Rizikové těhotenství a práce na DPČ – mám nárok na nemocenskou?

Dobry den, prosím o radu.

Pracuji jako terénní pečovatelka a jsem na DPČ.

Před týdnem jsem se dozvěděla, že musím na rizikové těhotenství z důvodu vysokého tlaku.

Zajímá mne, zda mam nárok na nemocenskou při té moji DPČ?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlina, 18.07.2022 15:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.07.2022 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), tak jsou dvě možnosti. Buď za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, a pak máte nárok na nemocenské dávky stejně, jako kterýkoliv jiný „běžný“ zaměstnanec. Nebo za vás nemocenské pojištění není placeno a pak nárok na nemocenskou nevzniká.

U dohody o pracovní činnosti (DPČ), záleží mimo jiné na výši sjednaného příjmu. Pokud je to méně než 3500 Kč měsíčně, pak za vás zaměstnavatel zpravidla neplatí ani zdravotní pojištění, ani sociální pojištění (jehož součástí je i nemocenské pojištění).

Pokud ale máte měsíční příjem od 3500 Kč, pak za vás zaměstnavatel platí povinné odvody. Poznáte to velmi jednoduše tak, že byste na výplatní pásce měla vidět, jestli se vám z hrubé odměny za práci na DPČ, strhává sociální/zdravotní pojištění. Pokud ano, pak za vás zaměstnavatel platí i nemocenské pojištění.

Pokud je odváděno nemocenské pojištění, pak máte nárok jak na náhradu za nemoc od zaměstnavatele („nemocenská“ za prvních 14 dní, kterou platí zaměstnavatel za neodpracované hodiny), tak i na nemocenské dávky od 15 dne neschopenky (platí stát za každý kalendářní den).

Podmínky pro nárok a výše nemocenské, je stejná, jako u „běžných“ zaměstnanců. Za prvních 14 dní dostáváte od zaměstnavatele náhradu za nemoc – 60% z redukovaného průměrného výdělku. Od 15 dne je to 60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu (od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%).

V souvislosti s rizikovým těhotenstvím a prací na DPČ, je zde i otázka nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Pokud za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a pokud jsou splněny i další podmínky, jako je minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední 2 roky), pak byste v příslušné době před porodem, měla mít nárok i na „mateřskou“ (peněžitá pomoc v mateřství, 28 týdnů, resp. 37 týdnů u dvojčat, začíná 6- 8 týdnů před porodem).

Pokud by nemocenské pojištění nebylo odváděno (nebo případně nebyl splněny další podmínky), pak by nárok na PPM nevznikal, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek, po narození dítěte (aktuálně stále jen 300 000 Kč na jedno dítě, maximálně 13 000 Kč měsíčně).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď