Vyřazení z Úřadu práce z důvodu nedodržení termínu návštěvy

Dobrý den,

dcera pobírá částečný invalidní důchod v I. skupině.

Nedodržela termín návštěvy na UP a ten jí vyřadil z evidence a musí si sama hradit zdravotní pojištění.

Za jakou dobu se může znovu přihlásit a jaká je výše zdravotního pojištění?

Nikde nepracuje.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva V., 25.04.2017 05:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.201711:12 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vaše dcera byla vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání (tedy z Úřadu práce), z důvodu nedodržení termínu návštěvy bez uvedení nějakého vážného důvodu proč tak neučinila, pak toto vyřazení spadá pod paragraf 30, odstavec 2, písmeno f, zákona o zaměstnanosti, který říká, že důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání je to když „uchazeč o zaměstnání maří součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 31).“

V takovém případě vaše dcera může být znovu zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání až po uplynutí doby 6 měsíců od vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale případně možnost – pokud vaše dcera měla pro nedodržení termínu nějaký vážný důvod, podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Toto odvolání by mělo být podáno co nejdříve. Musí se ale jednat o nějaký vážný, objektivní důvod. To, že zapomněla by se, jako vážný důvod nebralo. Odvolání také nemá odkladný účinek, na vydané rozhodnutí.

V případě, že by dcera byla dále nezaměstnaná a současně nebyla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, pak si musí jako osoba bez zdanitelných příjmů hradit sama zdravotní pojištění.

Osobou bez zdanitelných příjmů s povinností platit si minimální zdravotní pojištění se pak stává, pokud za celý kalendářní měsíc nevykonává žádnou výdělečnou činnost (zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost) nebo pokud za ni alespoň část kalendářního měsíce není plátcem pojištění stát.

Pokud k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání došlo v průběhu měsíce, kdy po část měsíce ještě byla vedena v evidenci Úřadu práce, tak v tomto měsíci si zdravotní pojištění platit nemusí. Tam byl po část měsíce plátcem zdravotní pojištění stát. Za následující měsíc si jej už ale uhradit musí.

Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), má povinnost hradit si měsíční zdravotní pojištění ve výši 13,5% z vyměřovacího základu, který odpovídá minimální mzdě. Od 1. 1. 2017 se zvýšila minimální mzda na částku 11000 Kč. Minimální zdravotní pojištění pro OBZP je tedy v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Mám nárok na podporu, když dostanu odstupné?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 3 platy. Mám nárok na podporu na úřadu práce??? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou ze závažného důvodu

-

Dobrý den, ještě bych poprosila na základě vaší odpovědi na dotaz – Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu, o pár odpovědí na informace, které mi nejsou jasné. 1, Jedná se o práci zdravotní sestry, kdy všichni víme, že nás je málo, proto myslím, že paní na UP to bude divné, že v […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu

-

Dobrý den, do ledna pobírám rodičovský příspěvek na syna (varianta 3let). Syn má nemocné srdce, čekáme na operaci. Zatím to není úplně jisté, ale nyní nám bylo doporučeno, aby nechodil do školky (prevence infekční endokarditidy). Mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Pravděpodobně budu muset podat výpověď. Nemůžu ale zůstat bez peněz. Co tedy můžu udělat? […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné

-

Dobrý den, v loňském roce jsem byla od 14.6 vedená na ÚP, podpora mi byla přiznána od 12.6. Jelikož jsem dostala od zaměstnavatele 12-ti měsíční odstupné, podpora mi bude vyplacena až po uplynutí 12 měsíců, tj. ode dne 12. června 2020. 14.4. jsem byla vyřazena z ÚP. Teď, 12. dubna se mi narodila dcera a […]

Zobrazit odpověď