Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce.

Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho vyžít, když máme ještě jedno dítě.

Potřebovala bych poradit co s tím. Před rodičákem jsem normálně pracovala. Tohle má byt pro mě životní minimum?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie, 13.07.2020 12:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2020 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

Je to bohužel tak, že podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské opravdu není příliš vysoká.

Za běžných podmínek se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné čisté mzdy v předchozím kalendářním čtvrtletí. Nebo z vyměřovacího základu (pro sociální pojištění) u OSVČ.

Jednou z hlavních podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je splnění minimální „odpracované doby“ (doby účasti na důchodovém pojištění). A to v délce nejméně 12 měsíců za poslední dva roky. To znamená minimálně 12 měsíců pracovat nebo si jako OSVČ platit sociální pojištění.

V některých případech je možné mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když v posledních dvou letech nemáte „odpracovanou dobu“. Je to možné díky tomu, že se započítá náhradní doba důchodového pojištění. A to je například právě doba péče o dítě (až do 4 roků).

Tj. i když jste během rodičovské nepracovala (nevím jak dlouho, ale určitě to bude více než poslední dva roky), máte nárok na podpor v nezaměstnanosti.

V případě, že nárok na podporu vzniká tím, že se započítá náhradní doba důchodového pojištění, tak se výše podpory nepočítá na základě průměrného měsíčního příjmu.

To je dáno tím, že v posledních dvou letech jste žádný příjem neměla (rodičovský příspěvek se nedá považovat za příjem, ze kterého by se mohla spočítat podpora v nezaměstnanosti).

V tomto případě zákon stanoví, že podpora se určí na základě průměrné mzdy v ČR – viz Zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Průměrná mzda je určena příslušným sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí – aktuálně se jedná o sdělení 346/2019:

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle § 57 odst. 2, § 77 odst. 2, § 82 odst. 1, § 113 odst. 7, § 114 odst. 2 a § 122 odst. 5 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, sděluje, že průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2019 činí 33 429 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, pak jednoduchým výpočtem vychází na:

  • První dva měsíce = 5014 Kč
  • Druhé dva měsíce = 4011 Kč
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) = 3677 Kč

Tato podpora je sice minimální, ale není to „životní minimum“, jak zmiňujete ve svém dotazu. Životní minimum je něco úplně jiného.

V případě, že budete mít takto nízký příjem, může vám případně vznikat nárok i na některé sociální dávky. Napadají mě například přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení.

V případě, že by tato nízká podpora byl váš jediný příjem, pak vám případně může vznikat nárok i na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

U těchto sociálních dávek se ale neposuzuje čistě jenom váš příjem, ale příjem celé rodiny (všech osob, které sdílí společnou domácnost).

Každopádně se na tyto sociální dávky případně můžete informovat na Úřadu práce. Všechny tyto sociální dávky se stejně jako podpora v nezaměstnanosti vyřizují na Úřadu práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď