Úřad práce a nástup do zaměstnání

Dobrý den,

jak je to prosím v případě, že pracovní poměr končí 31. 12. 2016, ale do dalšího zaměstnání nastupuji až 5. 1. 2017.

Zajímalo by mě, jestli musím platit pojištění u své pojišťovny a jestli se musím hlásit na Úřadu práce v případě, abych ho nemusel platit.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zbyněk P., 16.12.2016 18:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 15:28 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi ukončením posledního zaměstnání a zahájením nového vám skutečně vzniká „mezera“ 4 dny, kdy za vás neplatí zdravotní pojištění žádný zaměstnavatel. Tyto 4 dny ale myslím nemá cenu nijak řešit. Teoreticky je sice možné zajít na úřad práce, ale myslím, že reálně byste tím ztratil více času, než jaký by vám to přineslo užitek. Jinak obecně platí, že evidence na Úřadu práce je pouze vaše „právo“ není to pražádná povinnost.

Co se týká placení zdravotního pojištění. Platí, že buď za vás platí zdravotní pojištění zaměstnavatel (nebo si jej jako OSVČ platíte sám), nebo za vás platí zdravotní pojištění stát (studenti, důchodci, nezaměstnaní v evidenci ÚP, žena na rodičovské apod.) nebo jste osoba bez zdanitelných příjmů a pak si musíte zdravotní pojištění platit sám.

Pokud byste byl doma celý leden, pak byste musel buď zajít na úřad práce a nechat se zde zaevidovat, pak by za vás zdravotní pojištění zaplatil stát. Nebo byste se musel u své zdravotní pojišťovny „nahlásit“ jako osoba bez zdanitelných příjmů a zaplatit měsíční pojistné což je v roce 2017 1485 Kč.

Osobou bez zdanitelných příjmů (z pohledu ZP) jste ale pouze v případě, že v rámci celého kalendářního měsíce nemáte žádné příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti, nebo za vás pojištění neplatí stát (a stačí být zaměstnaný jen část měsíce).

Jinými slovy, pokud alespoň část měsíce budete zaměstnanec, a zdravotní pojištění za vás uhradí zaměstnavatel, pak za tento měsíc nejste OBZP a nemusíte tedy zdravotní pojištění řešit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď