Rizikové těhotenství a práce na DPČ – mám nárok na nemocenskou?

Dobry den, prosím o radu.

Pracuji jako terénní pečovatelka a jsem na DPČ.

Před týdnem jsem se dozvěděla, že musím na rizikové těhotenství z důvodu vysokého tlaku.

Zajímá mne, zda mam nárok na nemocenskou při té moji DPČ?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlina, 18.07.2022 15:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.07.2022 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), tak jsou dvě možnosti. Buď za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, a pak máte nárok na nemocenské dávky stejně, jako kterýkoliv jiný „běžný“ zaměstnanec. Nebo za vás nemocenské pojištění není placeno a pak nárok na nemocenskou nevzniká.

U dohody o pracovní činnosti (DPČ), záleží mimo jiné na výši sjednaného příjmu. Pokud je to méně než 3500 Kč měsíčně, pak za vás zaměstnavatel zpravidla neplatí ani zdravotní pojištění, ani sociální pojištění (jehož součástí je i nemocenské pojištění).

Pokud ale máte měsíční příjem od 3500 Kč, pak za vás zaměstnavatel platí povinné odvody. Poznáte to velmi jednoduše tak, že byste na výplatní pásce měla vidět, jestli se vám z hrubé odměny za práci na DPČ, strhává sociální/zdravotní pojištění. Pokud ano, pak za vás zaměstnavatel platí i nemocenské pojištění.

Pokud je odváděno nemocenské pojištění, pak máte nárok jak na náhradu za nemoc od zaměstnavatele („nemocenská“ za prvních 14 dní, kterou platí zaměstnavatel za neodpracované hodiny), tak i na nemocenské dávky od 15 dne neschopenky (platí stát za každý kalendářní den).

Podmínky pro nárok a výše nemocenské, je stejná, jako u „běžných“ zaměstnanců. Za prvních 14 dní dostáváte od zaměstnavatele náhradu za nemoc – 60% z redukovaného průměrného výdělku. Od 15 dne je to 60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu (od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%).

V souvislosti s rizikovým těhotenstvím a prací na DPČ, je zde i otázka nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Pokud za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a pokud jsou splněny i další podmínky, jako je minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední 2 roky), pak byste v příslušné době před porodem, měla mít nárok i na „mateřskou“ (peněžitá pomoc v mateřství, 28 týdnů, resp. 37 týdnů u dvojčat, začíná 6- 8 týdnů před porodem).

Pokud by nemocenské pojištění nebylo odváděno (nebo případně nebyl splněny další podmínky), pak by nárok na PPM nevznikal, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek, po narození dítěte (aktuálně stále jen 300 000 Kč na jedno dítě, maximálně 13 000 Kč měsíčně).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď