Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

Dobrý den,

moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt.

Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě.

Nevadí, že často přespávám v onom bytě?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavel S., 13.08.2018 13:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.08.2018 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi základní podmínky (pro nárok na příspěvek na bydlení), patří to, že žadatel má byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo, že se jedná o byt/dům, kde má žadatel uzavřenu platnou nájemní smlouvu.

Musí se jednat opravu o nájemní smlouvu. Pokud by se jednalo o podnájem (třeba pokud by se jednalo o družstevní byt, který byste si pronajímali od majitele bytu, tak by nárok nebyl).

Druhou podmínkou je pak to, že žadatel o příspěvek na bydlení má v daném bytě/domě trvalé bydliště. Základní podmínky nároku na příspěvek na bydlení jsou definovány zákonem o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 25:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže 

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení a příjmy vždy za předchozí kalendářní období. Příjmy se dokládají ale pouze za osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště. U příspěvku na bydlení jsou totiž posuzovány pouze osoby, které mají v daném bytě/domě trvalý pobyt – viz paragraf 7 stejného zákona:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

To znamená, že i kdybyste v daném bytě bydlel (tedy nejenom přespával), tak by to na posuzování nároku na příspěvek na bydlení nemělo žádný vliv. Takže Vaše bývalá přítelkyně vás nemusí v žádosti o příspěvek uvádět, a nebudou se ani zohledňovat vaše příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď