Vyřazení z Úřadu práce z důvodu nedodržení termínu návštěvy

Dobrý den,

dcera pobírá částečný invalidní důchod v I. skupině.

Nedodržela termín návštěvy na UP a ten jí vyřadil z evidence a musí si sama hradit zdravotní pojištění.

Za jakou dobu se může znovu přihlásit a jaká je výše zdravotního pojištění?

Nikde nepracuje.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva V., 25.04.2017 05:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.201711:12 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vaše dcera byla vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání (tedy z Úřadu práce), z důvodu nedodržení termínu návštěvy bez uvedení nějakého vážného důvodu proč tak neučinila, pak toto vyřazení spadá pod paragraf 30, odstavec 2, písmeno f, zákona o zaměstnanosti, který říká, že důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání je to když „uchazeč o zaměstnání maří součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 31).“

V takovém případě vaše dcera může být znovu zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání až po uplynutí doby 6 měsíců od vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale případně možnost – pokud vaše dcera měla pro nedodržení termínu nějaký vážný důvod, podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Toto odvolání by mělo být podáno co nejdříve. Musí se ale jednat o nějaký vážný, objektivní důvod. To, že zapomněla by se, jako vážný důvod nebralo. Odvolání také nemá odkladný účinek, na vydané rozhodnutí.

V případě, že by dcera byla dále nezaměstnaná a současně nebyla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, pak si musí jako osoba bez zdanitelných příjmů hradit sama zdravotní pojištění.

Osobou bez zdanitelných příjmů s povinností platit si minimální zdravotní pojištění se pak stává, pokud za celý kalendářní měsíc nevykonává žádnou výdělečnou činnost (zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost) nebo pokud za ni alespoň část kalendářního měsíce není plátcem pojištění stát.

Pokud k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání došlo v průběhu měsíce, kdy po část měsíce ještě byla vedena v evidenci Úřadu práce, tak v tomto měsíci si zdravotní pojištění platit nemusí. Tam byl po část měsíce plátcem zdravotní pojištění stát. Za následující měsíc si jej už ale uhradit musí.

Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), má povinnost hradit si měsíční zdravotní pojištění ve výši 13,5% z vyměřovacího základu, který odpovídá minimální mzdě. Od 1. 1. 2017 se zvýšila minimální mzda na částku 11000 Kč. Minimální zdravotní pojištění pro OBZP je tedy v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Příspěvek v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, prosím, nastoupila jsem do zaměstnání, pracovala 5 dní a poté nastoupila na nemocenskou (úraz). Byla jsem na nemocenské rok a 14 dní (těch 14 dní platil zaměstnavatel). Poté jsem nastoupila na 4 dny do zaměstnání (2 dny z toho byl víkend) a ukončili jsme ho dohodou. Bude se mi příspěvek v nezaměstnanosti počítat […]

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď