Zamítnuté porodné – odvolání proti rozhodnutí

Dobrý den,

Žádala jsem o porodné na dítě, které se narodilo v březnu 2016 (1. dítě).

Dokládali jsme příjmy za období říjen-prosinec 2015. Otec čistý příjem 14460,-/měsíčně. Já nemocenská za období 1.10. – 31.12.- vyplaceno celkově 15364,-

Když to sečtu, vychází mi, že na porodné bychom dosáhli. Avšak přišel dopis, kde tvrdí, že rozhodný příjem v rodině je 21140,67 Kč, což převyšuje oněch potřebných 20817,- Kč.

Netuším, z čeho se to tedy počítá? Kde vzali tu částku? Nám nárok na přezkoumání rozhodnutí?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 04.11.2016 10:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.11.2016 04:20 napsal/a:

Dobrý den,

Základní podmínkou pro nárok na porodné je to, že příjmy rodiny (resp. společně posuzovaných osob), nepřesahují v rozhodném období částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím pro porodné je kalendářní čtvrtletí, které předchází narození dítěte. Pokud se dítě narodilo v březnu (jak uvádíte), pak by rozhodným obdobím měly být opravdu měsíce říjen – listopad a prosinec.

Vzhledem k tomu že nevím, co přesně a jak jste dokládala, tak si netroufám vyslovit nějaký jasný verdikt. Na první pohled s Vámi ale souhlasím, že vypočtená částka, ze které vycházel UP je minimálně zvláštní.

Každopádně ale platí, že proti rozhodnutí UP je možné podat odvolání. Odvolání se pak podává vždy k nadřízenému orgánu. Tedy nejprve ke krajské pobočce Úřadu práce, pod kterou spadá Úřad práce, který Vám toto rozhodnutí vydal. Následně je pak možné obrátit se přímo na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Viz paragraf 70 Zákon o státní sociální podpoře:

§ 70

(1) Rozhoduje-li krajská pobočka Úřadu práce o dávce v případech, kdy se nevydává rozhodnutí, je povinna žadateli doručit písemné oznámení o dávce a její výši, není-li dále stanoveno jinak. Písemné oznámení se nedoručuje, nenáleží-li výplata dávky podle § 51 odst. 1 věty třetí a odst. 2 věty čtvrté. Písemné oznámení o dávce se nedoručuje do vlastních rukou.   

(2) Proti postupu uvedenému v odstavci 1 lze uplatnit námitky do 30 dnů ode dne výplaty první splátky              

a) dávky po jejím přiznání nebo ode dne výplaty dávky,

b) rodičovského příspěvku po dovršení věkové hranice dítěte, která zakládá nárok na volbu rodiče na rodičovský příspěvek, jde-li o volbu nároku rodiče na rodičovský příspěvek podle § 30 odst. 1 a krajská pobočka Úřadu práce rozhodnutí nevydala.

(3) Námitky se podávají písemně u příslušné krajské pobočky Úřadu práce, která dávku přiznala. Krajská pobočka Úřadu práce vydá do 30 dnů ode dne, kdy jí námitky došly, rozhodnutí o dávce. K námitkám, které byly podány opožděně, se nepřihlíží.

A dále pak:

§ 71

(1) Rozhodnutí vydaná podle tohoto zákona ve správním řízení krajskými pobočkami Úřadu práce přezkoumává Ministerstvo práce a sociálních věcí.        

(2) Odvolání nemá odkladný účinek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď