Příspěvky v době těhotenství a po něm u nezaměstnaných

Dobrý den,

za měsíc ukončuji magisterské studium na VŠ státní zkouškou. Jsem ve 2. měsíci těhotenství a jsem samoživitelka. Je mi 26 let, tudíž již nemám status studenta a zdravotní pojištění si musím hradit sama.

Doposud jsem si přivydělávala příležitostně na brigádách, nikdy jsem nepracovala na hlavní pracovní poměr.

Bydlím v pronajatém bytě sama. Ale trvalé bydliště mám stále u rodičů.

Chtěla bych se zeptat, jelikož mě nikde po skončení studia nezaměstnají, na jaké příspěvky mám nárok? A kde si o ně mohu požádat? Lze vše vyřídit v místě bydliště? Nebo musím cestovat tam, kam spadám dle trvalého pobytu? Případně jaký by byl rozdíl, kdybych měla trvalý pobyt v bytě, kde bydlím sama.

Lékař mi chtěl napsat neschopenku pro zaměstnavatele. Ale vzhledem k situaci, že jsem byla student a nepracovala, byla pro mne bezpředmětná.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Andrea K., 26.05.2017 13:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.05.2017 16:11 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste těhotná, pak je zde peněžitá pomoc v mateřství (PPM), porodné a rodičovský příspěvek.

PPM („mateřská“) se vyplácí v době 6 – 8 týdnů před porodem a trvá podobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (narození 2 a více dětí). Na PPM máte nárok, pokud jste v posledních 2 letech před jejím zahájením byla účastníkem nemocenského pojištění alespoň 270 dní a pokud jste současně v době zahájení PPM zaměstnána (účastníkem nemocenské pojištění) nebo v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

Za studenty nebo za nezaměstnané nemocenské pojištění nikdo neplatí. To, že si sama platíte zdravotní pojištění, zde nemá žádný vliv. Podmínkou účasti na nemocenském pojištění nemusí být nutně jen HPP, v některých případech vzniká účast na NP i při práci na DPP (pokud je příjem v měsíci vyšší než 10000 Kč) nebo při DPČ (pokud je jednaný příjem vyšší než 2500 Kč). Z práce na DPP nebo DPČ ale zase neplyne ochranná lhůta.

Osobně se tedy domnívám žena PPM spíše nárok mít nebudete.

Po narození dítěte tedy máte nárok na rodičovský příspěvek. Pokud jste v době před porodem nepracovala a ani není možné doložit příjem otce dítěte, pak máte „automaticky“ variantu rodičovského příspěvku na 4 roky. Tedy prvních 9 měsíců to bude 7600 Kč a následně pak 3800 Kč do 4 roků věku dítěte.

Po narození dítěte pak můžete žádat případně o porodné. U prvního dítěte je to jednorázově 13000 Kč. Pro nárok a porodné nesmí váš příjem (nebo případně příjem vás a otce dítěte) překročit 2,7 násobek životního minima.

PPM spadá mezi nemocenské dávky a řeší se na OSSZ (okresní správa sociální zabezpečení). Rodičovský příspěvek a porodné spadá mezi sociální dávky a řeší se v na Úřadu práce. Vždy v místě trvalého bydliště.

Dále pak, po narození dítěte, můžete mít nárok na přídavek na dítě – pro dítě do 6 roků je to 500 Kč měsíčně (pro příspěvek na dítě a rodičovský příspěvek budete potřebovat rodný list, proto až po narození).

Pokud si změníte trvalé bydliště do bytu, kde skutečně žijete, pak vám může případně vznikat nárok a příspěvek na bydlení – u něj je podmínka, že máte platnou nájemní smlouvu (nebo se jedná o byt v osobním/družstevním vlastnictví), a že máte v bytě trvalé bydliště. O přídavek na bydlení si případně můžete zkusit požádat již nyní. Dokládají se příjmy a náklady na bydlení za poslední kalendářní čtvrtletí. Tedy nyní v květnu se dokládá leden – březen, v červenci se bude dokládat duben – červen atd.

Příspěvek a bydlení se také řeší na Úřadu práce v místě trvalého pobytu. Dokud nemáte změněný pobyt do bytu, kde nyní bydlíte, tak nemá smysl o něj žádat.

Po narození dítěte, pokud budete mít příjem třeba jen z rodičovského příspěvku, vám případně může vznikat i nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (resp. na ty můžete mít nárok již nyní, záleží na tom, jak vysoké jsou vaše příjmy). Jedná se o příspěvek na živobytí a popř. doplatek na bydlení. Tyto dávky hmotné nouze také řeší Úřad práce

Je zde i otázka nároku na výživné. Otec dítěte by měl mít vyživovací povinnost nejenom vůči dítěti (po jeho narození) ale v době 2 let po porodu má vyživovací povinnost i vůči vám (měl by tedy platit jak výživné pro dítě, tak i výživné pro vás jako matku dítěte). Také můžete po otci dítěte požadovat úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem – to je možné již před narozením dítěte. To se případně řeší u soudu, opět v místě trvalého pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď