Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce.

Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho vyžít, když máme ještě jedno dítě.

Potřebovala bych poradit co s tím. Před rodičákem jsem normálně pracovala. Tohle má byt pro mě životní minimum?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie, 13.07.2020 12:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2020 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

Je to bohužel tak, že podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské opravdu není příliš vysoká.

Za běžných podmínek se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné čisté mzdy v předchozím kalendářním čtvrtletí. Nebo z vyměřovacího základu (pro sociální pojištění) u OSVČ.

Jednou z hlavních podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je splnění minimální „odpracované doby“ (doby účasti na důchodovém pojištění). A to v délce nejméně 12 měsíců za poslední dva roky. To znamená minimálně 12 měsíců pracovat nebo si jako OSVČ platit sociální pojištění.

V některých případech je možné mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když v posledních dvou letech nemáte „odpracovanou dobu“. Je to možné díky tomu, že se započítá náhradní doba důchodového pojištění. A to je například právě doba péče o dítě (až do 4 roků).

Tj. i když jste během rodičovské nepracovala (nevím jak dlouho, ale určitě to bude více než poslední dva roky), máte nárok na podpor v nezaměstnanosti.

V případě, že nárok na podporu vzniká tím, že se započítá náhradní doba důchodového pojištění, tak se výše podpory nepočítá na základě průměrného měsíčního příjmu.

To je dáno tím, že v posledních dvou letech jste žádný příjem neměla (rodičovský příspěvek se nedá považovat za příjem, ze kterého by se mohla spočítat podpora v nezaměstnanosti).

V tomto případě zákon stanoví, že podpora se určí na základě průměrné mzdy v ČR – viz Zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Průměrná mzda je určena příslušným sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí – aktuálně se jedná o sdělení 346/2019:

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle § 57 odst. 2, § 77 odst. 2, § 82 odst. 1, § 113 odst. 7, § 114 odst. 2 a § 122 odst. 5 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, sděluje, že průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2019 činí 33 429 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, pak jednoduchým výpočtem vychází na:

  • První dva měsíce = 5014 Kč
  • Druhé dva měsíce = 4011 Kč
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) = 3677 Kč

Tato podpora je sice minimální, ale není to „životní minimum“, jak zmiňujete ve svém dotazu. Životní minimum je něco úplně jiného.

V případě, že budete mít takto nízký příjem, může vám případně vznikat nárok i na některé sociální dávky. Napadají mě například přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení.

V případě, že by tato nízká podpora byl váš jediný příjem, pak vám případně může vznikat nárok i na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

U těchto sociálních dávek se ale neposuzuje čistě jenom váš příjem, ale příjem celé rodiny (všech osob, které sdílí společnou domácnost).

Každopádně se na tyto sociální dávky případně můžete informovat na Úřadu práce. Všechny tyto sociální dávky se stejně jako podpora v nezaměstnanosti vyřizují na Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď