Výpočet mateřské – práce pro dva zaměstnavatele

Dobrý den, jsme těhotná a za 4 měsíce se mi má narodit miminko. Zajímalo by mě jak je to s výpočtem výše mateřské v mém případě. Pracuji totiž pro dva zaměstnavatele. Na hlavní pracovní poměr pracuji již asi 5 roků. Před 2 lety jsem pak začala pracovat ještě na vedlejší pracovní poměr pro jiného zaměstnavatele. Zajímalo by mě, z jakého příjmu se mi bude počítat mateřská? Z toho vyššího nebo se nějak zohlední, že mám ve skutečnosti dva příjmy? Teda jako že by se to nějak spočítalo dohromady a já tak mněla vyšší mateřskou? Nebo hraje roli i délka zaměstnání? Na internetu jsem našla několik různých kalkulaček pro výpočet výše mateřské, ale nikde se to nedalo spočítat pro dva zaměstnavatele současně, vždycky jen pro každého zvlášť. Tak nevím, jestli si mám jen prostě sečíst tyhle dva výsledky, nebo jestli je to celé jinak? Moc vám děkuju za radu.

Dotaz poslal/a: Božena Z., 24.1.2014 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.1.2014 11:13 napsal/a:

Dobrý den Boženo, děkuji, že jste se s důvěrou obrátila na naši poradnu. Pokusím se vám poradit s vaším dotazem.

Pokud pracujete pro dva zaměstnavatele, tak to není nic složitého. To, jak se vám stanoví mateřská, záleží především na tom, jestli u obou zaměstnavatelů splňujete základní podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství, mateřská).

Tedy jde o to, jestli splňujete podmínku, že vám v posledních dvou letech před nástupem na PPM trvala účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dní. Podle toho co píšete, tak u obou zaměstnavatelů pracujete dostatečně dlouhou dobu.

Dále také v obou zaměstnancích musí být splněna podmínka, že je placeno nemocenské pojištění, ale ty by podle toho, co píšete, mělo být také pořádku. Něco jiného by bylo, kdybyste vedle hlavního zaměstnání pracovala třeba na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, s výdělkem nižším než 10000 Kč za měsíc (v případě DPP) nebo s výdělkem nižším než 2500 Kč měsíčně (v případě DPP), tam by za vás nemuselo být placeno nemocenské pojištění a bylo by to jinak.

Poslední podmínkou pak je to, že obě zaměstnání budou v době nástupu na PPM aktivní, nebo že se nástup na PPM odehraje ještě v ochranné době 180 dní od ukončení zaměstnání. Ale i to byste měla bez problémů splňovat.

V takovém případě se vám mateřská bude počítat na základě příjmů od obou zaměstnavatelů. Respektive přesněji: mateřská se vám stanoví dvakrát, pro každý příjem zvlášť. Budete tedy mít nárok na PPM jak na základě příjmu z hlavního pracovního poměru, tak i na základě příjmu z vedlejšího pracovního poměru.

Můžete si to tedy sama spočítat tak, že si vypočítat v nějaké kalkulačce výši mateřské zvlášť pro každé zaměstnání a pak tyto dvě částky sečtete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď