Podle čeho se počítá příspěvek na bydlení?

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, jak je možné, že známá, která bydlí se svým bývalým manželem, dostává stejnou dávku jako já?

Když já jsem samoživitelka a vzali mi i přídavky, není to tak trochu neoprávněny?

Ještě ke všemu byt patří jejímu bratránkovi

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra E., 24.04.2017 17:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 11:29 napsal/a:

Dobrý den,

Výše příspěvku na bydlení závisí na několika různých vstupních podmínkách. Na příspěvek na bydlení může vznikat nárok, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je byt užíván na základě nájemní smlouvy. Již zde je první rozdíl ve výpočtu. U nájemních bytů se zohledňuje výše normativních nákladů na bydlení – liší se podle velikosti města a počtu osob. U bytů v osobním vlastnictví se pak zohledňují náklady srovnatelné s nájmem.

Pro nárok na příspěvek na bydlení je dále nutné, aby žadatel měl v bytě trvalý pobyt, bez něj nárok na tuto sociální dávku není. Také platí, že při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení, se zahrnují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud vy bydlíte s dítětem, a oba máte v bytě trvalé bydliště, pak jsou započítávány dvě osoby. Pokud vaše známá žije v bytě se svým bývalým manželem, a oba tam mají trvalé bydliště, pak se jedná také o dvě osoby. I když u některých sociálních dávek se zohledňuje věk dítěte (typicky třeba přídavek na dítě), u příspěvku na bydlení tomu tak není. Dítě je započítáno stejně jako dospělá osoba.

Pro stanovení výše příspěvku na bydlení je nakonec podstatné to, jaké jsou příjmy všech osob s trvalým pobytem v bytě, za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také to, jaké jsou doložené náklady na bydlení.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že stanovení výše příspěvku na bydlení je rovnice minimálně o 5 různých neznámých (výše příjmu, výše nákladů na bydlení, velikost města, počet osob, typ bydlení).

Může to tedy být jen náhoda, kdy vy a vaše známá máte zcela odlišné vstupní parametry pro výpočet výše příspěvku a přesto vám vychází stejný výsledek. Nebo můžete mít klidně i podobné vstupní parametry, a pak je výsledek stejný nebo velmi podobný. Určitě za tím nehledejte nějaké „spiknutí“ nebo nespravedlnost.

Jinak také to, že vaše známá bydlí v bytě, který vlastní její příbuzný, je zde zcela irelevantní. Pro nárok na příspěvek na bydlení je rozhodující to, že daný byt užívá na základě platné nájemní smlouvy. To, že jí byt pronajímá její vzdálený příbuzný, nehraje roli. Jsou i případy, kdy rodiče vlastní byt a ten pronajímají svým dětem. I to je validní důvod pro přiznání nároku na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď