Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení?

Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají?

Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 Kč.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikola B., 11.10.2021 12:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.10.2021 16:15 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení, dokládáte náklady na bydlení a příjmy, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (v říjnu 2021) se dokládají náklady a příjmy za měsíce červenec až září 2021.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně zaplacené. Pokud bydlíte v nájmu, a majiteli bytu platíte jen jednu částku, pak od něj budete potřebovat rozpis, co z toho je samotné nájemné a co jsou případně platby za služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor, apod.) a co jsou případně platby za energie (voda, elektřina, plyn, apod.).

Kauce, kterou jste zaplatila u nájemního bytu, se nepočítá mezi náklady na bydlení. Kauce je jakási vratná záloha, kterou vám bude majitel bytu, při ukončení nájmu vracet. Nejedná se tedy o náklad na bydlení, který by se zohlednil při posuzování nároku na příspěvek.

Náklady na bydlení, se dokládají na příslušném formuláři - doklad o výši nákladů na bydlení, který můžete najít zde.

Z doložených nákladů na bydlení, za předchozí kalendářní čtvrtletí, se následně spočítají průměrné náklady na bydlení za měsíc. Pokud jste v předchozím čtvrtletí, obývala byt jen část doby, tak je možné, že vám budou vycházet příliš nízké náklady na bydlení, a na příspěvek nebudete mít nárok.

Dále je potřeba doložit i příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí (červenec – září). Mezi příjmy se započítává především čistá výplata ze zaměstnání (nebo příjmy z nějaké brigády), příjmy z podnikání, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, rodičovská, nemocenské dávky, apod.

Příjmy se dokládají na formuláři – doklad o výši čtvrtletního příjmu (vyplňují všechny osoby, které v bytě bydlí). Formulář můžete najít například zde.

Dále potřebujete vyplněnou žádost o příspěvek na bydlení, tu můžete najít zde. Budete ještě potřebovat osobní doklady (všech osob, které v bytě bydlí – občanský průkaz nebo rodný list u dětí).

Kromě výše uvedených dokladů/formulářů, mohu být potřeba i další (záleží na konkrétní situaci).

Standardní lhůta, pro vyřízení vaší žádosti je 30 dní.

To, zda budete/nebudete mít nárok, si můžete orientačně spočítat v některé kalkulačce na internetu, například zde.

Jak již bylo uvedeno výše – tím, že se dokládají náklady/příjmy za předchozí čtvrtletí (z nichž se pak počítá průměrná měsíční výše nákladů/příjmů), tak je možné, že aktuálně na příspěvek nárok mít nebudete.

Případně byste ale mohla mít nárok na příspěvek v dalším čtvrtletí. Záleží i na vašich příjmech (které neznám), lokalitě kde bydlíte, počtu osob, které v bytě žijí, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď