Strach o dům – soudní vystěhování?

Dobrý den, jmenuji se Vojta a je mi 26 let.

Bydlím v domě se svým otcem. Majitelem domu jsem výhradně já, taky veškeré výdaje platím já, ať už jde o elektřinu, uhlí a tak různě.

Otec se nedávno seznámil s novou přítelkyní a chce si ji nastěhovat a k tomu i jejího syna. Já s tím nesouhlasím. Nevadí mi, že se budou navštěvovat nebo že tu občas přespí, ale nechci ji tu mít i se synem napořád.

Já mám přítelkyni a plánujeme rodinu. Dům je můj a nechci ho obývat s cizími lidmi. S otcem není domluva. Prosím o radu, jak to vše co nejrychleji a v poklidu vyřešit.

Děkuji a věřím v brzkou odpověď. Na shledanou.

Dotaz poslal/a: Vojtěch Z., 29.09.2016 17:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.10.2016 04:09 napsal/a:

Dobrý den,

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaký je právní vztah Vašeho otce k danému domu. Tedy to, zda jej užívá na základě nějaké nájemní smlouvy, či zda má vůči tomuto domu nějaké věcné břemeno na dožití. Nebo zda v daném domě bydlí jen na vaše „dobré slovo“.

Od toho se odvíjí i případný další postup. Pokud váš otec bydlí ve vašem domě bez nájemní smlouvy a ani bez jiného právního vztahu, pak je řešení poměrně snadné.

Na prvním místě bych se ale určitě nejprve pokusil danou záležitost řešit dohodou. Tedy jasně a srozumitelně sdělit vaše výhrady vůči tomu, aby s otcem v daném domě žili i nějaké jiné osoby. Vždy je lepší (zvláště když jsou zde rodinné vazby), pokusit se o rozumnou dohodu a najít nějakou „společnou řeč“.

Pokud by tato dohoda nebyla možná, pak můžete trvat na uzavření nájemní smlouvy – i kdyby nájem měl být jen symbolický a přímo v této nájemní smlouvě zakotvit podmínku, že otec může daný dům využívat pouze sám a nesmí mít další spolubydlící.

Pokud by toto otec nerespektoval, nebo nájemní smlouvu nechtěl uzavřít, pak můžete postupovat tak že mu „pohrozíte“ vystěhováním. To byste určitě měl udělat písemnou formou, abyste pak měl kopii pro případné další soudní řešení.

V případě, že otec má již s vámi uzavřenu nájemní smlouvu, kde pobyt dalších osob není ošetřen, můžete požadovat uzavření dodatku k této smlouvě, kde bude nějaká podobná podmínka ustanovena.

Pokud jste výhradním vlastníkem nemovitosti, tak zákony i veškerá práva jsou na vaší straně. Neříkám, že byste měl otce rovnou vystěhovat, ale tu možnost máte. Můžete ji použít jako argument v případné debatě.  Jste oba dospělí a měli byste se být schopni dohodnout. Pokud osobní dohoda není možná, zkuste to vyřešit písemně.

V extrémním případě se pak můžete obrátit na soud a požadovat soudní vystěhování.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď