Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let.

V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění.

Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý porod a nemám žádný příjem.

Děkuji Katka K.

Dotaz poslal/a: Katka K. , 08.03.2018 08:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2018 06:38 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné vzniká při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Takže i když u vás se bude jednat „teprve“ o druhý porod, fakticky to bude již vaše třetí dítě.

A na třetí dítě se podle aktuálně platných zákonů (v roce 2018) porodné nevyplácí. Pokud byste měla jen jedno dítě a nyní by se vám mělo narodit druhé dítě, tak byste na porodné nárok mít mohla. V takovém případně by se zohledňoval příjem za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy pokud by se vám dítě narodilo třeba nyní, v březnu 2018, pak by se posuzoval, příjem za říjen, listopad a prosinec 2017. To, že jste v té době byla nezaměstnaná, nebo pracovala jen na DPČ, kde by za vás zaměstnavatel neodváděl nemocenské pojištění, by ničemu nevadilo.

U porodného se posuzuje celkový čistý příjem v daném období. Pokud by celkový příjem rodiny bylo zmíněných 24 tisíc korun (čistého), a vy měli jen jedno dítě do 10 roků, pak by vám nárok na porodné u druhého dítěte vznikl.

Ale jak již bylo uvedeno na začátku, ve vašem případě je to čistě teoretická úvaha, protože se bude jednat již o vaše třetí nárok, a tak porodné mít nebudete, bez ohledu na to jaké jsou příjmy vaší rodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď