Příspěvek na bydlení v družstevním bytě

Dobrý den.

Chci se zeptat, byl jsem na sociálce a tam mi řekli, že na příspěvek nemám nárok z důvodu toho, že jsem vlastně druhým nájemcem. Bydlím v bytě na základě nájemní smlouvy. Ale pán, který mi byt pronajímá, není přímým vlastníkem nemovitosti, jelikož byt spadá pod bytové družstvo a on má nějaké to právo k užívání bytu nebo jak to v těch družstvech mají.

Ale když jsem hledal a internetu tak jsem nikde nenašel, že musím být prvním nájemce, abych dostal příspěvek na bydlení. Všude se jen píše, že k tomu potřebuji nájemní smlouvu. A tu mám. Prosím o objasnění jak to tedy je.

Dotaz poslal/a: Kuba, 21.01.2016 06:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.01.2016 v 15:43 napsal/a:

Dobrý den,

K Vašemu dotazu ohledně možnosti získat příspěvek na bydlení, pokud bydlíte v družstevním bytě:

Asi Vás bohužel budu muset zklamat. Ale informace, které jste dostal, jsou správné.

U družstevních bytů to funguje tak, že pravým majitelem bytu je ono družstvo. Pán, který Vám byt „pronajímá“ tedy opravdu není vlastníkem dané nemovitosti (je pouze členem družstva), ale sám má na tento byt uzavřenou nájemní smlouvu. Z povahy věci tak už nemůže uzavřít další nájemní smlouvu. Ve Vašem případě se tedy jedná defakto o podnájem.

Podmínky přiznání sociální dávky příspěvek na bydlení je pak konkrétně upraven zákonem o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., důležitý je ve Vaší situaci především § 24, písmeno 1:

Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu

Co se pak týká vztahu pronajímatel, nájemce, podnájemník, tak to je pak upraveno v Občanském zákoníku. Z něj pak vyplývá, že nájemce (tedy) může uzavřít podnájemní smlouvu (podle okolností je to pak možné i bez souhlasu pronajímatele, ale zpravidla je vyžadován). Nájemce ovšem nemůže uzavřít nájemní smlouvu.

Vzhledem k tomu, že u přídavku na bydlení je vyžadováno, aby žadatel byl vlastníkem domu/bytu nebo měl uzavřenou nájemní smlouvu (a současně i trvalý pobyt v daném bytě/domě), pak opravdu nemáte bohužel možnost tuto dávku získat.

Jiná situace by byla, pokud byste byl osobou ve hmotné nouzi (opravdu velmi nízké nebo žádné příjmy), pak existuje dávka hmotné nouze – doplatek na bydlení, která může být v oprávněných případech přiznána i když se jedná jen o podnájem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podnájem bytu:

Podnájem části obecního bytu – potřebuju souhlas?

-

Dobrý den, jsem v nájmu v obecním bytě, kde mám zřízeno trvalé bydliště. Byt je pro mě moc velký a tak mě napadlo, zda bych mohla část bytu (2 pokoje ze 3) dát do podnájmu 3 osobě? Pokud ano, musím mít souhlas pronajímatele (města) nebo tuto skutečnost musím nahlásit pronajímateli (městu)? Pokud ano, může město […]

Zobrazit odpověď

Dá se ošetřit trvalý pobyt s ohledem na možné exekuce nebo dluhy?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, syn si našel přítelkyni, která by chtěla si u nás nahlásit trvalý pobyt, ale bydlí v Brně, kde si nemůže nahlásit trvalý pobyt. Tak by ráda u nás, ale máme strach, aby nenadělala dluhy a nám by pak zabavili byt. Nedá se to nějak ošetřit – sepsat nějakou smlouvu nebo […]

Zobrazit odpověď

Pronájem městského bytu při pobytu v zahraničí

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když žiji v pronájmu v městském bytě, zda ho mohu pronajímat třetí osobě? Když bych chtěla na delší dobu odcestovat do zahraničí? Byt je psaný na mě a mám zde trvalý pobyt. Velmi nerada bych o něj přišla nějakým neuváženým krokem. Investovala jsem do oprav a zařízení. Je nějaká […]

Zobrazit odpověď

Pronajmutí obecního bytu

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se změnily nějak podmínky pro pronájem bytu třetí osobě, máme teď volný obecní byt a chtěli bychom jej pronajmout, máme na něj dekret. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď