Trvalý pobyt v podnájmu v družstevním bytě

Dobrý den,

s přítelkyní jsme se přestěhovali do družstevního bytu, kde s námi nájemce uzavřel podnájemní smlouvu.

Do té doby jsme měli trvalý pobyt hlášeny u bratra. Bratr nyní být prodává, a protože je v zahraničí nemá momentálně možnost nás odhlásit.

Rád bych věděl jak si přehlásit trvalý pobyt bez souhlasu majitele „Bytového družstva“ Nebo jaké další možnosti máme (trvalý pobyt na ohlašovně?)

Děkuji za rady

Dotaz poslal/a: Vít P., 28.04.2017 12:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.04.2017 10:44 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že pro vyřízení změny trvalého pobytu není nezbytně nutný souhlas majitele bytu (což je v tomto případě bytové družstvo). Je pouze vyžadováno, abyste byl oprávněným uživatelem tohoto bytu, nebo měl souhlas oprávněné osoby.

V praxi to pak znamená, že v případě že si pronajmete nějaký byt (máte uzavřenou nájemní smlouvu), pak stačí na příslušném úřadu předložit nájemní smlouvu a žádný další souhlas majitele bytu se zřízením trvalého bydliště již není dále vyžadován. Pokud máte nájemní smlouvu, jste oprávněnou osobou.

U vás pak, pokud máte uzavřenou podnájemní smlouvu, pro zřízení trvalého bydliště budete potřebovat souhlas oprávněné osoby. Což je v tomto případě buď bytové družstvo, jako majitel bytu, nebo nájemce, který má uzavřenou nájemní smlouvu.

Viz zákon číslo 133/2000 Sb., Zákon o evidenci obyvatel, paragraf 10:

(6) Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen

c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

Zde také pozor na podmínky, za jakých byla uzavřena vaše podnájemní smlouva. Dle občanského zákoníku platí, že nájemce může uzavřít podnájemní smlouvu i bez souhlasu majitele bytu v případě, že v bytě sám trvale bydlí. V opačném případě je k uzavření nájemní smlouvy požadován souhlas majitele bytu.

A nakonec, zmiňujete trvalé bydliště na ohlašovně. Vy sám nemáte možnost změnit si trvalé bydliště z bytu vašeho bratra na trvalé bydliště na městském úřadu. Z trvalého bytu se nedá jen tak jednoduše „odhlásit“. Může být buď provedena změna z místa A na místo B (přičemž taková změna z bytu na městský/obecní úřad možná není). Nebo může být trvalý pobyt úředně zrušen.

Třeba v případě že by se nový majitel bytu vašeho bratra obrátil na příslušný úřad a nechal vám trvalý pobyt zrušit i bez vašeho souhlasu/vědomí. Pak ano, v tu danou chvíli se zaeviduje jako místo trvalého pobytu městský/obecní úřad. Nejde ale, abyste si zašel na úřad s tím, že chcete mít trvalé bydliště na úřadu. To opravdu nejde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď