Příspěvek na bydlení bez trvalého pobytu

Dobrý den, ráda bych si zažádala o příspěvek na bydlení.

Bydlím v bytě, který mi pronajímá otec a já hradím všechny náklady spojené s ním (nájem, elektřina, plyn, voda, teplo).

V bytě jsou hlášeny dvě osoby, přičemž manžel přijíždí jen na víkend, studuje. S otcem nemáme psanou smlouvu o pronájmu bytu, pouze smlouvu – dohodu ústní.

Otec si však nepřeje, abych měla v tomto bytě hlášený trvalý pobyt. Je tudíž možno si o příspěvek zažádat, či mi nebude schválen?

Počítá se i do nákladů spojených s užíváním bytu nedoplatek za služby?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kristýna N., 26.04.2017 14:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.04.2017 09:27 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na příspěvek na bydlení musí být splněny dvě podstatné podmínky. Pokud se jedná o nájemní bydlení, pak musíte mít k danému bytu uzavřenou nájemní smlouvu. To je jeden z dokumentů, který se předkládá při podání žádosti. Pokud s otcem nemáte uzavřenou nájemní smlouvu (a musí se jednat o nájemní smlouvu, pokud by to byla podnájemní smlouva tak na přídavky na bydlení nárok také není), jen ústní dohodu, pak nemáte jak doložit že daný byt užíváte na základě nájemní smlouvy.

Druhou podmínkou je pak to, že v daném bytě musíte mít trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště v bytě, na který žádáte příspěvek na bydlení, by vám tato sociální dávka opět nebyla schválena. Ke zřízení trvalého pobytu nepotřebujete souhlas majitele bytu. Podle aktuálně platných zákonů vám majitel bytu nemůže zakazovat, abyste si v bytě vyřídila trvalý pobyt. I kdyby taková podmínka byla uvedena v nájemní smlouvě, tak je neplatná, protože odporuje zákonu.

Vyřízení trvalého bydliště je možné, pokud na příslušném úřadu (oddělení evidence obyvatel na městském/obecním úřadu), předložíte platnou nájemní smlouvu. Pokud ji nemáte, pak je možnost zřízení trvalého pobytu jen na základě písemného souhlasu oprávněné osoby (majitele bytu nebo jiné oprávněné osoby).

Ve vašem případě bych vám tedy doporučila, abyste se se svým otcem dohodla. Vysvětlete mu, že chcete požádat o příspěvek na bydlení a proto potřebujete písemnou smlouvu – stačí i jen nějaká jednoduchá. A že současně potřebujete mít v bytě trvalé bydliště.

Také mu vysvětlete, že trvalý pobyt pro něj neznamená žádné omezení. Nedává vám žádná vlastnická nebo jakákoliv jiná práva k danému bytu. Pokud byste se v budoucnu nějak nepohodli a on vám zrušil nájemní smlouvu, tak vám (i bez vašeho souhlasu) může nechat velmi jednoduše zrušit i trvalý pobyt. Po ukončení nájemní smlouvy obvykle stačí, když majitel bytu zajde na příslušný úřad, doloží, že osoba, která má v bytě trvalý pobyt, byt již dále neužívá a úřad trvalé bydliště zruší. Resp. pokud si ho daná osoba sama nezmění, tak úřad zaeviduje této osobě nové trvalé bydliště a to na adresu obecního/městského úřadu.

Uzavření nájemní smlouvy a trvalého pobytu tedy pro vašeho otce neznamená žádné riziko nebo omezení jeho vlastnických práv.

Co se pak týká příspěvku na bydlení – nárok na něj a jeho výše se pak odvíjí od toho, jaké jsou skutečně zaplacené náklady na bydlení a také od toho, jaké jsou příjmy všech osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Tedy váš přítel, pokud v bytě nemá trvalý pobyt, by se v žádosti o příspěvek neuváděl. Naopak, pokud váš otec má v bytě trvalý pobyt, pak by mohl být do žádosti zahrnut i on (a jeho příjem).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď