Rizikové těhotenství a práce na DPČ – mám nárok na nemocenskou?

Dobry den, prosím o radu.

Pracuji jako terénní pečovatelka a jsem na DPČ.

Před týdnem jsem se dozvěděla, že musím na rizikové těhotenství z důvodu vysokého tlaku.

Zajímá mne, zda mam nárok na nemocenskou při té moji DPČ?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlina, 18.07.2022 15:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.07.2022 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), tak jsou dvě možnosti. Buď za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, a pak máte nárok na nemocenské dávky stejně, jako kterýkoliv jiný „běžný“ zaměstnanec. Nebo za vás nemocenské pojištění není placeno a pak nárok na nemocenskou nevzniká.

U dohody o pracovní činnosti (DPČ), záleží mimo jiné na výši sjednaného příjmu. Pokud je to méně než 3500 Kč měsíčně, pak za vás zaměstnavatel zpravidla neplatí ani zdravotní pojištění, ani sociální pojištění (jehož součástí je i nemocenské pojištění).

Pokud ale máte měsíční příjem od 3500 Kč, pak za vás zaměstnavatel platí povinné odvody. Poznáte to velmi jednoduše tak, že byste na výplatní pásce měla vidět, jestli se vám z hrubé odměny za práci na DPČ, strhává sociální/zdravotní pojištění. Pokud ano, pak za vás zaměstnavatel platí i nemocenské pojištění.

Pokud je odváděno nemocenské pojištění, pak máte nárok jak na náhradu za nemoc od zaměstnavatele („nemocenská“ za prvních 14 dní, kterou platí zaměstnavatel za neodpracované hodiny), tak i na nemocenské dávky od 15 dne neschopenky (platí stát za každý kalendářní den).

Podmínky pro nárok a výše nemocenské, je stejná, jako u „běžných“ zaměstnanců. Za prvních 14 dní dostáváte od zaměstnavatele náhradu za nemoc – 60% z redukovaného průměrného výdělku. Od 15 dne je to 60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu (od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%).

V souvislosti s rizikovým těhotenstvím a prací na DPČ, je zde i otázka nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Pokud za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (a pokud jsou splněny i další podmínky, jako je minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední 2 roky), pak byste v příslušné době před porodem, měla mít nárok i na „mateřskou“ (peněžitá pomoc v mateřství, 28 týdnů, resp. 37 týdnů u dvojčat, začíná 6- 8 týdnů před porodem).

Pokud by nemocenské pojištění nebylo odváděno (nebo případně nebyl splněny další podmínky), pak by nárok na PPM nevznikal, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek, po narození dítěte (aktuálně stále jen 300 000 Kč na jedno dítě, maximálně 13 000 Kč měsíčně).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď

Další neschopenka krátce po skončení předchozí – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Podpůrčí do a mi skončila 22. 4. 2022 a nastoupila jsem do práce, kde jsem čerpala dovolenou a normálně pracuji. A chci se zeptat: vrátily se mi bolesti, mám nárok na nemocenskou a na jak dlouho? Ještě do toho mě běží od 1. 8. 2022 výpověď ze strany zaměstnavatele […]

Zobrazit odpověď

Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

-

Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]

Zobrazit odpověď