Zamítnuté porodné – odvolání proti rozhodnutí

Dobrý den,

Žádala jsem o porodné na dítě, které se narodilo v březnu 2016 (1. dítě).

Dokládali jsme příjmy za období říjen-prosinec 2015. Otec čistý příjem 14460,-/měsíčně. Já nemocenská za období 1.10. – 31.12.- vyplaceno celkově 15364,-

Když to sečtu, vychází mi, že na porodné bychom dosáhli. Avšak přišel dopis, kde tvrdí, že rozhodný příjem v rodině je 21140,67 Kč, což převyšuje oněch potřebných 20817,- Kč.

Netuším, z čeho se to tedy počítá? Kde vzali tu částku? Nám nárok na přezkoumání rozhodnutí?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 04.11.2016 10:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.11.2016 04:20 napsal/a:

Dobrý den,

Základní podmínkou pro nárok na porodné je to, že příjmy rodiny (resp. společně posuzovaných osob), nepřesahují v rozhodném období částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím pro porodné je kalendářní čtvrtletí, které předchází narození dítěte. Pokud se dítě narodilo v březnu (jak uvádíte), pak by rozhodným obdobím měly být opravdu měsíce říjen – listopad a prosinec.

Vzhledem k tomu že nevím, co přesně a jak jste dokládala, tak si netroufám vyslovit nějaký jasný verdikt. Na první pohled s Vámi ale souhlasím, že vypočtená částka, ze které vycházel UP je minimálně zvláštní.

Každopádně ale platí, že proti rozhodnutí UP je možné podat odvolání. Odvolání se pak podává vždy k nadřízenému orgánu. Tedy nejprve ke krajské pobočce Úřadu práce, pod kterou spadá Úřad práce, který Vám toto rozhodnutí vydal. Následně je pak možné obrátit se přímo na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Viz paragraf 70 Zákon o státní sociální podpoře:

§ 70

(1) Rozhoduje-li krajská pobočka Úřadu práce o dávce v případech, kdy se nevydává rozhodnutí, je povinna žadateli doručit písemné oznámení o dávce a její výši, není-li dále stanoveno jinak. Písemné oznámení se nedoručuje, nenáleží-li výplata dávky podle § 51 odst. 1 věty třetí a odst. 2 věty čtvrté. Písemné oznámení o dávce se nedoručuje do vlastních rukou.   

(2) Proti postupu uvedenému v odstavci 1 lze uplatnit námitky do 30 dnů ode dne výplaty první splátky              

a) dávky po jejím přiznání nebo ode dne výplaty dávky,

b) rodičovského příspěvku po dovršení věkové hranice dítěte, která zakládá nárok na volbu rodiče na rodičovský příspěvek, jde-li o volbu nároku rodiče na rodičovský příspěvek podle § 30 odst. 1 a krajská pobočka Úřadu práce rozhodnutí nevydala.

(3) Námitky se podávají písemně u příslušné krajské pobočky Úřadu práce, která dávku přiznala. Krajská pobočka Úřadu práce vydá do 30 dnů ode dne, kdy jí námitky došly, rozhodnutí o dávce. K námitkám, které byly podány opožděně, se nepřihlíží.

A dále pak:

§ 71

(1) Rozhodnutí vydaná podle tohoto zákona ve správním řízení krajskými pobočkami Úřadu práce přezkoumává Ministerstvo práce a sociálních věcí.        

(2) Odvolání nemá odkladný účinek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď