Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let.

V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění.

Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý porod a nemám žádný příjem.

Děkuji Katka K.

Dotaz poslal/a: Katka K. , 08.03.2018 08:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2018 06:38 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné vzniká při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Takže i když u vás se bude jednat „teprve“ o druhý porod, fakticky to bude již vaše třetí dítě.

A na třetí dítě se podle aktuálně platných zákonů (v roce 2018) porodné nevyplácí. Pokud byste měla jen jedno dítě a nyní by se vám mělo narodit druhé dítě, tak byste na porodné nárok mít mohla. V takovém případně by se zohledňoval příjem za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy pokud by se vám dítě narodilo třeba nyní, v březnu 2018, pak by se posuzoval, příjem za říjen, listopad a prosinec 2017. To, že jste v té době byla nezaměstnaná, nebo pracovala jen na DPČ, kde by za vás zaměstnavatel neodváděl nemocenské pojištění, by ničemu nevadilo.

U porodného se posuzuje celkový čistý příjem v daném období. Pokud by celkový příjem rodiny bylo zmíněných 24 tisíc korun (čistého), a vy měli jen jedno dítě do 10 roků, pak by vám nárok na porodné u druhého dítěte vznikl.

Ale jak již bylo uvedeno na začátku, ve vašem případě je to čistě teoretická úvaha, protože se bude jednat již o vaše třetí nárok, a tak porodné mít nebudete, bez ohledu na to jaké jsou příjmy vaší rodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď