Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

Dobrý den,

Jsem zaměstnaná od 6. 11. 2019 a od 30. 7. 2020 jsem na neschopence. Vzhledem k mým zdravotním problémům a doporučení lékaře uvažuji o výpovědi ze zdravotních důvodů.

Mám za sebou operaci ruky s druhou ještě půjdu. Doba léčení bude cca ještě 5 měsíců. Ale nevím, co by pro mě bylo výhodnější, jestli dát výpověď už teď nebo počkat až po ukončení neschopenky.

Popř. když své zdravotní problémy oznámím zaměstnavateli, jestli mě může propustit on sám. Po ukončení neschopenky bych se pravděpodobně hlásila na Úřadu práce.

Mám invalidní důchod 1. stupně. Také mě zajímá, kolik bych měla podpory.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Sylvie, 07.12.2020 15:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2020 16:25 napsal/a:

Dobrý den,

Osobně si myslím, že dávat výpověď během pracovní neschopnosti, je zbytečné. Po dobu, kdy jste v pracovní neschopnosti, stejně nemůžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a nevzniká vám ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Z toho, že byste nyní ukončila pracovní poměr, vám neplyne žádná výhoda. Stejně tak vám z toho, že setrváte v pracovním poměru, až do skončení pracovní neschopnosti, neplyne ani žádný závazek/nevýhod.

Osobně bych počkala do skončení pracovní neschopnosti, a následně řešila případnou výpověď.

Pokud máte být na neschopence ještě 5 měsíců, pak je to poměrně dlouhá doba. Za tu dobu se může změnit mnoho věcí. Může se vám zlepšit zdravotní stav, může se celkově změnit situace apod.

Během pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nemůže dát klasickou výpověď (pro nadbytečnost apod.). Je možná výpověď jen ve specifických případech, jako by byl například zánik zaměstnavatele nebo jeho části apod.

Co se týká případné podpory v nezaměstnanosti, tak pro invalidního důchodce v prvním stupni, platí běžné podmínky, jako pro všechny zaměstnance.

Pokud byste dala výpověď vy na základě vážných důvodů (zdravotní stav), nebo dostala výpověď od zaměstnavatele, tak máte nárok na podporu 65%, první dva měsíce, 50% další dva měsíce a 45% po zbytek doby (délka podpory je 5 -11 měsíců, podle věku).

Podpora by se vám počítala z vašeho příjmu v zaměstnání (pouze pokud byste byla v pracovní neschopnosti déle než rok, pak by to mohlo být jinak).

Pokud byste po ukončení zaměstnání měla nárok na odstupné, tak po dobu, za kterou vám náleží odstupné, nedostáváte podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď