Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení zaměstnání?

Dobrý den, zajímalo by mě, do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po tom, co mi skončilo zaměstnání. Je tam nějaká lhůta, respektive co mi případně hrozí, pokud na Úřad práce půjdu až třeba za 14 dní po tom, co mi skončilo poslední zaměstnání? A má to nějaký vliv na podporu? Třeba jako že kdybych na pracák šel později tak bych nedostal podporu? Máme totiž s rodinou zaplacenou dovolenou v zahraničí a tak nevím, jestli to mám ručit a ještě rychle běžet na Úřad práce nebo jestli to stačí vyřídit až po tom co se vrátíme zpátky.

Děkuju vám za informace Mirek V.

Dotaz poslal/a: Mirek V., 18.2.2014 17:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.2.2014 v 10:14 napsal/a:

Dobrý den Mirku, v zásadě platí, že nemáte žádnou povinnost chodit na Úřad práce. Jít se zaevidovat na úřad práce je vaše právo, není to povinnost. Takže i kdybyste se na úřad práce vůbec nechodil, tak vám za to nehrozí žádný postih.

Dříve platilo, že byla povinnost, abyste se na Úřadu práce evidoval do 8 dnů od ukončení zaměstnání. To už nyní ale neplatí. Je zde jediná lhůta – pokud se na Úřad práce dostavíte do 3 dnů od skončení zaměstnání, můžete z toho mít určité výhody.

Pokud se necháte na úřadu práce zaevidovat do 3 dnů od skončení pracovního poměru, doba evidence na úřadu práce navazuje rovnou na vaše předchozí zaměstnání. To má vliv třeba na zdravotní pojištění. To si musí každý platit ze zákona, pokud ho neplatíte, hrozí vám sankce. Během zaměstnání za vás zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatele. Během doby, co jste vedený na úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud se tedy evidujete do 3 dnů, nemusíte si sám nic platit.

Pokud ale po skončení posledního zaměstnání zůstanete třeba měsíc doma a teprve poté jdete na úřad práce, měl byste si pak u své zdravotní pojišťovny doplatit onen měsíc zaměstnání.

Když půjdete na úřad práce až po skončení vaší dovolené, pak vám nehrozí žádný postih. Kromě výše uvedeného zdravotního pojištění vám asi nic jiného nehrozí. Nárok na případnou podporu v nezaměstnanosti tím není dotčen. Pouze v některých specifických případech byste mohl mít pří pozdní registraci na úřadu práce nárok na nižší podporu, než pokud byste tam šel ihned, ale to se vás zřejmě netýká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

-

Dobrý den, Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky. Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně. V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď