Nárok na porodné – dítě dáno k adopci

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné, i když sem musela dát miminko k adopci. A před porodem jsem byla nezaměstnaná.

Žiju s přítelem, který zaměstnaný je. Jen bych chtěla vědět co teď.

Děkuji

Dotaz poslal/a: D., 08.02.2016 06:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.02.2016 10:02 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné je upraven příslušným zákonem, zde se konkrétně jedná Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., především pak § 44:

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40, žena,

a) která porodila své první živé dítě,

b) které se současně s prvním živě narozeným dítětem narodilo další živé dítě nebo děti,

pokud jí před tímto porodem nevznikl nárok na porodné podle § 45 odst. 1.

(2) Nárok na porodné má rovněž otec prvního živě narozeného dítěte nebo dětí, které se narodily současně s prvním dítětem ženy, jestliže žena, která dítě (děti) porodila, zemřela a ke dni porodu splnila podmínky uvedené v odstavci 1 a porodné nebylo vyplaceno jí ani jiné osobě.

(3) Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte, není-li dále stanoveno jinak.

Z daného vyplývá, že na porodné má nárok především matka, která porodila dítě (dále je v zákonu upraveno i to, že nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě do péče, ale to už se Vašeho dotazu netýká).

To, jestli máte skutečně nárok na porodné, se pak odvíjí od příjmů – tedy Vašeho a otce dítěte. Pokud je rozhodný příjem nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak nárok vzniká.

Doporučuji se tedy obrátit na místní Úřad práce, kde Vám řeknou, zda opravdu nárok na porodné máte nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď