Chci podat výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

Dobrý den.

Již 16 let pracuji ve firmě na plný úvazek. Nyní jsem již 14 dní nejspíše na dlouhodobé neschopnosti a potom se do této  práce  již vrátit nechci. Nezvládám již tuto práci ze zdravotních důvodů a stále se navyšující náročnosti práce. Čeká mě operace a zdravotní stav bude spíše ještě horší.

Chtěla bych podat výpověď z pracovního poměru v neschopnosti a to z důvodu, abych neblokovala pracovní místo v organizaci, jelikož oni nemohou přijmout jiného zaměstnance, pokud jsem ve stavu.
Prosím o odpověď:

1, Pokud odejdu v pracovní neschopnosti, budou mi stále chodit nemocenské dávky, jako doposud a jak dlouho?

2, Bude mi stále běžet soc. i zdrav. pojištění, když nebudu zaměstnanec, ale budu na nemocenské?
Popřípadě jaký postup je pro mě nejvhodnější?

Do starobního důchodu mám ještě 12 let a pracuji od svých 18 let téměř bez žádných pracovní neschopností.

MOC DĚKUJI za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 19.09.2021 13:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.09.2021 16:47 napsal/a:

Dobrý den,

Výpověď ze zaměstnání, můžete dát kdykoliv. Stejně tak je možné, kdykoliv uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru.

Během vaší pracovní neschopnosti, je zde pouze omezení pro vašeho zaměstnavatele. Ten vám nesmí dát výpověď, v době kdy jste v pracovní neschopnosti.

Pokud ukončíte pracovní poměr dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnance, tak to na probíhající neschopenku, v zásadě nemá žádný vliv.

I nadále byste byla v pracovní neschopnosti (dokud ji neukončí váš ošetřující lékař), a i nadále byste měla nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky, můžete mít nárok, až po dobu 380 kalendářních dní, od začátku neschopenky. Následně je v některých případech možné prodloužení výplaty nemocenské, až o dalších 350 dní. Nebo je pak možné být dále v pracovní neschopnosti, ale už bez nároku na nemocenské dávky. Případně je možné podat žádost o invalidní důchod.

Výše nemocenské, se po skončení zaměstnání nemění.

Resp., nemocenské dávky, se pouze zvyšují, vzhledem k délce neschopenky. Od 15 do 30 dne, jsou nemocenské dávky 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Od 31 do 60 dne je to 66%. A od 61 dne neschopenky až do konce, je to 72%. Ukončení zaměstnání, nemá žádný vliv na výpočet výše nemocenské.

V době, kdy budete v pracovní neschopnosti (s nárokem na nemocenské dávky), po skončeném zaměstnání, za vás platí zdravotní pojištění stát (je nutné oznámit zdravotní pojišťovně). Doba na neschopence, po skončení zaměstnání, se vám počítá, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Během neschopenky, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (osoby v pracovní neschopnosti, nemůže Úřad práce zařadit do evidence).

Na podporu, případně máte nárok, až po skončení neschopenky. Výše podpory, pak může záviset i na tom, jak dlouho budete v pracovní neschopnosti (po dlouhodobé neschopence po skončení zaměstnání, se podpora neodvíjí od předchozího příjmu v zaměstnání, ale vychází se z průměrné mzdy v ČR, a podpora je jen velmi nízká).

Ukončení zaměstnání během neschopenky, vám nepřináší vůbec žádnou výhodu.

Pokud naopak zůstanete v pracovním poměru, po celou dobu pracovní neschopnosti, pak je možné že vám po jejím skončení, bude chtít dát výpověď sám zaměstnavatel.

Pak byste měla nárok i na výpovědní lhůtu 2 měsíce a odstupné ve výši minimálně 3 měsíčních platů (tj. celkem minimálně 5 platů). Pokud dáte výpověď vy, pak vám na odstupná nárok nevzniká.

Netuším pochopitelně, jak se zachová váš zaměstnavatel, po skončení vaší neschopenky, ale tím že ukončíte pracovní poměr vy sama, tak se tím teoreticky můžete připravit o nárok na odstupné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď