Podle čeho se počítá příspěvek na bydlení?

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, jak je možné, že známá, která bydlí se svým bývalým manželem, dostává stejnou dávku jako já?

Když já jsem samoživitelka a vzali mi i přídavky, není to tak trochu neoprávněny?

Ještě ke všemu byt patří jejímu bratránkovi

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra E., 24.04.2017 17:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 11:29 napsal/a:

Dobrý den,

Výše příspěvku na bydlení závisí na několika různých vstupních podmínkách. Na příspěvek na bydlení může vznikat nárok, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je byt užíván na základě nájemní smlouvy. Již zde je první rozdíl ve výpočtu. U nájemních bytů se zohledňuje výše normativních nákladů na bydlení – liší se podle velikosti města a počtu osob. U bytů v osobním vlastnictví se pak zohledňují náklady srovnatelné s nájmem.

Pro nárok na příspěvek na bydlení je dále nutné, aby žadatel měl v bytě trvalý pobyt, bez něj nárok na tuto sociální dávku není. Také platí, že při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení, se zahrnují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud vy bydlíte s dítětem, a oba máte v bytě trvalé bydliště, pak jsou započítávány dvě osoby. Pokud vaše známá žije v bytě se svým bývalým manželem, a oba tam mají trvalé bydliště, pak se jedná také o dvě osoby. I když u některých sociálních dávek se zohledňuje věk dítěte (typicky třeba přídavek na dítě), u příspěvku na bydlení tomu tak není. Dítě je započítáno stejně jako dospělá osoba.

Pro stanovení výše příspěvku na bydlení je nakonec podstatné to, jaké jsou příjmy všech osob s trvalým pobytem v bytě, za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také to, jaké jsou doložené náklady na bydlení.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že stanovení výše příspěvku na bydlení je rovnice minimálně o 5 různých neznámých (výše příjmu, výše nákladů na bydlení, velikost města, počet osob, typ bydlení).

Může to tedy být jen náhoda, kdy vy a vaše známá máte zcela odlišné vstupní parametry pro výpočet výše příspěvku a přesto vám vychází stejný výsledek. Nebo můžete mít klidně i podobné vstupní parametry, a pak je výsledek stejný nebo velmi podobný. Určitě za tím nehledejte nějaké „spiknutí“ nebo nespravedlnost.

Jinak také to, že vaše známá bydlí v bytě, který vlastní její příbuzný, je zde zcela irelevantní. Pro nárok na příspěvek na bydlení je rozhodující to, že daný byt užívá na základě platné nájemní smlouvy. To, že jí byt pronajímá její vzdálený příbuzný, nehraje roli. Jsou i případy, kdy rodiče vlastní byt a ten pronajímají svým dětem. I to je validní důvod pro přiznání nároku na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď