Nárok na porodné – dítě dáno k adopci

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné, i když sem musela dát miminko k adopci. A před porodem jsem byla nezaměstnaná.

Žiju s přítelem, který zaměstnaný je. Jen bych chtěla vědět co teď.

Děkuji

Dotaz poslal/a: D., 08.02.2016 06:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.02.2016 10:02 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné je upraven příslušným zákonem, zde se konkrétně jedná Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., především pak § 44:

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40, žena,

a) která porodila své první živé dítě,

b) které se současně s prvním živě narozeným dítětem narodilo další živé dítě nebo děti,

pokud jí před tímto porodem nevznikl nárok na porodné podle § 45 odst. 1.

(2) Nárok na porodné má rovněž otec prvního živě narozeného dítěte nebo dětí, které se narodily současně s prvním dítětem ženy, jestliže žena, která dítě (děti) porodila, zemřela a ke dni porodu splnila podmínky uvedené v odstavci 1 a porodné nebylo vyplaceno jí ani jiné osobě.

(3) Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte, není-li dále stanoveno jinak.

Z daného vyplývá, že na porodné má nárok především matka, která porodila dítě (dále je v zákonu upraveno i to, že nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě do péče, ale to už se Vašeho dotazu netýká).

To, jestli máte skutečně nárok na porodné, se pak odvíjí od příjmů – tedy Vašeho a otce dítěte. Pokud je rozhodný příjem nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak nárok vzniká.

Doporučuji se tedy obrátit na místní Úřad práce, kde Vám řeknou, zda opravdu nárok na porodné máte nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď