Mám nárok na podporu, když jako řidič přijdu o řidičský průkaz a tím o práci?

Dobrý den, pracuji jako řidič nákladního auta. Kvůli nějakým problémům mi ale nyní hrozí, že přijdu o řidičský průkaz. Pak logicky přijdu i o práci, protože bez řidičáku jsem v zaměstnání k ničemu. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když budu bez práce? Nebo se to bude brát tak, že si za to můžu sám a já nedostanu ani korunu? Zajímalo by mě, jestli má vůbec cenu chodit v mém případě na pracák, nebo co by případně měl zaměstnavatel uvést do výpovědi, abych měl nárok na podporu? Zkusil bych se s ním domluvit, aby to tam napsal tak jak mi poradíte, abych měl alespoň nějaké peníze do doby, než si najdu něco jiného. Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Zdeněk R., 23.2.2014 17:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.2.2014 v 8:01 napsal/a:

Dobrý den Zdeňku, ono hodně záleží i na tom, proč přijdete o řidičský průkaz. Pokud to byl nějaký problém v zaměstnání a vy budete propuštěn z důvodu porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, pak na podporu mít nárok nebudete vůbec. To by mohl být případ situace, kdy jste v zaměstnání třeba řídil pod vlivem alkoholu, způsobil nehodu. Pak by vám hrozila ztráta řidičského oprávnění i propuštění z výše uvedeného důvodu. Vzhledem k tomu že neudáváte bližší informace, tak o tom nemohu spekulovat.

Pokud by se jednalo o případ, kdy o řidičské oprávnění přijdete mimo výkon zaměstnání, pak existuje několik možných variant. Zaměstnavatel vás klidně může propustit bez udání důvodu – pak by vám ale pravděpodobně vzniknul nárok na odstupné a měl byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo se můžete se zaměstnavatele dohodnout – pracovní poměr bude ukončen dohodou, ve vašem případě zřejmě bez vážného důvodu. Pak byste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale na sníženou. Při ukončení pracovní poměru dohodou bez vážného důvodu je podpora snížena na 45% po celou dobu.

Nebo se můžete domluvit se zaměstnavatele na změnu smlouvy, která se z doby neurčité převede na dobu určitou. Pak byste také měl nárok na podporu v plné výši.

Jinak pochopitelně u nároku na podporu také záleží na tom, jestli jsou splněny i všechny další podmínky – tedy jestli máte v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti odpracováno alespoň 12 měsíců. Pokud ano, nárok na podporu máte téměř vždy, s výjimkou případů propuštění ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně a souvisejících pracovních předpisů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

-

Dobrý den, Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky. Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně. V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď