Jaká je možnost získat sociální bydlení?

Dobrý den,

mám od sestry 20letou neteř, která je ve 4. ročníku střední školy. V současné době je ve 4. měsíci těhotenství. Jde o to, že se neteřin přítel a otec dítěte přistěhoval do bytu mé sestry, který je 3+kk. V bytě momentálně bydlí má sestra s manželem, jejich starší dcera s přítelem a mladší dcera (13 let). Do toho by ještě mělo přijít novorozeně.

Je nějaká šance, že by dostali dočasně možnost sociálního bydlení? V současné situaci starší dcera + přítel a budoucí dítě budou v jedné místnosti, a ve druhé již nyní žije 13 letá dcera se svými rodiči a bytová plocha je asi 65 metrů čtverečních. Má sestra je již psychicky téměř na dně, je nějaká šance, že by se mladým dalo nějak pomoci?

S pozdravem a díky

Dotaz poslal/a: R.Š., 12.10.2015 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.10.2015 v 11:02 napsal/a:

Dobrý den,

Na Vás dotaz bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně platí, že na získání bytu ze sociálních důvodů není žádný právní nárok. Jednotlivá města a obce mají vlastní pravidla na základě, kterých případně přidělují byty (pokud ovšem vůbec nějaké mají k dispozici). Zpravidla jsou tyto podmínky velmi přísné a není neobvyklé, že se na podobné byty musí delší dobu čekat.

Tj. zkuste se obrátit na místní městský/obecní úřad a zjistit zda je vůbec něco podobného ve Vaší lokalitě nabízeno a za jakých podmínek.

Další možností jak řešit danou situaci, je pronajmout si byt (je nutná nájemní smlouva) a základě toho pak žádat o sociální dávku – příspěvek na bydlení. Zde je to ale poněkud komplikovanější v tom, že tato dávka je vyplácena zpětně.

Tj. pokud by si nyní Vaše neteř pronajala nějaký byt (byť nějaký malý), tak by pravděpodobně musela zaplatit nějakou kauci a následně 3 měsíce (resp. kalendářní čtvrtletí) hradit nájemné. Pak by bylo možné zajít na příslušný Úřad práce a zde požádat o příspěvek na bydlení. Jeho výše pak závisí na doložených nákladech na bydlení (nájemné, náklady za plyn, vodu, elektřinu) a dále pak na počtu osob, které mají v daném bytě vedené trvalé bydliště, na velikosti města atp. Je pravda, že tento příspěvek na bydlení by mohl z velké části pokrýt celkové náklady na nájemné za daný byt, ale rozhodně Vám to nemohu říci se 100% jistotou. Jedna neznám konkrétní situaci a také jako u všech dávek zde záleží na tom, jak danou situaci posoudí úředníci.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď