Nárok na porodné a příspěvek na děti

Dobrý den,

rada bych zjistila, zda máme nárok na porodné a příspěvek na děti. Nevím si rady s tím, jak se počítá průměrný měsíční příjem za minule čtvrtletí (případně rok), když s partnerem, se kterým mám jedno z dětí, žijeme a sdílíme finance teprve od září tohoto roku.

Syn se nám narodil včera. Mam do příjmu počítat do srpna jen své finance a na září přidat jeho a z toho spočítat průměr, nebo jinak? Pokud mam započítat i jeho příjmy v době, kdy jsme je nesdíleli, můžu od nich odečíst výživné, které nyní platí?

Dekuji, Tereza P.

Dotaz poslal/a: Tereza P., 04.11.2016 15:12
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.11.2016 04:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na sociální dávku porodné platí, že nárok vzniká při narození prvního nebo druhého dítěte, pokud příjmy společně posuzovaných osob nepřesahují 2,7 násobek životního minima v rozhodném období.

Neuvádíte, kolik již máte jiných dětí. Pokud by se nyní jednalo o Vaše druhé dítě, pak mít nárok můžete. Pokud by to bylo ale již Vaše třetí dítě (měla byste dvě jiné děti), pak nárok mít nebudete. To jestli se jedná o první nebo druhé dítě, se určuje podle matky dítěte, bez ohledu na to, zda má otec dítěte třeba už jiné děti z předchozích vztahů.

Co se týká posuzování příjmů – tak zde se posuzují příjmy matky a otce dítěte. To, zda otec a matka dítěte sdílí společnou domácnost, zde nehraje až takovou roli. Dokonce platí, že například otec dítěte může být z pohledu sociální dávky porodné posuzován s vámi, zatímco třeba z pohledu sociální dávky přídavky na bydlení může být posuzován s jinými osobami.

Viz zákon o státní sociální podpoře – paragraf 7

§ 7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

Pro účely porodného by se tedy v rozhodném období měl zohlednit příjem otce dítěte i za dobu, kdy jste nesdíleli společnou domácnost.

To, že otec dítěte hradí výživné, se nijak nezohledňuje. Jako příjem se započítá celý čistý příjem a to bez ohledu na jiné výdaje (jako je třeba výživné, nebo třeba pokud by byly prováděny nějaké jiné srážky ze mzdy třeba z důvodu exekuce či jakéhokoliv jiného důvodu).

Rozhodným obdobím pro porodné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se Vám dítě narodilo nyní v listopadu 2016, pak je rozhodným obdobím červenec, srpen a září 2016.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď