Podle čeho se počítá příspěvek na bydlení?

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, jak je možné, že známá, která bydlí se svým bývalým manželem, dostává stejnou dávku jako já?

Když já jsem samoživitelka a vzali mi i přídavky, není to tak trochu neoprávněny?

Ještě ke všemu byt patří jejímu bratránkovi

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra E., 24.04.2017 17:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 11:29 napsal/a:

Dobrý den,

Výše příspěvku na bydlení závisí na několika různých vstupních podmínkách. Na příspěvek na bydlení může vznikat nárok, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je byt užíván na základě nájemní smlouvy. Již zde je první rozdíl ve výpočtu. U nájemních bytů se zohledňuje výše normativních nákladů na bydlení – liší se podle velikosti města a počtu osob. U bytů v osobním vlastnictví se pak zohledňují náklady srovnatelné s nájmem.

Pro nárok na příspěvek na bydlení je dále nutné, aby žadatel měl v bytě trvalý pobyt, bez něj nárok na tuto sociální dávku není. Také platí, že při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení, se zahrnují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud vy bydlíte s dítětem, a oba máte v bytě trvalé bydliště, pak jsou započítávány dvě osoby. Pokud vaše známá žije v bytě se svým bývalým manželem, a oba tam mají trvalé bydliště, pak se jedná také o dvě osoby. I když u některých sociálních dávek se zohledňuje věk dítěte (typicky třeba přídavek na dítě), u příspěvku na bydlení tomu tak není. Dítě je započítáno stejně jako dospělá osoba.

Pro stanovení výše příspěvku na bydlení je nakonec podstatné to, jaké jsou příjmy všech osob s trvalým pobytem v bytě, za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také to, jaké jsou doložené náklady na bydlení.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že stanovení výše příspěvku na bydlení je rovnice minimálně o 5 různých neznámých (výše příjmu, výše nákladů na bydlení, velikost města, počet osob, typ bydlení).

Může to tedy být jen náhoda, kdy vy a vaše známá máte zcela odlišné vstupní parametry pro výpočet výše příspěvku a přesto vám vychází stejný výsledek. Nebo můžete mít klidně i podobné vstupní parametry, a pak je výsledek stejný nebo velmi podobný. Určitě za tím nehledejte nějaké „spiknutí“ nebo nespravedlnost.

Jinak také to, že vaše známá bydlí v bytě, který vlastní její příbuzný, je zde zcela irelevantní. Pro nárok na příspěvek na bydlení je rozhodující to, že daný byt užívá na základě platné nájemní smlouvy. To, že jí byt pronajímá její vzdálený příbuzný, nehraje roli. Jsou i případy, kdy rodiče vlastní byt a ten pronajímají svým dětem. I to je validní důvod pro přiznání nároku na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď