Ošetřovné na dítě, které má 10 roků

Dobrý den,

můj syn má deset let, mám nárok na ošetřovné?

Dotaz poslal/a: Kateřina, 14.10.2020 5:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.10.2020 7:27 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálně platného zákona o nemocenském pojištění (pod který spadá ošetřovné), je na ošetřovné nárok pouze u zdravých nebo dětí do 10 roků (v době zahájení ošetřovného musí mít méně než 10 roků).

Nebo je ošetřovné možné čerpat i na starší dítě (nebo jiného nemocného člena rodiny). To ale pouze v případě, že jeho zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby (tady by vám neschopenku musela vystavit doktorka).

Viz zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu 

a) ošetřování

1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo

2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,

2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Na aktuální situaci, kdy jsou od 14. 10. 2020 uzavřeny školy z důvodu mimořádných opatření při epidemii koronaviru, se vztahuje část b, odstavec 1.

Nárok na ošetřovné, u dítěte které už má 10 roků a které je doma z důvodu zavřené školy tedy nemáte.

Vláda v tuto chvíli sice připravuje změnu podmínek pro ošetřovné (zatím tyto nové podmínky neplatí) – Krizové ošetřovné během epidemie . Na tom, že na ošetřovné bude nárok u zdravých dětí, jen pokud jsou mladší než 10 roků, se ale nic nemění.

Není to tedy jako na jaře, kdy na ošetřovné byl nárok i u dětí do 13 roků.

Aktuálně tedy platí, že pokud je dítě zdravé a má už 10 a více roků, tak na něj není možné čerpat ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné, výpověď, odstupné

-

Dobrý den, v lednu nám bylo oznámeno, že dostaneme výpověď z důvodu rušení provozovny s tím, že únor a březen poběží výpovědní lhůta. Dodnes (6. března) nám ještě nikdo nedal výpověď k podepsání. Jen samé ujišťování z vedení, že výpověď dostaneme, tak jak nám bylo řečeno. Smlouva je na dobu neurčitou. Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné v březnu 2021 – 10 narozeniny

-

Dobrý den, od 1. 3. 2021 jsem nastoupila na OČR – nahlásila jsem ho v práci. Synovi bude 21. 3. 2021 už 10 let. Pochopila jsem, že pokud nastoupím na OČR před narozeninami, mám nárok, dokud OČR nepřeruším. Ale jak je to s tím vygenerovaným číslem na žádosti? To si vlastně vygeneruji, až synovi bude […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné po rodičovské dovolené nastoupit místo do práce, rovnou na ošetřovné. 9.3.2021 mi končí rodičovská a 10.3.2021 mám nastoupit zpět do práce. Kvůli zavřeným školkám nemůže syn zatím zahájit docházku. Děkuji.

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus nebo ošetřovné pro OSVČ – spolupracující osoba

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok na nějakou podporu od státu. Jsem jako spolupracující osoba u mého manžela, který je OSVČ a nadále pracuje. V současné době ale musím být doma s našimi dětmi (4+7 let), jelikož jsou školy a školky uzavřené. Mám nárok na ošetřovné, pokud si platím sociální a zdravotní […]

Zobrazit odpověď