Mám nárok na podporu, když jako řidič přijdu o řidičský průkaz a tím o práci?

Dobrý den, pracuji jako řidič nákladního auta. Kvůli nějakým problémům mi ale nyní hrozí, že přijdu o řidičský průkaz. Pak logicky přijdu i o práci, protože bez řidičáku jsem v zaměstnání k ničemu. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když budu bez práce? Nebo se to bude brát tak, že si za to můžu sám a já nedostanu ani korunu? Zajímalo by mě, jestli má vůbec cenu chodit v mém případě na pracák, nebo co by případně měl zaměstnavatel uvést do výpovědi, abych měl nárok na podporu? Zkusil bych se s ním domluvit, aby to tam napsal tak jak mi poradíte, abych měl alespoň nějaké peníze do doby, než si najdu něco jiného. Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Zdeněk R., 23.2.2014 17:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.2.2014 v 8:01 napsal/a:

Dobrý den Zdeňku, ono hodně záleží i na tom, proč přijdete o řidičský průkaz. Pokud to byl nějaký problém v zaměstnání a vy budete propuštěn z důvodu porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, pak na podporu mít nárok nebudete vůbec. To by mohl být případ situace, kdy jste v zaměstnání třeba řídil pod vlivem alkoholu, způsobil nehodu. Pak by vám hrozila ztráta řidičského oprávnění i propuštění z výše uvedeného důvodu. Vzhledem k tomu že neudáváte bližší informace, tak o tom nemohu spekulovat.

Pokud by se jednalo o případ, kdy o řidičské oprávnění přijdete mimo výkon zaměstnání, pak existuje několik možných variant. Zaměstnavatel vás klidně může propustit bez udání důvodu – pak by vám ale pravděpodobně vzniknul nárok na odstupné a měl byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo se můžete se zaměstnavatele dohodnout – pracovní poměr bude ukončen dohodou, ve vašem případě zřejmě bez vážného důvodu. Pak byste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale na sníženou. Při ukončení pracovní poměru dohodou bez vážného důvodu je podpora snížena na 45% po celou dobu.

Nebo se můžete domluvit se zaměstnavatele na změnu smlouvy, která se z doby neurčité převede na dobu určitou. Pak byste také měl nárok na podporu v plné výši.

Jinak pochopitelně u nároku na podporu také záleží na tom, jestli jsou splněny i všechny další podmínky – tedy jestli máte v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti odpracováno alespoň 12 měsíců. Pokud ano, nárok na podporu máte téměř vždy, s výjimkou případů propuštění ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně a souvisejících pracovních předpisů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Nezaměstnaná – musím chodit na úřad práce?

-

Dobrý den, Mám dotaz, dala jsem ke dnešnímu datu výpověď a čekám na majitele, až mi podepíše výpověď. Chci se zeptat, pokud nemám jinou práci, zda musím na UP? A nebo když si zaplatím sama zdravotní, zda mohu mít do konce roku brigádu a od nového roku bych nastoupila normálně do práce. A také bych […]

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadu práce, podpora a PPM

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká PPM. Po dvou letech mi 31. 12. končí pracovní smlouva, termín porodu mám v polovině dubna. Na leden a únor 2017 se chci zaregistrovat na úřad práce s tím, že bych dostávala podporu v nezaměstnanosti, ale zároveň bych chodila do práce i nadále, ale […]

Zobrazit odpověď

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď