokud jste měla i nějaké jiné příjmy než zmíněný rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď