Příspěvek na bydlení v pronajatém bytě v Brně

Dobrý den,

mohl bych se prosím zeptat, zda a případně za jakých podmínek, bych měl nárok na příspěvek na bydlení, či jinou formu státní podpory?

Jsem čerstvý absolvent, vydělávající cca minimální mzdu. Žiji v Brně, kde bydlím v pronajatém bytě 2+1, celkový nájem i s energiemi činí 12 000 Kč.

Abych snížil náklady, tak v bytě se mnou bydlí 2 studenti, kteří přispívají na nájem celkem 5 000KČ. Nikdo z nich nemá v bytě trvalé bydliště.

Bylo by možné za této situace žádat o příspěvek?

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Petr Š., 05.06.2017 15:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2017 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si určitě můžete zkusit požádat. Nic horšího než to, že by vám žádost případně nebyla schválena, se vám určitě stát nemůže :). Každopádně u příspěvku na bydlení musí být splněno několik základních podmínek, aby vám vznikal nárok na tuto dávku.

Musí se jednat o byt užívaný na základě nájemní smlouvy, která by měla být uzavřena na vaše jméno (resp. na jméno žadatele o dávku), nebo by se případně muselo jednat o byt v osobním/družstevním vlastnictví, ale to asi není váš případ.

Dále je pak nutnou podmínkou to, že vy (resp. žadatel o dávku), máte v bytě trvalé bydliště. Bez něj to také nejde. A pokud byste ho zde náhodou neměl, pak si jej nejprve musíte vyřídit.

Dále se pak u příspěvku dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní v červnu by se dokládaly náklady a příjmy za leden – březen, od července se pak posuzuje duben – červen. O příspěvek na bydlení je pak možné požádat i zpětně – maximálně o 3 měsíce zpět.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně zaplacené – zaplacené složenky/faktury za plyn, vodu, elektřinu ap., nájemné atd. Některé položky do nákladů na bydlení patřit nemusí – třeba platba za připojení k internetu, kabelovou televizi, pevnou telefonní linku apod.

Stejně tak je potřeba doložit i příjmy, a to za všechny osoby, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. U příspěvku na bydlení se společně posuzují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště. To, jestli tam fakticky žijí, a podílí se na nákladech, se již nesleduje.

Takže pokud máte v bytě trvalé bydliště pouze vy, měl byste v žádosti figurovat také pouze vy.  Pozor jen na to, že výše příspěvku na bydlení je limitována výši normativních nákladů na bydlení, které se pak zvyšují s počtem osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Takže čím více osob = tím může být příspěvek vyšší. Na druhou stranu pak, čím více osob, které mají nějaké příjmy, tím je pak zase adekvátně dávka nižší.

Každopádně mám za to, že s příjmem na úrovni minimální mzdy a takto vysokých nákladech na bydlení, byste nárok na příspěvek na bydlení mít mohl.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď