Mám nárok na podporu, když jako řidič přijdu o řidičský průkaz a tím o práci?

Dobrý den, pracuji jako řidič nákladního auta. Kvůli nějakým problémům mi ale nyní hrozí, že přijdu o řidičský průkaz. Pak logicky přijdu i o práci, protože bez řidičáku jsem v zaměstnání k ničemu. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když budu bez práce? Nebo se to bude brát tak, že si za to můžu sám a já nedostanu ani korunu? Zajímalo by mě, jestli má vůbec cenu chodit v mém případě na pracák, nebo co by případně měl zaměstnavatel uvést do výpovědi, abych měl nárok na podporu? Zkusil bych se s ním domluvit, aby to tam napsal tak jak mi poradíte, abych měl alespoň nějaké peníze do doby, než si najdu něco jiného. Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Zdeněk R., 23.2.2014 17:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.2.2014 v 8:01 napsal/a:

Dobrý den Zdeňku, ono hodně záleží i na tom, proč přijdete o řidičský průkaz. Pokud to byl nějaký problém v zaměstnání a vy budete propuštěn z důvodu porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, pak na podporu mít nárok nebudete vůbec. To by mohl být případ situace, kdy jste v zaměstnání třeba řídil pod vlivem alkoholu, způsobil nehodu. Pak by vám hrozila ztráta řidičského oprávnění i propuštění z výše uvedeného důvodu. Vzhledem k tomu že neudáváte bližší informace, tak o tom nemohu spekulovat.

Pokud by se jednalo o případ, kdy o řidičské oprávnění přijdete mimo výkon zaměstnání, pak existuje několik možných variant. Zaměstnavatel vás klidně může propustit bez udání důvodu – pak by vám ale pravděpodobně vzniknul nárok na odstupné a měl byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo se můžete se zaměstnavatele dohodnout – pracovní poměr bude ukončen dohodou, ve vašem případě zřejmě bez vážného důvodu. Pak byste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale na sníženou. Při ukončení pracovní poměru dohodou bez vážného důvodu je podpora snížena na 45% po celou dobu.

Nebo se můžete domluvit se zaměstnavatele na změnu smlouvy, která se z doby neurčité převede na dobu určitou. Pak byste také měl nárok na podporu v plné výši.

Jinak pochopitelně u nároku na podporu také záleží na tom, jestli jsou splněny i všechny další podmínky – tedy jestli máte v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti odpracováno alespoň 12 měsíců. Pokud ano, nárok na podporu máte téměř vždy, s výjimkou případů propuštění ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně a souvisejících pracovních předpisů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Registrace na UP po RD

-

Dobrý den, v dubnu 2016 mi končí rodičovská dovolená a chtěla bych se ihned poté (do 3 dnů) zaregistrovat na UP. Do zaměstnání, ale mohu nastoupit až od září, protože od září začne syn navštěvovat školku. Je možné, že mě UP vůbec nezaregistruje neboť je zjevné, že po dobu 5 měsíců, tedy do září (co […]

Zobrazit odpověď