Příspěvek na bydlení v pronajatém bytě v Brně

Dobrý den,

mohl bych se prosím zeptat, zda a případně za jakých podmínek, bych měl nárok na příspěvek na bydlení, či jinou formu státní podpory?

Jsem čerstvý absolvent, vydělávající cca minimální mzdu. Žiji v Brně, kde bydlím v pronajatém bytě 2+1, celkový nájem i s energiemi činí 12 000 Kč.

Abych snížil náklady, tak v bytě se mnou bydlí 2 studenti, kteří přispívají na nájem celkem 5 000KČ. Nikdo z nich nemá v bytě trvalé bydliště.

Bylo by možné za této situace žádat o příspěvek?

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Petr Š., 05.06.2017 15:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2017 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si určitě můžete zkusit požádat. Nic horšího než to, že by vám žádost případně nebyla schválena, se vám určitě stát nemůže :). Každopádně u příspěvku na bydlení musí být splněno několik základních podmínek, aby vám vznikal nárok na tuto dávku.

Musí se jednat o byt užívaný na základě nájemní smlouvy, která by měla být uzavřena na vaše jméno (resp. na jméno žadatele o dávku), nebo by se případně muselo jednat o byt v osobním/družstevním vlastnictví, ale to asi není váš případ.

Dále je pak nutnou podmínkou to, že vy (resp. žadatel o dávku), máte v bytě trvalé bydliště. Bez něj to také nejde. A pokud byste ho zde náhodou neměl, pak si jej nejprve musíte vyřídit.

Dále se pak u příspěvku dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní v červnu by se dokládaly náklady a příjmy za leden – březen, od července se pak posuzuje duben – červen. O příspěvek na bydlení je pak možné požádat i zpětně – maximálně o 3 měsíce zpět.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně zaplacené – zaplacené složenky/faktury za plyn, vodu, elektřinu ap., nájemné atd. Některé položky do nákladů na bydlení patřit nemusí – třeba platba za připojení k internetu, kabelovou televizi, pevnou telefonní linku apod.

Stejně tak je potřeba doložit i příjmy, a to za všechny osoby, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. U příspěvku na bydlení se společně posuzují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště. To, jestli tam fakticky žijí, a podílí se na nákladech, se již nesleduje.

Takže pokud máte v bytě trvalé bydliště pouze vy, měl byste v žádosti figurovat také pouze vy.  Pozor jen na to, že výše příspěvku na bydlení je limitována výši normativních nákladů na bydlení, které se pak zvyšují s počtem osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Takže čím více osob = tím může být příspěvek vyšší. Na druhou stranu pak, čím více osob, které mají nějaké příjmy, tím je pak zase adekvátně dávka nižší.

Každopádně mám za to, že s příjmem na úrovni minimální mzdy a takto vysokých nákladech na bydlení, byste nárok na příspěvek na bydlení mít mohl.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Pronájem bytu – jakou povinnost má nájemník (investice do oprav bytu)?

-

Dobrý den, Pronajímám byty a chtěl jsem se zeptat, jestli nájemnici mají povinnost ročně do bytu investovat nějakou částku na opravy v bytě, atd. Vím, že já, jako pronajímatel ano, ale jestli nájemnici taky a do jaké částky, a jestli je to někde napsané v nějakém zákoně? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

-

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let. Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď