Výpočet mateřské – práce pro dva zaměstnavatele

Dobrý den, jsme těhotná a za 4 měsíce se mi má narodit miminko. Zajímalo by mě jak je to s výpočtem výše mateřské v mém případě. Pracuji totiž pro dva zaměstnavatele. Na hlavní pracovní poměr pracuji již asi 5 roků. Před 2 lety jsem pak začala pracovat ještě na vedlejší pracovní poměr pro jiného zaměstnavatele. Zajímalo by mě, z jakého příjmu se mi bude počítat mateřská? Z toho vyššího nebo se nějak zohlední, že mám ve skutečnosti dva příjmy? Teda jako že by se to nějak spočítalo dohromady a já tak mněla vyšší mateřskou? Nebo hraje roli i délka zaměstnání? Na internetu jsem našla několik různých kalkulaček pro výpočet výše mateřské, ale nikde se to nedalo spočítat pro dva zaměstnavatele současně, vždycky jen pro každého zvlášť. Tak nevím, jestli si mám jen prostě sečíst tyhle dva výsledky, nebo jestli je to celé jinak? Moc vám děkuju za radu.

Dotaz poslal/a: Božena Z., 24.1.2014 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.1.2014 v 11:13 napsal/a:

Dobrý den Boženo, děkuji, že jste se s důvěrou obrátila na naši poradnu. Pokusím se vám poradit s vaším dotazem.

Pokud pracujete pro dva zaměstnavatele, tak to není nic složitého. To, jak se vám stanoví mateřská, záleží především na tom, jestli u obou zaměstnavatelů splňujete základní podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství, mateřská).

Tedy jde o to, jestli splňujete podmínku, že vám v posledních dvou letech před nástupem na PPM trvala účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dní. Podle toho co píšete, tak u obou zaměstnavatelů pracujete dostatečně dlouhou dobu.

Dále také v obou zaměstnancích musí být splněna podmínka, že je placeno nemocenské pojištění, ale ty by podle toho, co píšete, mělo být také pořádku. Něco jiného by bylo, kdybyste vedle hlavního zaměstnání pracovala třeba na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, s výdělkem nižším než 10000 Kč za měsíc (v případě DPP) nebo s výdělkem nižším než 2500 Kč měsíčně (v případě DPP), tam by za vás nemuselo být placeno nemocenské pojištění a bylo by to jinak.

Poslední podmínkou pak je to, že obě zaměstnání budou v době nástupu na PPM aktivní, nebo že se nástup na PPM odehraje ještě v ochranné době 180 dní od ukončení zaměstnání. Ale i to byste měla bez problémů splňovat.

V takovém případě se vám mateřská bude počítat na základě příjmů od obou zaměstnavatelů. Respektive přesněji: mateřská se vám stanoví dvakrát, pro každý příjem zvlášť. Budete tedy mít nárok na PPM jak na základě příjmu z hlavního pracovního poměru, tak i na základě příjmu z vedlejšího pracovního poměru.

Můžete si to tedy sama spočítat tak, že si vypočítat v nějaké kalkulačce výši mateřské zvlášť pro každé zaměstnání a pak tyto dvě částky sečtete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Evidence na ÚP a práce na dohodu

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat. Mám možnost pracovat na dohodu. Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podmínky pro otce pobírající rodičovský příspěvek 2018

-

Dobrý den, jsem OSVČ, termín porodu 30. 3. 2017. Jelikož jsem si neplatila včas nemocenské připojištění, nemám nárok na mateřskou. Živnost přerušovat nebudu. Bohužel si nemohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a mám automaticky na tu nejdelší domu :( Otec dítěte je v klasickém zaměstnaneckém poměru. Co by to pro něj/nás znamenalo za podmínky, pokud […]

Zobrazit odpověď