Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

Dobrý den,

moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt.

Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě.

Nevadí, že často přespávám v onom bytě?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavel S., 13.08.2018 13:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.08.2018 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi základní podmínky (pro nárok na příspěvek na bydlení), patří to, že žadatel má byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo, že se jedná o byt/dům, kde má žadatel uzavřenu platnou nájemní smlouvu.

Musí se jednat opravu o nájemní smlouvu. Pokud by se jednalo o podnájem (třeba pokud by se jednalo o družstevní byt, který byste si pronajímali od majitele bytu, tak by nárok nebyl).

Druhou podmínkou je pak to, že žadatel o příspěvek na bydlení má v daném bytě/domě trvalé bydliště. Základní podmínky nároku na příspěvek na bydlení jsou definovány zákonem o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 25:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže 

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení a příjmy vždy za předchozí kalendářní období. Příjmy se dokládají ale pouze za osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště. U příspěvku na bydlení jsou totiž posuzovány pouze osoby, které mají v daném bytě/domě trvalý pobyt – viz paragraf 7 stejného zákona:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

To znamená, že i kdybyste v daném bytě bydlel (tedy nejenom přespával), tak by to na posuzování nároku na příspěvek na bydlení nemělo žádný vliv. Takže Vaše bývalá přítelkyně vás nemusí v žádosti o příspěvek uvádět, a nebudou se ani zohledňovat vaše příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď