Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce.

Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho vyžít, když máme ještě jedno dítě.

Potřebovala bych poradit co s tím. Před rodičákem jsem normálně pracovala. Tohle má byt pro mě životní minimum?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie, 13.07.2020 12:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2020 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

Je to bohužel tak, že podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské opravdu není příliš vysoká.

Za běžných podmínek se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné čisté mzdy v předchozím kalendářním čtvrtletí. Nebo z vyměřovacího základu (pro sociální pojištění) u OSVČ.

Jednou z hlavních podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je splnění minimální „odpracované doby“ (doby účasti na důchodovém pojištění). A to v délce nejméně 12 měsíců za poslední dva roky. To znamená minimálně 12 měsíců pracovat nebo si jako OSVČ platit sociální pojištění.

V některých případech je možné mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když v posledních dvou letech nemáte „odpracovanou dobu“. Je to možné díky tomu, že se započítá náhradní doba důchodového pojištění. A to je například právě doba péče o dítě (až do 4 roků).

Tj. i když jste během rodičovské nepracovala (nevím jak dlouho, ale určitě to bude více než poslední dva roky), máte nárok na podpor v nezaměstnanosti.

V případě, že nárok na podporu vzniká tím, že se započítá náhradní doba důchodového pojištění, tak se výše podpory nepočítá na základě průměrného měsíčního příjmu.

To je dáno tím, že v posledních dvou letech jste žádný příjem neměla (rodičovský příspěvek se nedá považovat za příjem, ze kterého by se mohla spočítat podpora v nezaměstnanosti).

V tomto případě zákon stanoví, že podpora se určí na základě průměrné mzdy v ČR – viz Zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Průměrná mzda je určena příslušným sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí – aktuálně se jedná o sdělení 346/2019:

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle § 57 odst. 2, § 77 odst. 2, § 82 odst. 1, § 113 odst. 7, § 114 odst. 2 a § 122 odst. 5 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, sděluje, že průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2019 činí 33 429 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, pak jednoduchým výpočtem vychází na:

  • První dva měsíce = 5014 Kč
  • Druhé dva měsíce = 4011 Kč
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) = 3677 Kč

Tato podpora je sice minimální, ale není to „životní minimum“, jak zmiňujete ve svém dotazu. Životní minimum je něco úplně jiného.

V případě, že budete mít takto nízký příjem, může vám případně vznikat nárok i na některé sociální dávky. Napadají mě například přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení.

V případě, že by tato nízká podpora byl váš jediný příjem, pak vám případně může vznikat nárok i na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

U těchto sociálních dávek se ale neposuzuje čistě jenom váš příjem, ale příjem celé rodiny (všech osob, které sdílí společnou domácnost).

Každopádně se na tyto sociální dávky případně můžete informovat na Úřadu práce. Všechny tyto sociální dávky se stejně jako podpora v nezaměstnanosti vyřizují na Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Je nutné znovu zažádat o sociální dávky v případě změny UP?

-

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Jsem matka samoživitelka, nezaměstnaná a se svou 4-letou dcerou, která v září nastoupila do školky, žijeme v Praze. Já jsem trvale hlášená v Neratovicích, kde jsem zároveň i evidována na ÚP, ale aby dcera mohla chodit do školky v místě svého bydliště, je trvale hlášena v Praze. Pobírám příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na živobytí a společně posuzované osoby

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se společně posuzovanými osobami. Kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu (onkologické onemocnění), jsem práce neschopná. Byla mi přiznána invalidita 3.stupně, ale nemám nárok na vyplacení důchodu a podpory v nezaměstnanosti. V současné době tedy žiji s rodiči, kteří veškeré výdaje domácnosti platí sami. Chci požádat o příspěvek na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Uřad práce a úraz

-

Dobrý den, prosím o radu, co má dělat kamarád, který nemá zaměstnání, chtěl se zaregistrovat na úřad práce, ale zlomil si loket a na úřad ho kvůli úrazu nevzali? V červnu 2020 skočil školu a bohužel od té doby nepracoval ani se nezaregistroval na úřadu práce. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď