Příspěvek na bydlení, po narození druhého dítěte

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem sama na rodičovské dovolené s dvouletým synem v bytě, kde platím nájem. Pobírám jen minimální rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení.

Zjistila jsem, že jsem ve druhém měsíci těhotenství (otcem je muž, se kterým mám i první dítě ale nebydlí s námi), takže od září budeme bydlet v bytě tři, já a mé dvě děti.

Chci se zeptat, v čem se pro mě změní příspěvek na bydlení, dle čeho budou posuzovat nový nárok příspěvku na bydlení nebo jak to vlastně v tomhle případě chodí???

A kdy nejpozději mám nahlásit změny v domácnosti na příslušném úřadě (konkrétně to, že jsem těhotná)?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlína K., 19.02.2016 12:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.02.2016 17:11 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávky „příspěvek na bydlení“ se vyplácí na základě toho, že máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu a toho že máte v bytě vedený trvalý pobyt. Na těchto dvou skutečnostech se narozením dítěte nic nemění.

Dále se pak u příspěvek na bydlení posuzují náklady na bydlení a příjmy. Zde je rozhodující mimo jiné to, kdo všechno má v daném bytě vedený trvalý pobyt. Tedy u příspěvku na bydlení se „neřeší“ ani tak to, kdo v daném bytě skutečně žije, jako to, kdo zde má trvalý pobyt. Od počtu osob v daném bytě se pak mimo jiné odvíjí i výše dávky.

Tedy, pokud se vám narodí druhé dítě, tak bude mít „automaticky“ trvalý pobyt na stejné adrese jako vy. Což ničemu nevadí, protože se tím navýší počet osob, které mají trvalý pobyt v bytě, což by teoreticky (vysvětlím dále) mohlo vést i ke zvýšení přídavku na bydlení.

Jak je to s tou výší dávky? Viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Co se týká případného zvýšení dávky. Výše příspěvku se odvíjí mimo jiné podle skutečně doložených nákladů na bydlení (nájemné a služby). Pokud jsou tyto náklady vyšší než tzv. normativní náklady, pak je dávka vyplácena právě jen do výše normativních nákladů, bez ohledu na to, že skutečné výdaje mohou být vyšší. Ale právě normativní náklady se liší podle počtu osob. Zatímco například v Praze, pro jednu osobu, která má trvalý pobyt v bytě, jsou normativní náklady cca 8000 Kč, pro 4 osoby, které mají v bytě trvalý pobyt, to už je přes 19000 Kč.

Proto jsem psal, že je zde teoretická možnost navýšení dávky, v případě že se zvýší počet osob, které mají ve vašem bytě trvalý pobyt.

A nakonec co se týká oznamovací povinnosti:

§ 61 (1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Tedy narození dítěte, je vždy nutné do 8 dnů hlásit na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď