Pronájem bytu a daně (daňové přiznání)

Dobrý den,

jsem v invalidním důchodu a budu pronajímat byt známým. Vůbec netuším, jak je to potom dál.

Jestli se to musí někde nahlásit, jestli musím podávat daňové přiznání a jak se to dělá. Můžete mi prosím poradit?

Velice děkuji

Dotaz poslal/a: Petra M., 02.05.2018 10:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.05.2018 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

To, že budete pronajímat byt, nemusíte nikde hlásit (není to podnikání, na které byste potřeboval živnostenský list). Jako pronajímateli bytu vám ale vzniká povinnost podávat daňové přiznání. To se podává vždy nejpozději do konce března následujícího roku.

Daňovou povinnost u pronájmu bytů řeší zákon o daních z příjmů, zákon číslo 586/1992 Sb., paragraf 6:

§ 9 Příjmy z nájmu

(1) Příjmy z nájmu, pokud nejde o příjmy uvedené v § 6 až 8, jsou

a) příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů,

(3) Základem daně (dílčím základem daně) jsou příjmy uvedené v odstavci 1 snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení (§ 5 odst. 2). Pro zjištění základu daně (dílčího základu daně) se použijí ustanovení § 23 až 33. Příjem z nájmu plynoucí poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3 je, s výjimkou příjmů z nájmu nemovitých věcí nebo bytů, samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36).

(4) Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z příjmů podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600 000 Kč. Způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit.

V daňovém přiznání byste měl uvést celkové příjmy plynoucí z nájmu a náklady (třeba fond oprav nebo jiné související platby). Nebo můžete uplatnit náklady paušální částkou ve výši 30% z příjmu.

Současně vám pak vznikne i povinnost zaplatit příslušnou daň z pronájmu. Daň je 15% z příjmu.

Pokud byste tedy například pronajímal byt za 10 000 Kč měsíčně, tedy 120 000 Kč za rok, tak si můžete uplatnit náklady ve výši 30.000 Kč. Daň by se pak počítala ze zbytku (90.000 Kč) a byla by 13 500 Kč.

Současně ale máte možnost si uplatnit slevu na poplatníka (pokud nepracujete a neuplatňujete tuto slevu už u zaměstnavatele). Daňová sleva na poplatníka je aktuálně (2018) ve výši 24 840 Kč. To by pak prakticky zaznamenalo, že výsledná daň bude nulová (daňová sleva je vyšší než vypočítaná daň).

Daňové přiznání ale podávat musíte, i když bude výsledná daň nulová. Pokud byste ho nepodal, pak je zde riziko poměrně vysoké sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď