Podpora v nezaměstnanosti po ukončení studia 2020

Dobrý den,

Studuji na vysoké škole, a příští měsíc bych měl dodělat poslední zkoušky. Zajímalo by mě, co pak dál?

Mám se jít zaregistrovat na Úřad práce a budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z čeho se počítá podpora po skončení studia?

Také by mě zajímalo, do kdy za mě stát platí zdravotní pojištění, po skončení studia?

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: David T., 04.10.2020 14:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.10.2020 13:19 napsal/a:

Dobrý den,

Po ukončení studia vám obvykle nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je v zásadě jedno, jestli se jedná o ukončení studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole.

Abyste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak musíte splňovat podmínku účasti na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky. Samotná doba studia se ale jako „odpracovaná“ doba nepočítá.

Po ukončení studia na VŠ, byste tak mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti jen v případě, že byste během studia současně i pracoval. A to v nějakém zaměstnání, kde vám vzniká účast na důchodovém pojištění.

V případě brigády na DPP (dohoda o provedení práce), vzniká účast na důchodovém pojištění jen v měsíci, kdy je váš příjem vyšší než 10 000 Kč (v takovém případě za vás zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění = takový měsíc se započítá jako účast na důchodovém pojištění).

V případě brigády na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), vzniká účast na důchodové pojištění, pokud máte sjednán příjem vyšší než 3000 Kč měsíčně. Pak má zaměstnavatel opět povinnost za vás odvést zdravotní a sociální pojištění. A vám vznikne účast na důchodovém pojištění.

Pokud jste během posledních dvou roků (posledních 24 kalendářních měsíců) studia na vysoké škole nepracoval, pak vám nevznikla potřebná doba účasti na důchodovém pojištění. Na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete.

Co se týká zdravotního pojištění, tak to za vás stát platí, ještě za celý kalendářní měsíc, ve kterém je studium ukončeno.

Od následujícího kalendářního měsíce byste se musel buď zaevidovat na Úřadu práce (pak za vás zdravotní pojištění opět platí stát), nebo si ho začít platit sám, jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Nebo nastoupit do nějakého zaměstnání (nebo zahájit podnikání jako OSVČ).

Evidence na Úřadu práce pro vás tedy má smysl, i když nemáte po ukončení studia nárok na podporu. Minimálně kvůli tomu zdravotnímu pojištění. Aktuálně byste si jinak musel platit každý měsíc zdravotní pojištění ve výši 1971 Kč (pro rok 2020).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu na výpočet podpory v nezaměstnanosti, konkrétně mě zajímá, jak je určen průměrný čistý výdělek z posledního zaměstnání (za jaké období je počítán?). Popíši svoji situaci – dal jsem výpověď ze strany zaměstnance, po splnění všech podmínek mám nárok po dobu 5 měsíců na 45 % průměrné čisté mzdy. Moje […]

Zobrazit odpověď

Výpočet průměrného výdělku a čerpání dovolené

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ovlivní výši průměrného čistého výdělku (PČV) pro Úřad práce, pokud budu v rozhodném období pro výpočet výdělku čerpat dovolenou. Mám podat výpověď tak, aby se PČV počítal z období, kdy nebyla čerpána dovolená nebo z období, kdy byla čerpána nebo je to lhostejné? Jak by to bylo, pokud by […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

-

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání. Od […]

Zobrazit odpověď

Evidence na Úřadu práce v době, kdy jsem na nemocenské

-

Dobrý den, dne 31. 12. 2020 mi skončí můj pracovní poměr. Pracovní poměr mám na dobu určitou a zaměstnavatel se již jasně vyjádřil, že o prodloužení neuvažuje. Od 24. 11. 2020 jsem na nemocenské, a ještě minimálně jeden měsíc budu (možná i o něco déle). Musím se evidovat do tří pracovních dnů na Úřadu práce, […]

Zobrazit odpověď