Podpora v nezaměstnanosti – výpověď ve zkušební době

Dobrý den, chtěla bych, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když mě zaměstnavatel vyhodil ještě ve zkušební době. Před šesti měsíci jsem přišla o práci a byla jsem vedená na úřadu práce. Před dvěma měsíci jsem nastoupila do nového zaměstnání. Teď po necelých dvou měsících se mnou zaměstnavatel ukončil smlouvu a to ještě ve zkušební době. Ani mi to nijak pořádně nevysvětlili. Nikdy si na nic nestěžovali, chodila jsme do práce v čas a nebyl tam žádný malér. Tak fakt netuším. Chtěla bych vědět, jestli teď na Úřadu práce budu mít nárok zase na podporu. Třeba aby to tam nebrali, jako že jsem něco provedla a tak mě propustili a já tím pádem neměla na nic nárok. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Dostanu nějaké peníze? A co bych případně měla na pracáku říkat, aby to nevypadalo blbě? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Zuzana E., 21.1.2014 11:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.1.2014 v 18:15 napsal/a:

Dobrý den Zuzano, nemusíte se trápit proto, že by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní smlouvu ještě během zkušební doby. Od toho je zkušební doba. Jak pro vás, tak pro zaměstnavatele. Oba máte tři měsíce na to, abyste si vyzkoušeli vzájemnou spolupráci, a máte možnost oba od smlouvy kdykoliv odstoupit. Nehledejte za tím nic špatného. Stejně tak jste si i vy mohla ze dne na den rozhodnout, že vám práce nevyhovuje. Pro ukončení práce během zkušební doby nemusí být žádný speciální důvod.

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti po skončení ještě ve zkušební době tak věc se má tak, že nárok byste zřejmě mít měla. Základní podmínka pro podporu v nezaměstnanosti je ta, že v rozhodném období – což jsou poslední dva roky, před zařazením do evidence nezaměstnaných musíte mít odpracováno nejméně 12 měsíců. Takže, záleží na tom, jak jste pracovala před první podporou v nezaměstnanosti.

Dám jeden příklad – pokud byste například rok pracovala, následně 12 měsíců nepracovala a šla si požádat o podporu, tak poprvé mít nárok budete (v posledních 2 letech tam budete mít 12 měsíců odpracováno). Pak jste měla 4 měsíce podporu a 2 měsíce pracovala. Při druhé žádosti by vám to pak nevycházelo, že za poslední dva roky máte méně než 12 měsíců). Předpokládám ale, že jste před první podporou v nezaměstnanosti normálně pracovala, takže byste tuto podmínku měla splnit.

Ve vašem případě je tady ale ještě jedno omezení. Pokud od poslední evidence v úřadu práce odpracujete méně než 3 měsíce, pak se to bere tak, že pokračujete v původní podpoře. Tedy pokud je vám méně než 50 roků, pak máte nárok na podporu v délce 5 měsíců. Vy jste si 4 měsíce vyčerpala u první podpory. Takže nyní dostanete podporu v délce už jenom jeden měsíc (zbytek do doby 5 měsíců).

Pokud byste ale v posledním zaměstnání pracovala nejméně 3 měsíce, bralo by se to jako nová podpora v nezaměstnanosti a měla byste nárok zase na celých 5 měsíců.

Takže až vám skončí ten jedem měsíc podpory, nebudete už dostávat další peníze. Můžete být i nadále vedená na úřadu práce, ale už nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě můžete mít nárok na sociální dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí. U něj ale záleží na tom, jestli žijete sama, nebo třeba s manželem nebo s rodiči. Pokud byste žila s někým dalším, pak u dávek hmotné nouze bude posuzován příjem i těchto osob a vy byste měla nárok na nějaké peníze jen v případě, že by všechny společné příjmy byly nízké.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď